968 طرح در لرستان به بهره برداری رسید

خرم آباد - ایرنا - استاندار لرستان گفت: هفته دولت امسال 968 طرح با اعتبار 10 هزار و 300 ملیارد ریال در این استان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند عصر یکشنبه در جلسه شورای اداری استان که با حضور وزیر دادگستری برگزار شد، افزود: با اجرای این طرح ها برای چهار هزار و 12 نفر شغل ایجاد شد.
وی با بیان اینکه دو هزار و 500 کیلومتر رودخانه و آبراه در این استان وجود دارد که این ظرفیت عظیم می تواند پرورش ماهی قزل آلای ایران را تامین کند، اظهار کرد: تاکنون برای استفاده از این ظرفیت سدهای ایوشان، مروک و حوضیان به بهره برداری رسیده و سد مخملکوه و زیبامحمد تیز در حال اجرا هستند.
استاندار لرستان گفت: 44 درصد از آب سد کرخه سهم استان لرستان است که در صورت اختصاص این میزان آب می توانیم 25 هزار شغل ایجاد کنیم.
به گفته بازوند، در حوزه کشاورزی زمین آبی کمتر از میانگین کشوری داریم ولی لرستان دارای خاک مرطوبی است لذا می توان استان را به سمت کشاورزی صنعتی سوق داد.
استاندار لرستان افزود: در بخش صادرات غیرنفتی در پایان سال 94 نسبت به سال 92 حدود 103 درصد رشد صادرات غیرنفتی داشتیم.
وی افزود: در حوزه آبرسانی به روستاها 184 روستا بالای 20 خانوار بدون آب بودند که در طول فعالیت دولت تدبیر و امید این تعداد به 48 روستا رسیده است.
وی بیان کرد: استان لرستان با داشتن جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان، مکانی مناسب برای سرمایه گذاری سرمایه داران بوده که در این زمینه باید تلاش زیادی شود.
به گفته وی، لرستان یکی از استان هایی است که شاخص بیکاری و اقتصادی مناسبی نداشته است لذا مجبور به پاسخ دادن به این مساله هستیم و با آسیب شناسی و تهیه اسناد سعی در رفع آن داریم.
بازوند ادامه داد: لازمه تولید ثروت در استان، جذب سرمایه گذار بوده که باید زیرساخت های آن فراهم شود.
استاندار لرستان با بیان اینکه با ورود سرمایه گذاران تولید، پول، خودباوری، فرهنگ کار و اشتغال فراهم می شود، گفت: باید تلاش شود سرمایه گذاران برای تکمیل طرح های نیمه کاره و تعطیل در این استان ورود پیدا کنند.
بازوند با اشاره به روند رو به رشد آزادراه ها در استان با وجود کاهش قیمت نفت در کشور بیان کرد: دولت با کاهش قیمت نفت مواجه بوده اما با کمک قرارگاه خاتم این پروژه ها فعال هستند.
وی همچنین با اشاره به کاهش تلفات 12 درصدی در جاده های لرستان افزود: برای کاهش تصادفات در راه های ارتباطی استان تلاش می شود تمامی جاده های استان تا پایان سال 96 چهارخطه یا اتوبان شود.
استاندار لرستان با بیان اینکه نبود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و کارخانجات بزرگ یکی از مشکلات اساسی اقتصادی این استان است، گفت: کارخانه لاستیک در لرستان با 10هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری که 80 درصد آن سرمایه گذار و 20 درصد دیگر را دولت پرداخت کرده می تواند بسیاری از مشکلات را کاهش دهد.
وی بیان کرد: اکنون پروژه برج های 2 قلو در این مکان با 180 نفر اشتغالزایی و چهار هزار میلیارد و 30 میلیون ریال سرمایه گذاری فعال می باشد.
وی با اشاره به تلاش برای مقصد کردن گردشگری لرستان و سرمایه گذاری سه میلیارد ریال در این زمینه گفت: برای این امر باید بخش خصوصی فعال شده و تنها دولت نمی تواند کمک کند.
وی با اعلام رضایت مندی 85 درصد مردم از طرح تحول نظام سلامت اظهارکرد: با توجه به مشکلات فراوان در حوزه شهری و مناسب نبودن شرایط اقتصادی مردم، شهروندان دچار زندگی 'کمی' شده اند که این امر هزینه های زندگی را افزایش می دهد.
استاندار لرستان ادامه داد: در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با فرمایشات مقام معظم رهبری در برنامه های 24 گانه اقتصاد مقاومتی اقدامات خوبی در استان صورت گرفت.
3210/6060/1772[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی