راه دسترسی جنگل فندقلو در شهرستان نمین بهسازی شد

اردبیل - ایرنا - رییس اداره راه و شهرسازی نمین گفت: بهسازی و تعریض راه توریستی جنگل فندقلو به پایان رسیده و اجرای روکش آسفالت آن در حال انجام است.

بهرام سرش خیاوی روز یکشنبه در بازدید از عملیات اجرای آسفالت راه دسترسی جنگل فندقلو افزود: با توجه به توریستی بودن منطقه گردشگری فندقلو و تردد زیاد وسایط نقلیه این اداره با هدف جلب رضایت میهمانان و دسترسی آسان ، سریع و ایمن به این منطقه و بالعکس نسبت به بهسازی ، تعریض و آسفالت این محور اقدام کرد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی راه و شهرسازی اردبیل ، او طول این جاده دسترسی را دو کیلومتر ذکر کرد و گفت: این عملیات با اجرای دو لایه آسفالت از روستای آرپاتپه به سمت جنگل فندقلو انجام شده و برای تکمیل آن بیش از 20 میلیارد ریال هزینه شده است.
عرصه جنگلی فندقلو بخشی از جنگل های شرق استان اردبیل به شمار می رود که دنباله جنگل های نیمه گرمسیری استان گیلان است.
این جنگل یکی از مناطق مهم گردشگری جنگلی است که در 10 کیلومتری شهر نمین و 30 کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است.
مساحت منطقه فندقلو حدود 16 هزار هکتار است که بیش از چهار هزار هکتار آن زیرپوشش عرصه های جنگلی قرار دارد و بقیه را مراتع تشکیل می دهد.
در مجموع 19 گونه جنگلی متعلق به 8 تیره و 17 جـنس در ایـن منطقه شناسایی شده اند که از بیـن انواع شناسایـی شده گونه های نادری نظیر فندق ، ممرز ، راش ، بلوط ، بلند مازو و بیدمشک وجود دارد که به ارزش منطقه می افزاید.
فندقلو بیشتر به فندق و گل های بابونه خود شهرت دارد ، ضمن این که گونه نادر گیاهی سوسن چلچراغ نیز در آن می روید ، این جنگل رویشگاه بیش از 90 گونه گیاه مختلف و عمدتا دارویی است.
بابونه که هر سال جشنواره گل های بانونه به خاطر رویش آن در جنگل فندقلو برگزار می شود گیاهی است یک ساله ، معطر و به ارتفاع 20 تا 40 سانتیمتر که به صورت خودرو در مزارع ، دشت ها ، باغ ها و بیشتر در منطقه جنگلی فندقلو نمین می روید.
گل بابونه در عطاری ها ، طب سنتی ، داروسازی صنعتی و تولید مواد بهداشتی کاربرد فراوان دارد.
آب و هوای مطبوع ، پرندگان و گونه های مختلف جانوری ، وجود آلاچیق و استراحت گاه های شبانه روزی ، برقراری ارتباط بین این منطقه ویژه گردشگری و چشم انداز زیبای گردنه دل انگیز حیران از طریق تله کابین از جمله ویژگی هایی است که در کنار جاذبه های منحصر به فرد طبیعی و جنگلی این منطقه را به تفرجگاهی بسیار دلپذیر برای مسافران ، میهمانان و علاقمندان به طبیعت تبدیل کرده است.
همین جاذبه ها موجب شده سالانه صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی برای آرامش روح و روان خود به دامن این جنگل سرسبز پناه بیاورند.
6018/6016[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی