سفر اوباما به لائوس

اوباما

اوباما در حالی به لائوس سفر می‌کند که به نظر می‌رسد رهبران جدید این کشور از پکن دور شده و به همسایه دیگرشان ویتنام نزدیک شده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت کمونیست و منزوی لائوس، کشوری که کمتر از هفت میلیون جمعیت دارد، معمولا در صحنه دیپلماتیک چندان حضور فعالی ندارد اما طی روزهای آینده پایتخت خواب آلود این کشور میزبان رهبران جهانی برای حضور در اجلاس آسیایی آسه‌آن خواهد بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز در میان دیگر رهبران برای حضور در این اجلاس آسیایی به لائوس می‌آید تا آخرین تلاش خود را به عنوان رئیس جمهور آمریکا برای نشان دادن رویکرد جدید سیاست خارجی واشنگتن در قبال آسیا نشان دهد. به نظر می‌رسد این استراتژی بیشتر در پاسخ به اقتصاد چین و همچنین سیاستها و قدرت‌نمایی‌های این کشور در منطقه است.

 در واقع اوباما اولین رئیس جمهوری آمریکا است که به لائوس سفر می‌کند. چندی پیش جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سفری یک روزه مقدمات لازم برای سفر اوباما را فراهم کرده بود.

جان کری که خودش از کهنه‌سربازان جنگ ویتنام است، دومین وزیر امور خارجه آمریکا بود که از اواسط دهه 50 میلادی به لائوس سفر کرد. پیش از وی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در سال 2012 به لائوس رفته بود.

کری در پایان سفر یک‌ روزه‌اش به لائوس گفت که آمریکا کمک‌های مالی برای پاکسازی بمب‌های منفجر نشده را افزایش می‌دهد. با این حال وی تاکید کرد که رقم نهایی هنوز تایید نشده و مذاکرات در این رابطه ادامه دارد.

به گفته کری، اوباما در سفر خود به لائوس احتمالا بسته حمایتی از لائوس را نهایی می‌کند.

به نوشته این خبرگزاری، بررسی و تحلیل سیاست لائوس بسیار دشوار است زیرا رهبران این کشور چندان رسانه‌ای نیستند اما دیپلمات‌های غربی اعلام می‌کنند که برخی تغییرات در سیاست خارجه  کشور ایجاد شده است.

در درجه اول معاون نخست وزیر لائوس که پروژه ریلی چین به ارزش هفت میلیارد دلار را هدایت می‌کرد بازنشسته شد. در حال حاضر این پروژه به دلیل اینکه لائوس نسبت به برخی شرایط این توافق همکاری ناخشنود بود، معلق مانده است.

همچنین بسیاری از مقامات دولت جدید لائوس در ویتنام تحصیل کرده‌اند. یک کارشناس اندیشکده مطالعات بین‌المللی و استراتژیک اعلام می‌کند منافع استراتژیک آمریکا در لائوس بر این محور است که مشاهده کند این کشور یک استراتژی خودمختار اتخاذ کند.

حزب کمونیست از 1975 و پایان جنگ ویتنام بر کشور فقیر لائوس حکمرانی می‌کند اما روابط میان لائوس و آمریکا با مشارکت اوباما و مجمع کشورهای جنوب‌ شرق آسیا (آسه‌آن) ارتقا یافته است.

لائوس امسال ریاست آ سه‌ آن 10 عضوی را به دست دارد و شاهد نشست‌های دیپلماتیکی خواهد بود که این کشور منزوی و به ‌شدت کنترل‌ شده را بیشتر در کانون توجه و بررسی قرار می‌دهد.

چندی قبل یکی از مقام‌های وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد:  پس از دهه‌ها روابط مشکل‌دار میان لائوس و آمریکا و گذشت یک دوره بیگانگی و سوءظن متقابل، واقعا تغییری مهم در مناسبات دوجانبه به وجود آمده است.

از آنجایی که جنگ آمریکا در ویتنام حاصل تحرکات پنهانی سیا بود که نهایتا به حمله به این کشور و بمباران آن ختم شد، آمریکا با وعده خنثی‌سازی بمب‌های عمل‌نکرده در لائوس که حاصل دوران جنگ ویتنام است و نیز از طریق طرح‌های آموزشی و بهداشتی روابط خود را تا حدی با لائوس ترمیم کرده است.

هواپیماهای آمریکایی بین سال‌های 1964 تا 1973 بیش از دو میلیون تن بمب بر لائوس ریختند و حدود 580 هزار عملیات بمباران داشتند و این اقدامات به بهانه قطع مسیر تدارکاتی مبارزان ویتنامی از طریق شمال این کشور همسایه انجام شد. حدودا 30 درصد از بمب‌ها منفجر نشد و 50 هزار تن بر اثر انفجارها از زمان پایان جنگ ویتنام کشته شده‌اند.

آمریکا برای یافتن و خنثی‌سازی بمب‌های دوران جنگ ویتنام از کمک پنج میلیون دلاری در سال آغاز کرد و تدریجا آن را در سال گذشته به 15 میلیون دلار رساند و امسال هم احتمالا 5 / 19 میلیون دلار کمک می‌کند.

(تصویر: آرشیوی، از سفر جان کری به لائوس)

انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی