ضعف در قوانین میراث فرهنگی / قضاتی که باید توجیه شوند

یک کارشناس مرکز باستان شناسی استان تهران و امین اموال توقیفی گفت: ما هنوز در قوانین و مقررات ضعف داریم، ما برخی اوقات با قضات جدیدی روبه رو می‌شویم که باید اهمیت میراث فرهنگی را برای آنها توجیه کنیم و حتی در مواردی مواد قانونی را برای قاضی می‌فرستیم. مرتضی ادیب‌زاده در مراسم نمایش کشف و ضبط کاشی‌های تاریخی مسروقه از سر در بناهای تاریخی تهران با اشاره به اینکه در 6 ماهه اول امسال، 4 هزار شی نفیس از سارقان کشف شده است، اظهار داشت: در بخشی از این کشفیات 1600 قطعه شی نفیس وجود دارد که 1500 سکه آن متعلق به دوران هخامنشی تا دوره متأخر اسلامی است. مجموعه‌ای از ظروف آبی و سفید که احتمالاً متعلق به دوران صفوی است نیز کشف شده که این ظروف هم در کشور چین ساخته شده است. ما کاربری آنها را نمی‌دانیم، اما نمونه‌ای از آنها در بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی وجود دارد.

وی افزود: کاشی‌های مسروقه کشف شده در نگاه نخست نشان می‌دهد که کار سارقان از حفاری غیرمجاز گذشته و به سرقت شاخه‌های معماری روی آورده‌اند چون ما هیچ قانون مشخص و محکمی برای قاچاق این کاشی‌ها نداریم، همه این کاشی‌ها طی یک عملیات از یک نفر به دست آمده منتها این فرد یک دلال بوده که اکنون متواری شده است.

ادیب زاده در پاسخ به اینکه چطور می‌توان کاشی‌ها را از فردی گرفت و او را شناسایی کرد، اما نتوان دستگیرش کرد، پاسخ داد: این فرد در طول عملیات فرار کرد. این سکه‌ها از یک کارخانه متروکه در شهرستان ملارد به دست آمده و مأموران ما از خیابان منوچهری رد او را گرفتند.

وی عنوان کرد: ارزش ریالی اشیاء کشف شده در این عملیات را نمی‌توان محاسبه کرد، چون هنوز بررسی‌های دقیق روی آن انجام نشده است. این کاشی‌ها بیشتر ارزش تاریخی و فرهنگی دارند که در هویت بناها تاثیر می‌گذارند و از سبک قاجاری با قالب زرد آنها می‌توان این کاشی‌ها را با کاشی مسجد امام مقایسه کرد.

ادبیب زاده خاطرنشان کرد: ما هنوز در زمینه قوانین و مقررات ضعف داریم. ما برخی اوقات با قضات جدیدی روبه رو می‌شویم که باید اهمیت میراث فرهنگی را برای آنها توجیه کنیم، حتی در مواردی مواد قانونی را برای قاضی می‌فرستیم.[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی