درخواست لتونی از سفارت آمریکا برای عدم استفاده همزمان از زبان لتونیایی و روسی

وزیر خارجه لتونی از سفارت آمرکیا خواست تا از زبان روسی در رسانه‌های اجتماعی خود استفاده نکند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ادگار رینکه‌ویکس، وزیر امور خارجه لتونی گفت که می‌داند اطلاعات باید به زبان های دیگر نیز برگردانده شوند تا در اختیار همه قرار بگیرند اما استفاده از زبان روسی و لتونی در آن واحد در پست‌های توییتری و فیس‌بوکی بیش از آنکه مفید باشد، آسیب می رساند و این شبهه را ایجاد می کند که این کشور حوزه دریای بالتیک دو زبان رسمی دارد.

در رفراندوم سال 2012 ، مردم لتونی استفاده از زبان روسی به عنوان زبان دوم در کشورشان را رد کردند.

وزیر خارجه لتونی همچنین گفت که پست‌های منشتر شده در فیس‌بوک و توییتر به دو زبان روسی و لتونی، به صورت غیررسمی خواسته مردم را درباره عدم به رسمیت شناختن زبان روسی در کشور نقض می‌کند.

وی به این مساله اشاره کرد که اگر اطلاعات به زبان دیگر و به صورت جداگانه و نه در کنار یکدیگر ارائه شوند، اشکالی به وجود نمی‌آید.

پس از این درخواست، سفارت آمریکا در لتونی متعهد شده تا اطلاعات در فیس‌بوک و توییتر خود را براساس خواست دولت این کشور ارائه کند.

در ژوئیه سال جاری میلادی مرکز ملی زبان لتونی متوجه شد که نیلز یوساکوفس، شهردار ریگا، پایتخت لتونی از زبان روسی در حساب های کاربری خود در رسانه های اجتماعی متعلق به شورای شهر ریگا استفاده می کند. این درحالیست که تاکید دولت ریگا در عدم استفاده از زبان روسی باوجود این صورت گرفته که اکثریت ساکنان در پایتخت لتونی به زبان روسی تکلم می کنند.

انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی