معیارهای چهارگانه برای انتخاب زنان نخبه جهان اسلام در نخستین جایزه جهانی گوهرشاد

عضو کمیته برگزیدگان جایزه جهانی گوهرشاد، معیارهای چهارگانه در انتخاب ۸ زن نیکوکار و نخبه جهان اسلام در نخستین جایزه جهانی گوهرشاد را تشریح کرد. صدیقه حجازی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در نشست خبری نخستین جایزه جهانی گوهرشاد (بزرگداشت بانوان فرهیخته نیکوکار) اظهار کرد: برای انتخاب 8 نفر از بانوان برگزیده نیکوکار و نخبه در جهان اسلام پرونده‌ها و رزومه‌های بسیاری را بررسی کردیم و در گام اول از میان 500 بانوی نمونه و نیکوکار بین‌المللی 4 نفر را از کشورهای ترکیه، بحرین، کنیا و عراق انتخاب کردیم.

وی افزود: 4 نفر دیگر را از بانوان نخبه‌، نیکوکار و توانمند داخلی برگزیدیم که افراد منتخب بیشترین شاخص‌ها را در زمینه‌های مختلف دارا بودند و برای این انتخاب صرفا نیکوکاری محض مدنظر نبوده بلکه تخصص، فداکاری، وقف و نیکوکاری معیار انتخاب برگزیدگان جایزه گوهرشاد بوده است.

حجازی افزود: از میان بانوان برتر افرادی را انتخاب کرده‌ایم که از تخصص‌شان برای نیکوکاری استفاده کردند و به عنوان مثال یکی از افراد منتخب بانوی پزشکی است که بیش از 30 هزار ویزیت رایگان و 150 عمل جراحی رایگان را انجام داده که این نشان‌دهنده تخصص، نیکوکاری و نخبگی است. 

* جامعه زنان نیازمند هدایتگری و الگوسازی است

لاله افتخاری عضو کمیته برگزیدگان نخستین جایزه جهانی گوهرشاد نیز در این نشست خبری اظهار کرد: بانوان خیر و نخبه زیادی را در کشور داریم که نیازمند معرفی و الگوسازی از میان آنان هستیم.

وی ادامه داد: جامعه زنان خواهان هدایتگری و الگوپذیری مناسبی است چرا که الگوهای منفعل و غربی سودی در پی ندارند و به همین منظور بانوان نخبه و نیکوکار می‌توانند الگوهای مناسبی باشند. 

افتخاری تاکید کرد: بانوان مدال‌آور، ورزشکار و کسانی  همچون حافظان قرآن و خیرین مصداق الگوهای مثبت هستند و نباید از آنان غافل شد که در همین رابطه جایزه جهانی گوهرشاد که بانوان نخبه و نیکوکار را معرفی می‌کند می‌تواند الگوهای ثمربخشی را به مخاطبان ارائه دهد. 

عضو کمیته برگزیدگان نخستین جایزه جهانی گوهرشاد تصریح کرد: نخستین جایزه جهانی گوهرشاد رویدادی منحصر به فرد است، چرا که ویژه بانوان نیکوکار و خیر محسوب می‌شود و تاکنون در هیچ کشوری چنین جایزه‌ای به بانوان توانمند داده نشده است. 

افتخاری تاکید کرد: همه مسئولان فرهنگی و دلسوزان کشور باید کمک کنند تا جایزه جهانی گوهرشاد جای خود را در میان تمامی مخاطبان در سراسر جهان باز کند و هدف آن ارزشمندی و اصالت به نیکوکاری، نخبگی و وقف باشد. 

وی با بیان اینکه کشورهای غربی به دنبال مخدوش کردن چهره زن مسلمان در اسلام هستند، گفت: غربی‌ها خواهان بی‌عاطفه نشان دادن زنان مسلمان هستند که این سیاستی خصمانه و دشمنی آشکار است و برای همین منظور وظیفه داریم تا چهره اسلام و زنان مسلمان را به درستی تبیین کرده و به مخاطبان جهانی نشان دهیم. 

عضو کمیته برگزیدگان نخستین جایزه جهانی گوهرشاد در پایان نقش قانونگذاران در پیشبر وقف و کارکرد خیرین بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی می‌تواند همانند گذشته که معافیتی برای خیرین دیده بود مشوق‌هایی را برای اینگونه افراد در نظر بگیرد تا  فرهنگ وقف و نیکوکاری گسترش بیشتری پیدا کند. 

به گزارش تسنیم، نخستین جایزه جهانی گوهرشاد همزمان با ایام زیارتی امام رضا(ع) در روز چهارشنبه دهم شهریورماه و با حضور جمع زیادی از میهمانان داخلی و خارجی در کتابخانه آستان قدس رضوی مشهد مقدس برگزار خواهد شد.[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی