ثبت نام 3 هزار 600 واحد تولیدی آذربایجان شرقی برای دریافت وام سرمایه در گردش

صمد حسن زاده اتاق تبریز
رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تبریز از ثبت نام ۳ هزار ۶۰۰ واحد تولیدی آذربایجان شرقی برای دریافت وام سرمایه در گردش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، صمد حسن‌زاده عصر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان شرقی که در تالار استانداری برگزار شد، با بیان اینکه قاچاق در کشور با فرمول‌های پیچیده نهادینه شده است اظهار داشت: در عمل با قاچاق مبارزه می‌شود ولی اقداماتی که صورت می‌گیرد اثری بر پشت پرده ماجرا ندارد و تولید کننده توان رقابت ندارد.

وی با اشاره به اینکه کیفیت محصولات داخلی به حدی رسیده که رضایت مردم را جلب می‌کند، تصریح کرد: شبکه توزیع برای دور شدن از مباحث مالیاتی و سود بیشتر بر معرفی کالاهای خارجی توجه بیشتری می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز با تاکید بر اینکه باید با فرهنگ سازی بیشتر از تولیدات داخلی حمایت شود افزود: حمایت از تولید کننده زمینه افزایش اشتغال و کاهش بیکاری و رونق اقتصادی را در پی دارد که تنها این دو موضوع ضرورت توجه ویژه به این بخش را جدی می‌کند.

حسن زاده با اشاره به ثبت نام 3 هزار 600 واحد تولیدی آذربایجان شرقی برای دریافت وام سرمایه در گردش، ابراز داشت: متاسفانه تا به امروز 216 واحد پرداخت و بیش از 1000 واحد به بانک معرفی شده‌اند که این برای استانی مثل آذربایجان شرقی بسیار کم است.

وی با اشاره به اینکه استان‌های مازندران، سمنان و مرکزی حداکثر استفاده را از سهیمه تسهیلات خود داشته‌اند، گفت: تولیدکنندگان نگران توجیه اقتصادی تسهیلات تأمین سرمایه در گردش اعطایی از سوی دولت هستند.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینکه بسیاری از این واحدهای تولیدی متقاضی تسهیلات، به بانک‌های دیگر بدهکارند و با وام دوباره بازهم بدهکار می‌شوند، تصریح کرد: سود بانکی قدرت رقابت را کاهش داده، لذا قیمت تمام شده را باید کم کرد تا در این بازار و در برابر کالاهای خارجی تولیدکنندگان ما بتوانند رقابت کنند.

حسن زاده فرمول پیچیده بانک‌ها برای تقسیط بدهی تولیدکنندگان را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: با سود 28 درصد وام‌های قبلی و برخی جرائم، وام به 31 درصد می‌رسد که دوباره با جمع بندی آنها، بار دیگر با 18 درصد همان بدهی را تقسیط می‌کنند که یک بدهی بزرگ ایجاد کرده و بهره نجومی دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه واحدها برای مراجعه به بانک تمکین نمی‌کنند و این باعث شده کمبود نقدینگی واحدها نتواند برطرف شود، ادامه داد: آذربایجان شرقی به دلیل مواجهه با این مسائل به استان مهاجر فرصت تبدیل شده است که باید با مصوبات قانونی راه حلی برای مشکلات واحدها بیاندیشیم.

انتهای پیام/[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی