کشف کاشی‌های مسروقه تهران / قوه قضائیه معامله آثار تاریخی را جرم اعلام کند

کاشی
کاشی‌های تاریخی به سرقت رفته از سر در بناهای تاریخی تهران کشف و رونمایی شدند. در این رابطه مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران نیز درخواست کرد تا قوه قضائیه خرید و فروش آثار تاریخی را جرم اعلام کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، از حدود یک سال و نیم قبل کاشی‌های تاریخی خانه «صدیق اعلم»، «مسجدقنبرعلی خان»، «مسجد معمارباشی»، «خانه قیصری»، «حمام کشوری» و «تزئینات در ورودی مسجد سپه‌سالار» به سرقت رفته بود که به همت یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تهران تعداد قابل توجه ای از این کاشی‌ها کشف و ضبط شد.

قوه قضائیه خرید و فروش آثار تاریخی را جرم اعلام کند

در این رابطه رجبعلی خسروآبادی - مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در مراسم تشریح کشف این کاشی‌ها به همراه دیگر آثار تاریخی در موزه رضا عباسی عنوان کرد:‌ ما از قوه قضائیه درخواست می‌کنیم که حتی  اگر قانونی برای در اختیار داشتن اشیاء زیر 100 سال در دست افراد وجود ندارد که آن را قاچاق و یا جرم بداند، اکنون که حساسیت‌ها درباره سرقت کاشی‌ها زیاد شده، این قانون را اعمال کنند تا حساسیت‌ها کمتر شود و به ضابطین قوه قضائیه اعلام کنند که اگرچه این کاشی‌ها را در دست افراد پیدا کردند، آن را قاچاق بدانند.

وی خاطرنشان کرد: حساسیت‌ها آن‌قدر درباره‌ این سرقت‌ها زیاد شده‌ است که به قوه قضائیه پیشنهاد می‌کنیم این بحث را در اولویت خود قرار دهد و میراث فرهنگی تاکنون مذاکراتی در این زمینه انجام داده است، اما اداره کل میراث فرهنگی استان تهران مکاتبات رسمی در این زمینه را نیز در اولویت خود قرار می‌دهیم.

انتهای پیام/[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی