استاندار خوزستان: سیستم اداری کارآمد باید انعطاف پذیر باشد

اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: سیستم اداری کارآمد باید انعطاف پذیر باشد و چارت های تشکیلاتی نیز برای مدت طولانی بسته نشوند.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی یکشنبه در جشنواره شهید رجایی به منظور تجلیل از دستگاههای اجرایی خوزستان در سرسرای شهید هاشمی استانداری خوزستان اظهار کرد: در زمان حاضر کار آمدی و کارایی لازم نسبت به سال های قبل در سیستم و بدنه اداری نیست و ما کمی از روحیه جهادی و کارآمدی فاصله گرفته و به تدریج در چهارچوب صرف اداری گرفتار شده ایم.
وی افزود: فاصله بین مدیران و کارکنان می تواند از دلایل کمتر کارآمد شدن سیستم های اداری باشد که باید مانع ایجاد آن بشویم.
شریعتی ادامه داد: هرچه سیستم شفاف تر، از فساد دورتر و دارای بازخورد بیشتر باشد و کارکنان در اصلاح فرآیند سیستم نقش بیشتری داشته باشند سیستم کارآمدتر است.
استاندار خوزستان تصریح کرد: اگر در یک سیستم اداری فقط نگاه از بالا به پایین باشد کارآمدی خود را از دست می دهد و برای تحول در نظام اداری، سیستم اداری باید به روز و متناسب با واقعیت های جامعه و فعالیت های تعریف شده فعالیت کند در غیر این صورت کهنه تر می شود.
وی گفت: از جمله شرایط لازم برای کارآمدی سیستم ها این است که در مناطق مختلف ۲۰درصد چارت های تشکیلاتی متفاوت و حتی سیال باشند.
شریعتی اظهار کرد: شاخص و زیرساخت توسعه و پیشرفت، منابع انسانی است که باید متناسب با نیاز باشد و خدمت به مردم، زیرساخت همه مسائل اداری است.
استاندار خوزستان با اشاره به علل نامگذاری جشنواره با نام شهید رجایی تصریح کرد: مبارزات انقلابی، ایستادگی در راه حق، مبارزه با استبداد ستم شاهی و فروتنی از جمله سجایای اخلاقی این شهید بزرگوار است که عملکرد مسئولان نیز باید به عمل و رفتار ایشان نزدیک باشد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان و دبیر جشنواره شهید رجایی اظهار کرد: 14 جشنواره از سال 1375 تا 1395در استان برگزار شده و مستندات ارزیابی عملکرد شامل اصل سوم قانون اساسی، سیاستهای کلی اصلاح نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری، قانون مدیریت خدمات کشوری مواد81 و 83 و آیین نامه های آنها و نقشه راه اصلاح نظام اداری مصوب شورای عالی اداری است.
امید حاجتی در خصوص اهداف اجرای نقشه راه اصلاح نظام اداری گفت: دولت چابک، بهره ور و بهره مند از فناوری های نوین، ارائه خدمات با کیفیت مبتنی بر رقابت، دولت متعهد به آرمان ها و متکی بر اعتماد مردم عاری از فساد و مبتنی بر حفظ عملکرد کارکنان از جمله این اهداف ذکر شده است.
وی با اشاره به اهمیت ارزیابی عملکرد افزود: بررسی و پایش میزان تحقق برنامه ها و اهداف نقشه راه اصلاح نظام اداری، ارتقای کارآمدی، بهره وری و پاسخگویی و شفافیت و ایجاد فضای رقابتی از طریق معرفی الگوهای برتر سازمانی و افزایش رضایت مندی مردم از نحوه ارائه خدمات در دستگاههای دولتی، اهمیت ارزیابی را نشان می دهد.
حاجتی تصریح کرد: در یک دوره هفت ماهه نتایج عملکرد دستگاههای اجرایی استان ارزیابی شد و 17هزار و 473 شاخص توسط کارشناسان سازمان مدیریت ارزیابی شد.
دبیر جشنواره شهید رجایی اضافه کرد: بررسی شاخص های ارزیابی شده نشان داد عملکرد دستگاهها نسبت به سال قبل بهبود یافته است.
وی گفت: سیاست گذاری استانی در اجرای ارزیابی عملکرد برگزاری جشنواره شامل افزایش تعداد دستگاههای قابل تقدیر در مجموع ابعاد عمومی و اختصاصی از سه دستگاه به پنج دستگاه، پرهیز از تکرار دستگاههای مورد تقدیر برای اعلام دستگاههای برتر به تفکیک در شاخص های عمومی و اختصاصی و تقدیر از سه دستگاه برتر در اجرای طرح تکریم ارباب رجوع است.
حاجتی دسته بندی دستگاهها بر اساس ماموریت، وظایف و پوشش خدمت گیرندگان و تقدیر از دستگاههای اجرایی استان که در ارزیابی های انجام شده توسط وزارتخانه یا سازمان مربوطه موفق به کسب رتبه برتر کشوری شده اند و ارزیابی عملکرد فرمانداری ها و مقایسه عملکرد آنها با یکدیگر را به عنوان پیشنهادهایی برای بهبود ارزیابی عملکرد در سال آینده ارائه کرد.
در پایان این آئین از 15 دستگاه اجرایی برتر در سال 1394 و جمعی از کارشناسان تقدیر شد.
3004/6065[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی