دستگاه قضایی مصر همچنان "تیران و صنافیر" را مصری می‌داند

دادگاه عالی مصر

با دومین حکم تاریخی، دستگاه قضایی اداری مصر ثابت کرد که مقابل فشارهای اعمال شده از سوی قوه مجریه استقلال دارد. دادگاه مصری بازنگری در اعتراض ارائه شده از سوی دولت علیه حکم قبلی در زمینه بطلان توافقنامه ترسیم مرزهای آبی با عربستان را پایان داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، دادگاه عالی اداری مصر بازنگری در اعتراض دولت نسبت به حکم قبلی بطلان توافقنامه ترسیم‌ مرزهای آبی با عربستان معروف به تیران و صنافیر را متوقف کرد. این دادگاه در پی حکمی قبول کرده بود به درخواست هیئت قضایی که در این اعتراض بازنگری می‌کند پاسخ دهد. این هیئت قضایی قرار بود شکایت دولت مصر نسبت به حکم بطلان توافق بر سر ترسیم مرزهای دریایی با عربستان و کوتاه آمدن مصر از حاکمیت دو جزیره تیران و صنافیر در نزدیکی سواحل مصر در دریای سرخ را بررسی کند.

دادگاه عالی اداری مصر تاکید کرد که مشخص شد که نوعی دوستی میان اداره اول و یکی از دشمنان وجود دارد که باعث می‌شود این دادگاه نتواند درست حکم دهد و از اینجا صلاحیت بررسی این شکایت توسط این دادگاه ملغی می‌شود.

دادگاه عالی اداری با این حکم بازنگری در شکایت دولت را متوقف کرد و باید یک اداره قضایی دیگر برای رسیدگی به این شکایت تشکیل شود.

دادگاه عالی مصر اعلام کرد که بی‌طرف بودن قاضی از مهم‌ترین اصول اساسی برگزاری دادگاه‌های منصفانه و عادلانه است.

دولت مصر برای آنکه این دو جزیره را به عربستان واگذارد شکایتی را نسبت به حکم دستگاه قضایی مصر مبنی بر مصری بودن دو جزیره تیران وصنافیر ارائه داد تا بتواند این توافق را در پارلمان به رای بگذارد، اما رد شدن هیئت قضایی مذکور که مسئول بررسی این درخواست دولت مصر بود، مانع از این امر شد.

شاید پیام‌هایی که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر هفته گذشته در مصاحبه با سردبیران روزنامه‌های داخلی فرستاد، در آرام کردن فضا نقش داشت. وی تاکید کرد که به دستگاه قضا و حکمش در مورد تعیین مرزهای دریایی میان مصر و عربستان احترام می‌گذارد.

سیسی همچنین از عربستانی‌ها خواست تا این مساله و تدابیر قانونی در مصر را کاملا درک کنند.

وی با بیان اینکه پارلمان نماینده اراده مردم است و در مقابل آن فرصتی برای بررسی عمیق توافق تیران و صنافیر وجود خواهد داشت، تاکید کرد که توافق تعیین مرزهای دریایی با عربستان فرصتی برای شناسایی منابع و ذخایر نفت در دریای سرخ است.

انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی