بهره برداری از چند پروژه جهاد کشاورزی در خوسف آغاز شد

بیرجند- ایرنا - همزمان با ششمین روز از هفته دولت بهره برداری از چند پروژه جهاد کشاورزی در شهرستان خوسف از توابع خراسان جنوبی آغاز شد.

مدیر جهاد کشاورزی خوسف، گفت: به مناسبت هفته دولت با صرف یک میلیارد و 870 میلیون ریال اعتبار بهره برداری از چهار پروژه آبرسانی با لوله در این شهرستان آغاز شد.
محمد مودی روز یکشنبه در مراسم افتتاح همزمان پروژه آبرسانی با لوله به چاه های فجر ، کوثر، روشن دل، احیا و مرمت قنات اظهار کرد: از مجموع اعتبار هزینه شده یک میلیارد و 270میلیون ریال بودجه دولتی و بقیه از محل خود یاری کشاورزان بهره بردار تامین و پرداخت شده است.
وی افزود: با افتتاح پروژه آب رسانی چاه فجر 60 خانوار از امکانات پروژه یادشده بهره مند شدند .
وی سطح زیر کشت اراضی کشاورزی چاه یادشده را 162 هکتار عنوان کرد و گفت: این پروژه به طول پنج کیلومتر اجرا شده و بزرگترین پروژه جهاد کشاورزی است.
مدیر جهاد کشاورزی خوسف اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح ها افزایش راندمان آبیاری است که به لحاظ آبیاری با لوله به 90 درصد افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه کاهش زمان آبیاری از اهداف دیگر پروژه است، افزود: زمان گردش آب در چاه فجر قبلا دو ساعت و هم اکنون به 17 دقیقه کاهش یافته است.
شهر خوسف در 36کیلومتری غرب بیرجند قرار دارد.
** افتتاح صندوق حمایت از بخش کشاورزی و صندوق خرد حمایت از زنان خوسف
مدیر جهاد کشاورزی خوسف گفت: صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی این شهرستان با اعتبار 30 میلیارد ریال و صندوق خرد حمایت از زنان با اعتبار بیش از پنج میلیارد ریال همزمان افتتاح شد.
مودی افزود: صندوق خرد حمایت از زنان منطقه که از تجمیع 17 صندوق خرد زنان در سطح شهرستان با اعتباری بیش از پنج میلیارد ریال تشکیل شده است یک میلیارد و 200 میلیون ریال از این اعتبار سهم اعضای صندوق و بقیه کمک های دولتی است.
وی با اظهار اینکه صندوق نیاز به جذب اعتبار از طرف سازمان های مختلف دارد، نسبت تسهیلات صندوق خرد حمایت از زنان شهرستان را یک به 7 هفت عنوان کرد و گفت: این صندوق بنا بر آورده اعضا تسهیلات پرداخت می کند.
وی تعداد اعضای صندوق خرد حمایت از زنان را بیش از 500 نفر برشمرد و افزود: این صندوق از ماه آینده پرداخت تسهیلات را آغاز می کند.
به گزارش ایرنا، همچنین مدیر عامل صندوق حمایت توسعه بخش کشاورزی خوسف در این مراسم با بیان اینکه صندوق حمایت توسعه بخش کشاورزی شهرستان، 30 میلیارد ریال سرمایه دارد، افزود: هم اکنون 340 نفر عضو صندوق هستند.
امیر بهدانی گفت: تاکنون 82 میلیارد ریال از محل این صندوق تسهیلات پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: همچنین از محل معرفی اعضا به بانک های عامل نیز 20 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.
وی با اشاره به الگوی ارائه خدمت با همکاری جهاد کشاورزی گفت: در این طرح کارت های اعتباری برای دامداران و کشاورزان در نظر گرفته شده است تا به صورت اعتباری خرید کنند و پول شیر معوقه دامداران به صورت نقدی پرداخت می شود.
** بهره برداری از مجتمع گلخانه ای خوسف
همچنین مجتمع گلخانه ای خوسف با دو هزار و 500 مترمربع زیر کشت با تسهیلات چهار میلیارد ریال از محل توسعه بخش کشاورزی به بهره برداری رسید.
به گفته مودی مدیر جهاد کشاورزی خوسف در این مجتمع در هر دوره 45 تا 50 تن خیار سبز برداشت می شود.
وی میانگین درآمد هر دوره این گلخانه را 750 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: با افتتاح این طرح برای چهار نفر اشتغال مستقیم و برای 20 نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.
2047/7557/[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی