اقلیم کردستان عراق ارتباطات زیادی با اسرائیل پیدا کرده/ لزوم واکنش تند ایران در برابر صحبتهای مداخله‌جویانه بارزانی

رویورانحسین رویوران کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با بیان اینکه مجموعه بسیاری از مسائل میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق وجود دارد که باید به صورت شفاف و روشن در خصوص آنها صحبت شود عنوان کرد: "تهدید امنیت ملی" و همچنین "دخالت در امور داخلی" دو موضوعی است که در برخورد با اقلیم کردستان عراق باید به آن توجه شود.
وی با بیان اینکه فعالیت برخی از گروهک ها همچون کومله در اقیلم کردستان عراق و تعرض های گاه و بیگاه آنها در مرزهای ایران، تهدید کننده امنیت جمهوری اسلامی است گفت: در سال های اخیر اقلیم کردستان عراق ارتباطات زیادی با اسرائیل پیدا کرده هرچند این ارتباطات علنی نیست و خود مسئولین اقلیم کردستان نیز آن را تکذیب کرده اند.
رویوران افزود: اقلیم کردستان عراق نمی تواند انتظار داشته باشد هم با ایران و هم با دشمنان و توطئه گران علیه ما رابطه ای دوستانه داشته باشد.
وی در ادامه یادآور شد: استفاده از تعابیری همچون "کردستان شمال، کردستان جنوب، کردستان شرق و کردستان غرب"، از سوی مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق  دارای بار سیاسی است و به منظور تجزیه طلبی ایران و عراق و سوریه و ترکیه بر زبان آورده می شود.
این کارشناس مسائل غرب آسیا در پایان با بیان اینکه صحبت های تحریک آمیز مسعود بارزانی بر تمام منطقه تاثیر گذار خواهد بود اذعان کرد: گاهی ایشان از کردستان شرق صحبت می کند که منظورش کردهای ایران است؛ چنین اظهارنظری باید با واکنش تند جمهوری اسلامی ایران مواجه شود چرا که انجام اینگونه صحبتها، دخالت در امور داخلی کشور ما قلمداد می شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت میزان، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی