مدیریت اشرافي مقابل امریکا سینه سپر نمی‌کند

نمی‌توان غرق در مادیات و رفاه و زندگی اشرافی بود و بعد جلوی امریکا سینه سپر کرد و مبارزه کرد. نمی‌توان غرق در مادیات و رفاه و زندگی اشرافی بود و بعد جلوی امریکا سینه سپر کرد و مبارزه کرد.
به گزارش فارس، عبدالله گنجي كارشناس مسائل سياسي و مديرمسئول روزنامه جوان، با اشاره به ريشه‌هاي شكل‌گيري اشرافيت در كشور پس از انقلاب اسلامي و نقش دولت سازندگي در روحيه اشرافي‌گري اظهار داشت: من معتقدم الگويي كه آنها اجرا كردند ماحصلش همين رواج اشرافي‌گري بود، از اين رو نه آقاي هاشمي بلكه هركس ديگري هم اين الگوي ليبراليستي را به كار مي‌گرفت، منتج به اين نتيجه مي‌شد.
وي درباره تئوريزه‌كردن اين الگوي ليبراليستي در حوزه اقتصادي خاطرنشان كرد: دولت مستقر بعد از جنگ مي‌گفت كه ما در زمان طاغوت و در يك پروسه زماني طولاني عقب افتاده‌ايم اما براي ترميم اين زيرساخت‌ها در مدت كوتاه به اين نتيجه رسيدند كه بايد به سمت مجامع بين‌المللي دست دراز كنند، وقتي شما به بانك جهاني يا صندوق بين‌المللي پول براي توسعه دست دراز مي‌كنيد، متقابلاً آنها هم نسبت به پولي كه مي‌دهند تأكيد دارند كه اين پول بايد در چه راستايي خرج شود. گنجي تصريح كرد: وقتي دولت مستقر به اين نكته رسيد كه اين اتفاق در حال رخ دادن است، خود آقاي هاشمي له شدن يك عده را در مسير توسعه اقتصادي جزو الزامات كار مي‌دانست، يعني آن نسل بايد زير چرخ توسعه له مي‌شد تا نسل آينده بتواند در اين مسير حركت كند كه البته نسل آينده هم به وضعيت مطلوبي نرسيد.

  مسئول اشرافي مقابل امريكا سينه سپر نمي‌كند
گنجي با اشاره به فرمايش حضرت امام درباره جنگ فقر و غنا تصريح كرد: امام فرمود كساني كه بر اين باورند رفاه و مبارزه با هم سازگار است، آب در هاون مي‌كوبند، يعني شما نمي‌توانيد غرق در ماديات و رفاه و زندگي اشرافي باشيد و بعد بخواهيد جلوي امريكا سينه سپر كرده و مبارزه كنيد. به خاطر همين است كه شما مي‌بينيد كساني كه در صدر و قبل از انقلاب در مسير مبارزه بوده‌اند الان به صراحت مي‌گويند ما با صهيونيست‌ها و امريكا دعوا نداريم. در واقع اين مسئله به خاطر اين است كه آنها به مرحله‌اي رسيده‌اند كه انقلابي‌گري با وضعيت مادي آنها دچار تناقض است. مديرمسئول روزنامه جوان با اشاره به لزوم شفافيت در درآمد و فضاي اقتصادي مسئولان توضيح داد: شما مي‌توانيد به ميزان اموال مسئولان غربي در اينترنت دست پيدا كنيد و به طور مثال مي‌توانيد اموال اوباما يا حقوق ماهانه او را سرچ كنيد و نتيجه را ببينيد، ما بايد اين كار را در كشورمان هم انجام دهيم، كساني كه نمي‌توانند خود را با اين سيستم وفق دهند يا از قدرت ‌خارج شوند يا خود را وفق بدهند.
گنجي تأكيد كرد: متأسفانه يكي از اشتباهات دولت اين بود كه سرمايه‌داران را وارد دولت كرد و سرمايه‌داري بر سياست ما سايه انداخت، همانطور كه يكي از آسيب‌هاي دولت بعد از جنگ اين بود كه مجلس پنجمي كه متأثر از آن شكل گرفت اولين مجلس بعد از انقلاب است كه پول وارد آن شد، يعني براي اولين بار پول وارد تبليغات مجلس پنجم شد و بحث پول دادن و رأي دادن و شام دادن آنجا مطرح شد و اين محصول دولت كارگزاران بود كه متأسفانه نهادينه هم شد و امروز خيلي جاها در انتخابات اين اتفاق تكرار مي‌شود.

    اشرافي‌گري از دولت کارگزاران کلید خورد
اين فعال سياسي با اشاره به ريشه‌هاي اشرافي‌گري در دولت كارگزاران تصريح كرد: اين تفكر مال آقاي هاشمي و كرباسچي است و خيلي از وزراي فعلي نيز اين تفكر را دارند و درباره حقوق‌هاي نجومي هم اظهار نظر كرده‌اند. آنها معتقدند شما بايد به مدير خود هر چه مي‌خواهد بدهيد تا براي شما بدود، وقتي آقاي كرباسچي به معاون شهردار تهران پاداش‌هاي كلان مي‌دهد هيچ، به همسر معاون شهردار هم يك ماشين تويوتا هديه مي‌كند چراكه همسرش زحمت كشيده است. گنجي درباره مصوبه مجمع تشخيص درباره دارايي مسئولان اظهار داشت: اعتقاد من اين است كساني كه مي‌خواهند اين مسير را اصلاح كنند، نمي‌توانند از درون وضع موجود باشند، شما نمي‌توانيد قانوني تصويب كنيد كه همچون تيغي خودتان را از بين ببرد. شما وقتي در مجمع تشخيص نشسته و كارشناس و سرمايه‌دار هستيد، چنين چيزي را تصويب نمي‌كنيد، لذا همان‌طور كه رهبر انقلاب گفتند ما براي پاك كردن اين شيشه يك دستمال تميز مي‌خواهيم.
وي تأكيد كرد: ممكن است در مجمع افراد محافظه‌كاري بوده‌اند يا شايد علت قانع‌كننده‌اي براي اين مصوبه دارند كه بايد آن را رسانه‌اي كنند. مدير مسئول روزنامه جوان با تأكيد بر اينكه راهي جز اين نيست كه كساني كه نمي‌توانند دست از اشرافي‌گري بردارند، بايد بيرون از دايره قدرت بروند، افزود: اگر ثروت‌شان مشروع است، نبايد خجالت بكشند، ما در همين نظام سرمايه‌داراني داريم كه مردم پذيرفته‌اند وضع آنها خوب است و كاري به رانت و دزدي هم ندارند، ‌البته اقتصاد بيمار ما نيز به اين مسئله كمك كرده است.

   رانت اطلاعات بايد جزو فساد اقتصادي به حساب بيايد
مدير مسئول روزنامه جوان ادامه داد: من معتقد هستم حقوق ماهانه يك كارمند نمي‌تواند كسي را ثروتمند كند و اين رانت اطلاعاتي است كه اين كار را مي‌كند و رانت اطلاعات در كشور ما بايد جزو فساد اقتصادي به حساب بيايد، در حالي‌كه نه مذمتي براي آن وجود دارد و نه از نظر قانوني زير سؤال است، با اين اوصاف اگر رانت به عنوان خلاف در نظر گرفته شود، بسياري از زمينه‌هايي كه منجر به اشرافي‌گري مي‌شود، از بين مي‌رود. وي يادآور شد: در زمان جنگ نيز كساني بودند كه فرهنگ اشرافي‌گري را از همان قبل انقلاب منتقل كردند، در حالي كه آنها از اول هم اشتباه به مسير انقلاب آمدند، رهبر انقلاب در ديدار با آقاي شمخاني و اعضاي دبيرخانه شوراي امنيت ملي فرمودند، بايد در مقابل جريان غيرانقلابي درون‌نظام ايستاد. ايشان مي‌گويند، آنها از اول هم بودند، ‌اما انقلابي نبوده‌اند، لذا معلوم است اين افراد تأثيرگذارند و مشي آنها انقلابي نبوده است و صرفا‌‌ً به دنبال رفاه بوده‌اند و خروجي آن اين مي‌شود كه نمي‌خواهند و نمي‌توانند كه در مقابل دشمن بايستند.
گنجي درباره مقابله دولت با فساد و فيش‌هاي نجومي اظهار داشت: به نظر مي‌رسد دولت مي‌خواهد اين مسئله را به جاي حل، رفع كند و صرفاً به دنبال عبور از فضاي رسانه‌اي موجود است. دولت هرآنچه از دولت قبلي بوده، ‌بحق يا ناحق رسانه‌اي كرده و الان بعد از سه سال نمي‌تواند بگويد كه اين مربوط به دولت قبل است و بايد به اين سؤال پاسخ دهد كه اگر مربوط به دولت قبل است، حال كه تمام مفاسد قبلي را گفته‌، چرا اين مورد را مطرح نكرده و خودش سه سال آن را اجرا كرده است؟!
 
  دولت اراده‌ای برای برخورد با نجومی‌ها ندارد
وي با تأكيد بر اينكه بنا بر روند فعلي معتقديم دولت در اين زمينه برخورد جدي نخواهد كرد و به هر صورت كه بتواند اقناع عمومي اعم از واقعي و كاذب را دنبال مي‌كند، افزود: نبايد منتظر بود كه 100 نفر از متخلفان عزل شوند و واريزي 100 فيش به بيت‌المال را در رسانه‌ها چاپ كنيم و من احساس مي‌كنم كه ما به اين مرحله نخواهيم رسيد. گنجي با اشاره به نامه روحاني و تأكيد او مبني بر اينكه ما با كسي عقد اخوت نبسته‌ايم، يادآور شد: اينكه مي‌گويند عقد اخوت نبسته‌ايم بايد به اقدام برسد و مانند امام عمل كنند. بنابراين مردم شعار و بيانيه و سخنراني را نمي‌پذيرند و راه جلب اعتماد مردم اين است كه 100 يا 200 يا 950 نفر به قول رئيس كميسيون اصل 90 بركنار شوند و حقوق‌ها به بيت‌المال بازگردانده شود و كساني كه از قانون سوءاستفاده كرده‌اند عزل و متخلفان دادگاهي شوند.
اين كارشناس مسائل سياسي يادآور شد: اگر اين اقدامات در ارتباط با فيش‌هاي نجومي از سوي دولت اتفاق نيفتد، دولت همچنان زير سؤال خواهد بود و اين مسئله در انتخابات اثر خود را خواهد گذاشت و دولت هم اين را مي‌داند كه آسيب جدي خواهد ديد، حتي نظام ما هم آسيب جدي خواهد ديد، لذا شواهد نشان مي‌دهد بخشي از كساني كه بايد برخورد كنند، خودشان در اين پازل هستند و من اميد جدي ندارم.
 
   چگونگی برخورد با حلقه فريدون
وي با اشاره به لزوم برخورد با حلقه فريدون و اظهارات قاضي سراج درباره نقش داشتن برادر رئيس‌جمهور در انتصابات مديران متخلف، تصريح كرد: اعتقاد من اين است كه آقاي فريدون را بايد در دو مسير جداگانه ديد و تحليل كرد؛ يك فريدون به ماهو فريدون وجود دارد كه به معناي سوءاستفاده از برادر و قدرت است، اما بخشي از مأموريتي كه آقاي فريدون دارد از موضع رئيس‌جمهور به صورت غيررسمي مسائل را دنبال و حل مي‌كند. مدير مسئول روزنامه جوان اضافه كرد: فريدون از موضع شخصي خود نمي‌تواند انتصاب يك رئيس بانك را تعيين كند، بنابراين بخشي از اقدامات آقاي فريدون تدابير رئيس‌جمهور بوده است، آنجا كه منفعت شخصي برده، سوءاستفاده كرده و آنجا كه در عرصه حاكميتي نقش ايفا كرده، نمی‌تواند خود او باشد چراكه نظري را ابلاغ كرده است و اينكه فردي برادر خود را دستيار قرار مي‌دهد، براي اين است كه در يك دالان امن برخي كارها را پيش ببرند. گنجي بر همين اساس پيشنهاد كرد: بايد دو جور با آقاي فريدون برخورد شود، بخشي مبني‌بر سوءاستفاده از فضاي قدرت و بخش ديگر درباره ابلاغ تدابير از سوي رئيس‌جمهور.  
 
  كرباسچي؛ پرچمدار اشرافي‌گري
مدير مسئول روزنامه جوان، كرباسچي را پرچمدار اشرافي‌گري در ذيل دولت اصلاحات توصيف كرد و افزود: پايه‌هاي اشرافي‌گري و ثروت‌اندوزي مديران كشور در دوره سازندگي گذاشته شد. وي درباره آينده جريان اشرافي‌گري خاطرنشان كرد: چون رهبر انقلاب در اين قضيه حضور فعال دارند و افتخار ما اين است كه ايشان از اين فضا منزه هستند، اگر سيستم‌هاي نظارتي نظام آلوده نباشند، ‌اين مسئله حل مي‌شود و در غير اين‌صورت اشرافي‌گري ادامه خواهد داشت.
گنجي با اشاره به ورود سپاه به پرونده مفاسد اقتصادي مديران متخلف، اظهار داشت:‌ ورود سپاه به اين پرونده فراتر از حقوق‌هاي نجومي است چراكه حقوق‌هاي نجومي ممكن است سوءاستفاده از قانون باشد و نتوان با آن برخورد حقوقي كرد، اما آنچه سپاه به پرونده‌اش ورود كرد، فساد به‌ماهو فساد است، يعني فسادي كه پول را به حساب كسي بريزند، كلاهبرداري كنند و بدون سود پول را نگه داشته و سپس 22 درصد سود بگيريد. اين كارشناس مسائل سياسي با بيان اينكه مسئله فيش‌هاي حقوقي مديران متخلف دولتي در انتخاب سياسي مردم در انتخابات مؤثر خواهد بود، افزود: فيش‌هاي حقوقي براي انتخابات 96 هم مي‌تواند برگ برنده دولت باشد و هم مي‌تواند دولت را پايين بكشد چراكه دولت در معرض انتخاب جديد مردم است، بنابراين اگر آنها ميدان‌دار شوند و مبارزه با فساد را شروع كنند، جايگاه و سرمايه اجتماعي‌شان رشد خواهد كرد و مردم دوباره اقبال نشان مي‌دهند، اما اگر خلاف اين عمل كنند، رأي مردم طور ديگري خواهد بود.
گنجي با اشاره به نطق خانم فاطمه حسيني در دفاع از خانواده خود از تريبون مجلس يادآور شد: پدر ايشان حدود 58 ميليون ماهانه حقوق مي‌گيرد و ايشان حق اولاد و تفريح دريافت مي‌كنند و همه اين مسائل برملا‌شد و خدا اين رسوايي را ايجاد كرد، آنچه در مجلس اتفاق افتاد يك ضربه جرياني بود. ماجراي آقاي صفدر‌حسيني به اصلاح‌‌طلبان ضربه زد و خودشان هم در جلسات‌شان مي‌گويند اين مسئله ضربه بود، اما اقدام دختر وي كه به بهانه ديگري تريبون را گرفت و موضوع مرتبط با خانواده خود را مطرح كرد، يك ضربه مضاعف بر اتفاقات قبلي بود و در انتخابات آينده نيز قطعاً تأثير خود را مي‌گذارد.

[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی