انعقاد قرارداد 10 طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر شهید رجایی

بندرعباس- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: تا پایان سال جاری 10 طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی به ارزش 2 هزار و 960 میلیارد ریال در بندر شهید رجایی از مرحله مذاکره به عقد قرارداد خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ابراهیم ایدنی روز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: عمده این طرح ها مربوط به سرمایه گذاری در ساخت مخازن نفتی، پایانه کانتینری، پایانه طبقاتی نگهداری خودرو، مراکز خدماتی رفاهی، آزمایشگاه استاندارد فرآورده نفتی و فلز شناسی و تعمیرگاه تجهیزات بندری است.
وی افزود: تعداد 5 طرح سرمایه گذاری به ارزش یک هزار و 860 میلیارد ریال در زمینه های احداث مخازن نفتی، پایانه کالای صادراتی و ترانزیتی هم اکنون در مرحله امضاء قرارداد است.
ایدنی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، 3 قرارداد سرمایه گذاری مجموعا به ارزش 561 میلیارد ریال در زمینه احداث تاسیسات بازیافت پسماند شناورها، ساخت آب شیرین کن و مرکز خدمات تعمیرگاهی و شستشوی کانتینر در بندر شهید رجایی منعقد شده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: سال گذشته نیز 11 قرارداد سرمایه گذاری در بندر شهید رجایی به ارزش 2 هزار و 100 میلیارد ریال در این بندر منعقد شد.
ایدنی از پیش بینی یک بسته حمایتی ویژه برای سرمایه گذاران در بندر شهید رجایی خبر داد و گفت: معرفی شرکتهای واجد شرایط به صندوق وجوه اداره شده سازمان بنادر برای دریافت تسهیلات وام کم بهره، تضمین سرمایه گذاران توسط سازمان در بانکها و عقد قراردادهای بلند مدت از جمله موارد این بسته حمایتی است که شرکت های بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی می توانند از آن بهره مند شوند.
وی ابراز داشت: امکان ورود تجهیزات بندری بدون عوارض گمرکی و عدم نیاز به طرح توجیهی برای فعالیت های همسان به منظور رونق چرخه جابه جایی کالا در کشور از دیگر اقدامات در بزرگترین بندر تجاری کشور است.
بندر شهید رجایی دروازه طلایی اقتصاد ایران است که 53 درصد صادرات و واردات، 70 درصد ترانزیت و تخلیه و بارگیری حدود 85 درصد کالاهای کانتینری درسطح کل بنادر کشور را پشتیبانی می کند.
بندر شهید رجایی با 18 دستگاه گنتری کرین (جرثقیل غول پیکر جهت تخلیه و بارگیری کانتینری) و40 پست اسکله، بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران است.
عملیات کانتینری در حوزه بندری از جمله شاخصهای مهمی است که مدتهای بسیاری بود خبری از رشد این عملیات در بزرگترین بندر تجاری ایران وجود نداشت.
با تلاش های دولت تدبیر و امید و به دنبال توافق برجام و استقبال خطوط کشتیرانی برتر دنیا برای حضور در بندر شهید رجایی و افزایش تردد خطوط کشتیرانی لاینر به این بندر، این عملیات رشد قابل ملاحظه ای یافته است که در نوع خود نشان از رشد اقتصادی در کشور دارد.
بندر شهید رجایی در 23 کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.
6038/7198 /1596[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی