ارتقای کمی و کیفی آب شرب 10 شهر و 100 روستا با بهره‌برداری از سد کوچری

خسرو ارتقایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران از بهره برداری از سد کوچری خبر داد و گفت: با بهره برداری از این پروژه و سامانه های انتقال آن شاهد ارتقای کمی و کیفی آب شرب ۱۰ شهر و ۱۰۰ روستا خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، خسرو ارتقایی در نشستی خبری اظهار داشت: فردا با حضور ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو، سد کوچری در جنوب غربی شهرستان گلپایگان به بهره برداری می رسد.

وی افزود: این سد که ظرفیتی بالغ بر 207 میلیون مترمکعب برای ذخیره آب دارد، با احداث مجموعا 270 کیلومتر خط انتقال، تونل، بلوک های بتنی و خطوط لوله، بخشی از نیاز آب شرب 10 شهر و 100 روستا در سه استان اصفهان، قم و مرکزی را تأمین خواهد کرد و با بهره برداری از این پروژه، شاهد ارتقای کمی و کیفی آب شرب در شهرها و روستاهایی خواهیم بود که تا پیش از این، آب شرب‌شان از چاهها تأمین می شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه "در مجموع در این پروژه 56 کیلومتر تونل حفاری شده"، گفت: مجموع هزینه های لازم برای اجرای پروژه سد کوچری و تونل های آنتقال آب از سرشاخه های دز به حوزه قمرود، 900 میلیارد تومان بود که تا امروز 770 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزود: همچینن 400 میلیارد تومان از سوی شرکت اب منطقه ای قم برای احداث خطوط انتقال آب شرب به شهرها و روستاهای این استان هزینه شد.

ارتقایی مجموع پیشرفت فیزیکی این پروژه را 95 درصد عنوان کرد و گفت: از اواخر اسفند 89 تونل های انقتال آبی که احداث شده بود برای انتقال مورد استفاده قرار گرفت و زا اسفند سال 92 نیز با آبگیری بخشی از مخزن سد کوچریف از این مخزن برای تأمین آب شرب شهرها و روستاهای هدف استفاده شده است به طوری که در سال گذشته میزان آبگیری مخزن سد کوچری 23 میلیون مترمکعب و در سال جاری این رقم 60 میلیون مترمکعب بود که امیدواریم سال آینده در صورت بارش مناسب باران بتوانیم میزان آبگیری سد را به 200 میلیون مترمکعب برسانیم.

وی ادامه داد: با آبگیری سد کوچری، روستایی که با همین نام در مخزن سد قرار گرفت غرق شد و با پرداخت متوسط 300 تا 400 میلیون تومان به هر خانوار، 130 خانواری که در این روستا ساکن بودند به گلپایگان منتقل شدند و مقرر شده تا بنیاد مسکن اقدام به واگذاری منزل مسکونی و زمین زراعی به این خانواده ها کند.

انتهای پیام/

 [ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی