وزیرگردشگری بنگلادش توسعه روابط گردشگری با ایران را خواستار شد

تبریز- ایرنا- وزیرگردشگری و هواپیمایی بنگلادش با تاکید برتوسعه روابط گردشگری با ایران، تسریع در زمان صدور ویزای گردشگران بنگلادشی به ایران را خواستار شد.

به گزارش ایرنا، 'راشد خان منون' شامگاه یکشنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی در تبریز با اشاره به برگزاری اجلاس وزرای گردشگری جهان اسلام در تبریز گفت: برگزاری چنین مراسمی موجب گسترش روابط کشورهای اسلامی است.
وی با بیان اینکه برای نخستین بار به تبریز سفر کرده است، اظهار کرد : آذربایجان شرقی دارای تاریخچه غنی است و در زمینه های مختلف پیشرفت های خوبی کرده است.
منون با اشاره به اینکه از نقاط مختلف شهر تبریز دیدن کرده است، افزود : تبریز را شهری تمیز و پیشرفته درحوزه بهداشت دیدم.
وی ادامه داد: تبریز دارای میراث فرهنگی بسیاری است که به ثبت جهانی رسیده و این نشان می دهد مردم این خطه و مسئولان آن نسبت به داشته های خود توجه دارند.
وزیر گردشگری و هواپیمایی بنگلادش با اشاره به علاقمندی خود برای توسعه روابط گردشگری با آذربایجان شرقی گفت : بخش های خصوصی که در زمینه گردشگری فعالیت می کنند برای توسعه هر چه بیشتر این ارتباطات کمک کنند.
استاندار آذربایجان شرقی نیزدر این دیدار گفت : آذربایجان شرقی یکی از استان های صنعتی، کشاورزی، تجاری و فرهنگی ایران است.
اسماعیل جبارزاده افزود : آذربایجان شرقی از قدیم مسیر اتصال ایران به اروپا بوده و به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم تجارت در این منطقه از قدیم فعال است.
وی اعلام کرد: در پنج ماه نخست سال جاری 6 هزار و 800 میلیون دلار کالا از طریق گمرکات استان صادر شده است.
جبارزاده با اشاره به اینکه تبریز درسال 2015میلادی به عنوان پایتخت جهانی فرش دستبافت انتخاب شده است، اظهارکرد: علاقمندیم درهر خانه از کشورهای مسلمان یک قطعه فرش تبریز وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی دارای ظرفیت های مختلف گردشگری است، خاطرنشان کرد: علاقمند به توسعه روابط گردشگری با کشورهای مختلف اسلامی به خصوص کشور بنگلادش هستیم.
استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال وزیر بنگلادش در خصوص وضعیت آب در این استان گفت: ما نیز همچون دیگر کشورهای جهان متاثر از تغییرات اقلیمی هستیم.
وی ادامه داد: دریاچه ارومیه به دلیل کاهش بارندگی و استفاده های نادرست در سال های گذشته دچار بحران شده بود.
جبارزاده با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید اهتمام ویژه به محیط زیست به خصوص موضوع دریاچه ارومیه دارد، گفت: در این خصوص در سه سال گذشته کارهای ارزشمندی جهت احیای دریاچه انجام شده است.
وزیر گردشگری بنگلادش برای حضور در اجلاس وزرای گردشگری به تبریز سفر کرده است.
نخستین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفتگوی همکاری آسیا به مدت 2 روز/ هشتم و نهم شهریور / به میزبانی شهر تبریز برگزار می شود.
شبک 6120/3071/518[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی