خواسته آیت‌الله مکارم درباره یارانه‌ها

باید تجدید نظر جدی در پرداخت یارانه به همه افراد صورت بگیرد و ادامۀ این سیاست غلط اصلاً منطقی و به نفع کشور نیست. صراط: یکی از مراجع تقلید گفت: سه معضل قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه‌ها آسیب‌های جدی برای اقتصاد کشور هستند که اگر این سه مشکل حل شود، قطعاً اقتصاد وضعیت بهتری خواهد داشت.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور با ابلاغ سلام به حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهور و تقدیر از تلاش‌های انجام شده توسط دولت در سه سال گذشته گفت: جامعه نیازمند تبیین تلاش‌ها و فعالیت‌های دولت است و حتماً باید با راه‌های مؤثری این دستاوردها برای مردم گفته شود و اگر اقدامات دولت با سبک منظم و ادبیات روشن بیان شود آثار بیشتری در افکار عمومی خواهد داشت، البته این مسأله به معنی نفی کلی مشکلات نیست.

وی با اشاره به سه معضل اصلی حوزه اقتصاد، اظهار کرد: سه معضل قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه‌ها آسیب‌های جدی برای اقتصاد کشور هستند که اگر این سه مشکل حل شود، قطعاً اقتصاد وضعیت بهتری خواهد داشت.

این مرجع تقلید با تأکید بر مقابله با پدیده شوم قاچاق افزود: مسأله مبارزه با قاچاق مسأله فراقوه‌ای است و حتی مردم نیز باید در این موضوع در کنار دولت و سایر قوا به مقابله با آن بپردازند.

وی با تأکید بر جدیت مبارزه با قاچاق  گفت: باید ریشه‌ها و منشأ اصلی این پدیده مورد شناسایی قرار بگیرد و برای افکار عمومی گفته شود که چه کسانی و گروه‌هایی این معضل را برای اقتصاد کشور به وجود آورده‌اند و برای مردم افشا شود که چه کسانی از این وضعیت منفعت می‌برند.

آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین با برشمردن سودهایی که در بانک‌ها پرداخت می‌شود، از آن به عنوان معضل جدی اقتصاد کشور نام برده و یادآور شد: سیاست‌های بانک مرکزی و مصوبات آن باید از سوی همه بانک‌ها تبعیت شود و ضمانت اجرایی برای آن وجود داشته باشد، ولی متأسفانه هنوز این مساله عملی نشده است.

وی اضافه کرد: سیاست غلط سال‌های گذشته در تبلیغات افسارگسیخته‌ای که در مورد پرداخت سود و گره زدن به اقتصاد کشور به فعالیت‌های بانکی به وجود آمد، موجب ایجاد مشکل در اقتصاد کشور شده است، پس باید سود عقود شرعیه در بانک‌ها به شکل منطقی و به شیوه‌ای که بانک مرکزی تصویب می‌کند از سوی همه بانک‌ها تبعیت شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی به پرداخت غلط یارانه‌ها به همۀ مردم در سال‌های گذشته اشاره کرد و  گفت: این برنامۀ اقتصادی از ابتدا غلط اجرا شد و این موضوع یکی از بزرگ‌ترین مشکلات را ایجاد کرده است که حتی می‌تواند معضلات اجتماعی و فرهنگی هم به دنبال داشته باشد.

وی افزود: باید تجدید نظر جدی در این موضوع صورت بگیرد و ادامۀ این سیاست غلط اصلاً منطقی و به نفع کشور نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به تأثیراتی که گسترش شبکه‌های مجازی بر فرهنگ و اعتقادات مردم دارد، گفت: امروز تنها با سیاست‌های انقباضی و فیلتر کردن شبکه‌های مجازی نمی‌توان مانع از آسیب‌های این فضا شد و چنین سیاست‌هایی امروز دیگر کارآیی ندارد و باید اقدامات اثباتی و ایجابی انجام داد و راهکار آن راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و ساخت نرم افزارهای داخلی و بومی است و ما گروهی را مأمور کرده‌ایم که این کار را دنبال و به حل این مشکل کمک کنند.

[ منبع این خبر سایت صراط، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی