گشایش مرکز بهره برداری خطوط لوله شهید صباغان در شاهرود

شاهرود- ایرنا- با حضور مدیران ارشد شرکت گاز و شرکت انتقال گاز کشور، مرکز بهره برداری خطوط لوله شهید صباغان در شاهرود گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز، عصر یکشنبه با حضور در این آیین، با بیان اینکه این مرکز راه ارتباطی میان شمال و جنوب را برقرار می کند، گفت: خط لوله 48 اینچی که از مسیر شاهرود عبور می کند بسیار راهبردی است.
ناصر علوی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی این مرکز در سال 88 و پایان آن در سال 94، افزود: برای ساخت و تجهیز آن 120 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی مساحت زمین این مرکز را چهار هکتار اعلام و اضافه کرد: زیر بنای ساختمان اداری یک هزار و 950 متر مربع و مساحت سوله های عملیاتی آن نیز چهار هزار و 128 متر مربع بوده و دارای بیش از 9 هزار متربع فضای سبز است.
مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز کشور همچنین با اشاره به وجود 34 هزار کیلومتر خط لوله انتقال گاز در کشور، گفت: منطقه چهار یکی از مناطق 10 گانه است که 20 درصد مساحت کشور در استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و بخش از استان سمنان است.
علوی میزان خطوط لوله در حال بهره برداری این منطقه را حدود پنج هزار کیلومتر عنوان کرد و افزود: این محدوده شامل 244 شیر بین راهی و 174 ایستگاه حفاظت بوده و گاز مورد نیاز آن از پالایشگاه شهید هاشمی نژاد و همچنین گاز وارداتی از ترکمنستان تأمین می شود.
وی با اشاره به وجود پنج مرکز بهره برداری در این منطقه گفت: این تعداد شامل مراکز بهره برداری گناباد - مشهد دارای یک هزار و 500 کیلومتر، بجنورد دارای 822 کیلومتر، نیشابور دارای یک هزار و 52 کیلومتر و شاهرود دارای 559 کیلومتر است.
مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز کشور دو ایستگاه رضوی در مشهد و فاروج در قوچان را از ایستگاه های این منطقه عنوان کرد و گفت: 70 نیروی انسانی در منطقه چهار عملیات انتقال گازکشور فعالیت می کنند.
وی همچنین با بیان اینکه از سال 90 تاکنون آمار گازهای دریافتی در منطقه رشد فزاینده ای داشته، تأکید کرد: این افزایش گاز دریافتی به معنای افزایش میزان مصرف گاز است.
علوی با اشاره به صحبت های وزیر نفت در پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز ایران یادآور شد: ایران پس از آمریکا و چین سومین مصرف کننده گاز دنیا است .
وی افزود: با مقایسه ای آماری در می یابیم که آمریکا 76 درصدگاز خود را صرف اقتصاد و تولید کرده در حالی که در ایران 70 درصد گاز برای مصارف خانگی استفاده شده و تنها 30 درصد صرف اقتصاد و صنعت می شود.
علوی همچنین درخواستی از مسئولان شهرستان داشت. وی با بیان اینکه فشار گاز موجود در خطوط لوله انتقال چهار هزار بار بیشتر از فشار گاز خانگی است، تصریح کرد: باید از ساخت و سازهای اضافه در حریم خطوط لوله جلوگیری شود چرا که خطوط لوله گاز از خطوط نفت نیز بسیار خطرناک تر است.
7359/6167



[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]





جدیدترین اخبار اقتصادی