مسیر رو به تکامل بهداشت و درمان کشور پس از انقلاب/ تاکید بر تامین بودجه پایدار وزارت بهداشت ودرمان

مسیر رو به تکامل بهداشت و درمان کشور پس از انقلاب/ تاکید بر تامین بودجه پایدار وزارت بهداشت ودرمانبه گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، علی لاریجانی امروز( یکشنبه 7 شهریور) در بیست وسومین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های تابعه سراسر کشور، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بخش بهداشت و درمان، مسیر رو به تکامل و مستمری را داشته‌ایم در حالیکه در همه بخش‌ها بدین گونه نبوده است. تعداد پزشکان، متخصصان، تجهیزات پزشکی افزایش یافته و بخش بهداشت و درمان به روستاها نیز رفته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری آمارهایی در حوزه بهداشت و درمان گفت: از نظر واکسیناسیون سه گانه، ایران در بین 191 کشور رتبه نخست را دارد و درخصوص نرخ مرگ و میر به میزان یک هزار نفر در سال در بین 220 کشور، ایران از رتبه 26 برخوردار است. در زمینه نرخ مرگ ومیر کودکان، از بین 197 کشور رتبه 76 و درخصوص نرخ مرگ و میر نوزادان از بین 140 کشور ایران از رتبه 76 برخوردار است.
وی با بیان اینکه سطح بهداشت جهانی افزایش یافته است، تصریح کرد: به لحاظ بهداشتی رقابت بین کشورها بیشتر شده، با این حال وضع کشور ما نسبتاً خوب است. البته در دوره ای آشفتگی هایی وجود داشت و مردم از نظر وضعیت دارو و امکانات پزشکی نگرانی هایی داشتند.
دکتر لاریجانی ادامه داد: در زمان وزارت خانم دستجردی برای متعادل سازی و رفع مسائل حوزه بهداشت و درمان، در مجلس تلاش شد منابعی به میزان 6 هزار میلیارد تومان که پیشنهاد ایشان بود، به بودجه سالانه وزارت بهداشت و درمان اضافه شد. این اقدام با سختی و تلاش نمایندگان محقق شد اما از آنجایی که مدیریت اجرایی کشور مسیر درستی نداشت منابع به وزارت بهداشت و درمان تخصیص نیافت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری سختکوشی ها و هوشمندی دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، افزود: وزیر بهداشت دولت یازدهم با پیگیری‌های مجدانه خود سبب بهبود پایه‌های سلامت کشور و ساماندهی بهداشتی شده است. در واقع از وضعیت نارضایتی قبل و کمبودها در حوزه داروها و تجهیزات بسیار کاسته شده است. در حقیقت یکی از نقاط برجسته این دوره وضعیت بهداشت و سلامت است که ضمن قدردانی از وزیر بهداشت، خدا را شاکریم که این بخش ناآرامی های جامعه را التیام بخشیده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چند کار خوب در این حوزه می‌تواند در دستور قرار گیرد، گفت: در گام نخست با فرض وجود پشتیبانی مالی باید نظام سلامت آسیب‌شناسی و نقاط ضعف و قوت و عدم تعادل‌ها مشخص و اصلاح شود، در واقع بعد از سه سال فرصت خوبی برای ارزیابی یک مدل است، البته با توجه به اینکه در آستانه بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه هستیم این ارزیابی عالمانه می‌تواند مشکلات را رفع و بخش‌هایی که نیاز دارد را تقویت کند.
وی دومین اقدام را بررسی سوءمدیریت‌ها و پرداخت هزینه‌ها به بخش بهداشت و درمان دانست و گفت: بودجه باید به موقع تامین شود و در واقع مسئولان نباید از نوع بودجه‌ریزی نالان باشند، گفته شده برخی از بیمارستان‌ها هنوز پول خدمات خود را دریافت نکرده‌اند چرا وضع باید این گونه باشد، پیامبر (ص) در سال‌ها پیش تاکید کردند اجرت خدمت قبل از خشک شدن عرق به افراد داده شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روش مدیریتی نادرست هرچند فضا را به این سمت برده است اما این وضعیت وصله پینه‌ای باید اصلاح شود البته در مجلس تصویب شد تا 8 هزار میلیارد تومان برای بخش سلامت به وزارت بهداشت داده شود.
لاریجانی بر تامین بودجه پایدار وزارت بهداشت و درمان تاکید کرد وگفت: متاسفانه مقدار زیادی از وقت مسئولان صرف کسب منابعی است که تصویب شده، این یک اشکال جدی است چرا که مسئولان بهداشتی تنها باید به ارائه خدمات بهداشتی و سلامتی بیندیشند، در این راستا مسئولان مربوطه می‌توانند راه‌های تامین بودجه پایدار را بررسی و پیشنهادات را به مجلس ارائه کنند.  
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت میزان، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی