تقدیم استوارنامه سفرای استرالیا، بلاروس و پاکستان به روحانی /دوره پسابرجام فرصتی برای توسعه روابط

سیاست > دولت - رییس‌جمهور استوارنامه سه سفیر از کشورهای استرالیا، بلاروس و پاکستان را دریافت کرد.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی امروز ضمن دیدار با سفیر جدید پاکستان و دریافت استوارنامه سفیر جدید این کشور (اینجا) با سفرای کشورهای بلاروس و استرالیا نیز دیدار کرد.

توسعه مناسبات همه جانبه میان تهران-مینسک ضروری است

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی همچنین در دیدار «یوری لازارچیک» سفیر جدید بلاروس در ایران، با اشاره به ضرورت گسترش روابط و تعاملات همه جانبه میان دوکشور به‌ویژه در زمینه های سیاسی، اقتصادی و تجاری، گفت: باید با برنامه ریزی برای حل و فصل هر گونه موانع احتمالی در مسیر گسترش روابط اقتصادی دو کشور، اقدام کنیم.

رییس جمهور با اشاره به تصمیم روسای جمهور ایران و بلاروس در حاشیه اجلاس اوفا مبنی بر تدوین نقشه راهی برای توسعه همکاری های دوجانبه از سوی مسوولان کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور، افزود: اکنون که این نقشه راه تهیه و به امضا مسئولان دو کشور رسیده باید دو طرف در راستای اجرایی و عملیاتی کردن تفاهمات تلاش کنند.

روحانی سفرهای دوجانبه روسای جمهور و مقامات ایران و بلاروس را در توسعه مناسبات و همکاری های دوکشور تاثیرگذار دانست و اظهار امیدواری کرد در آینده شاهد ارتقا همه جانبه سطح روابط تهران - مینسک باشیم.

«یوری لازارچیک» سفیر جدید بلاروس در ایران نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهوری کشورمان، روابط دوکشور را دوستانه و استوار بر پایه اعتماد و احترام متقابل دانست و افزود: امروز در شرایط پس از موفقیت بزرگ ایران در مذاکرات هسته ای و رسیدن به برجام، فرصتی برای توسعه همکاری ها و مناسبات میان ایران و بلاروس بوجود آمده که باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم.

سفیر بلاروس با اشاره به تدوین و امضای نقشه راه همکاری های ایران و بلاروس از سوی کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور خواستار توسعه و گسترش مناسبات و همکاری های همه جانبه سیاسی، اقتصادی و تجاری میان تهران - مینسک شد.

دوره پسابرجام فرصتی جدید برای توسعه و تعمیق همکاریهای تهران - کانبرا است

حجت‌الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه هنگام دریافت استوارنامه "آیان دیوید گرنج بیگز" سفیر جدید استرالیا در تهران، گفت: دو کشور باوجود داشتن روابط سیاسی دوستانه، تاکنون نتوانسته اند به خوبی از امکانات و توانمندیهای مشترک در حوزه های اقتصادی استفاده کنند.

 رییس‌ جمهور با اشاره به اهمیت روابط بانکی برای توسعه سطح همکاریهای اقتصادی اظهارداشت: باید هر دو کشور در زمینه توسعه و تعمیق روابط اقتصادی و تجاری در چارچوب منافع ملی و مشترک تلاش نمایند.

 دکتر روحانی ابراز امیدواری کرد روابط ایران و استرالیا در تمامی زمینه‌های اقتصادی، علمی و همچنین توریسم و مروادات مردمی گسترش یابد.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به گزارش‌های نگران‌کننده در مورد وضعیت پناهجویان در استرالیا، گفت: امیدواریم استرالیا نسبت به پناهجویان در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی رفتار کند و این موضوع از نظر انسانی برای همه ما حائز اهمیت است.

روحانی با تأکید بر ضرورت مبارزه با تروریسم با توجه شرایط کنونی منطقه و جهان، افزود: تروریسم یک معضل جهانی است و مبارزه و ریشه‌کن کردن این معضل نیز در گرو یک همکاری جمعی و بین المللی است.

"آیان دیوید گرنج بیگز" سفیر جدید استرالیا در تهران نیز با اشاره به نزدیک بودن پنجاهمین سالروز شروع روابط دیپلماتیک مستمر بین جمهوری اسلامی ایران و استرالیا، اظهار داشت: خوشحالیم که همواره در کنار شما بوده ایم و اکنون پس از رفع تحریم ها فرصت و زمان بسیار مناسبی است تا روابط تجاری و اقتصادی دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.

سفیر جدید استرالیا با اشاره به ضرورت آغاز فعالیت کمیسیون مشترک تجاری ایران و استرالیا و همچنین سفر آتی وزیر تجارت این کشور به ایران، اظهار داشت: این فرصتی مناسب برای ارتقاء و گسترش روابط بین مردم دو کشور است.

وی همچنین بر ضرورت مبارزه با تروریسم، گسترش روابط بانکی و همکاری بخش های خصوصی دو کشور تأکید و افزود: ما نیز خود نسبت به نوع رفتار با پناهجویان نگرانی هایی داریم و در این زمینه مشغول مذاکره و همکاری با نهادهای مسئول بین المللی هستیم.

سفیران جدید ایران در هفت کشور جهان با دکتر روحانی دیدار کردند

همچنین سفیران جدید جمهوری اسلامی از جمله غلامحسین محمدنیا سفیرجدید ایران در آلبانی، غلامعلی رجبی یزدی سفیرجدید ایران در مجارستان، جواد جهانگیرزاده سفیرجدید ایران درجمهوری آذربایجان، علی مجتبی روزبهانی سفیرجدید ایران در قرقیزستان، سعادت آقاجانی حمزه کلاهی سفیرجدید ایران در اکوادور، محمد تقی حسینی سفیرجدید ایران در مکزیک و محمد عمرانی سفیرجدید ایران در موریتانی نیز گزارشی از محل ماموریت و برنامه های خود، به رییس جمهور ارائه کردند.

حجت الاسلام حسن روحانی در این دیدار، ضمن آروزی موفقیت برای سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای محل ماموریت خود، بر تلاش و اهتمام آنان در راستای توسعه، تقویت و تحکیم روابط و مناسبات همه جانبه ایران با دیگر کشورها تاکید کرد.

29219[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی