کمالوندی: با دستور رئیس جمهور مشکل تامین مالی ساخت دو نیروگاه هسته‌ای حل شد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی:با دستور رئیس جمهور، بحث تامین مالی ساخت دو نیروگاه هسته ای برطرف و بزودی کلنگ ساخت این دو نیروگاه در بوشهر بر زمین زده می‌شود. به گزارش مشرق، سخنگو ی سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران گفت: 7 پروژه ملی با همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه نیروگاه هسته‌ای، پسمانداری، ایمنی هسته‌ای، رادیوداروها، رآکتور و آب به اتمام رسید و حداقل 9 پروژه تحقیقاتی در زمینه رادیودارو، اورانیوم، شیلات، کشاورزی و آب با همکاری آژانس در دست اجراست.
بهروز کمالوندی افزود: با راه‌اندازی و در مدار گرفتن تولید برق از طریق واحد یک نیروگاه اتمی بوشهر تاکنون معادل 27 میلیون بشکه نفت از سوخت های فسیلی صرفه جویی شده است.
وی گفت: 40 نوع رادیودارو در کشور تولید می شود که از اواخر سال گذشته فرایند صادرات آن به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی آغاز شده است.
کمالوندی تاکید کرد: ساخت رادیوداروهای جدید و انحصاری در دستور کار تولید قرار گرفته است. 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تولید مولیبدن 99 که حاصل شکافت اورانیوم، و در انحصار چند کشور معدود دنیاست، هم اکنون در دستور ساخت در داخل قرار گرفته است. این رادیو ایزوتوپ ماده اولیه و اصلی چند رادیو داروی مهم است.
وی افزود: در شصتمین سالگرد تاسیس آژانس که در وین برگزار خواهد شد ،هیات ایرانی به سرپرستی دکتر صالحی حصور می یابد قرار است در این اجلاس پروژه pact روش درمانی مقابله با سرطان به عنوان پروژه بین المللی معرفی شود.
کمالوندی با اشاره به نهایی شدن فروش آب سنگین به روسیه افزود: تولید آب سنگین با خلوص 99 ممیز 95 دهم درصد که بالاترین خلوص است، در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.
وی مسئله اصلی و مهم برای آغاز ساخت ۲ نیروگاه هسته ای را موضوع منابع مالی و کمبود اعتبارات دانست و افزود.. در حوزه فنی زیاده خواهی از طرف امریکایی ها داریم اما در موضوع برجام، ما ذره ای امتیاز نمی دهیم. 
کمالوندی گفت:دو موضوع الیاف کربن و ذخایر مواد غنی شده زیاده خواهی امریکایی ها بود که انها اگر دنبال 100 بودند ما به انها 1 را هم نخواهیم داد و سازمان انرژی اتمی همان موضوعی را که مقام معظم رهبری فرمودند نصب العین خود قرار است که هیچ چیز بیشتری از ان چیزی که در توافق بوده به انها ندهیم.
وی اضافه کرد.. با آلمان اسپانیا بلغارستان چک چین قزاقستان و بسیاری از کشورها بعد از برجام در مورد همکاری های  هسته ای مذاکرات داشته ایم.کمالوندی گفت : ما براساس برنامه ای که توافق شده است در موضوع تزریق گاز جلو می رویم و حتی یک روز هم عقب نیستیم.
وی تاکید کرد: سعی می کنیم کلنگ زنی نیروگاه بعدی بوشهر را تا یک ماه و نیم آینده داشته باشیم.
کمالوندی اضافه کرد : مرکزی که کار پزشکی هسته ای را انجام می دهد با وزارت بهداشت است و انها هستند  که در مورد گرفتن نیرو تصمیم گیری می کنند و در مورد این کار هیچ محدودیتی از طرف برجام نیست و ما الان به لحاظ نیروی انسانی در سازمان انرژی هسته ای کمبودی نداریم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت : هم اکنون آقای صالحی خبر دادند که با دستور مساعد رییس جمهور، بحث تامین مالی ساخت دو نیروگاه هسته ای برطرف شد و بزودی کلنگ زنی ساخت این دو نیروگاه در بوشهر انجام می گیرد.
کمالوندی با بیان اینکه کشورهایی که به دنبال فروش اب سنگین به انها هستیم اکثرا اروپایی هستند تصریح کرد : از برجام نه می شود تعریف کرد و نه می شود گفت که دستاوردی نداشته است.
کمالوندی همچنین در پاسخ به سوالی درباره بازطراحی راکتور اراک اظهار داشت: دو هفته قبل، هیاتی از طرف ایران به چین سفر کرده و الان دو طرف در حال مذاکره هستند. 
وی با بیان اینکه طرف چینی تحت عنوان caea شرکتی است که به فعالیت های هسته ای چین نظارت دارد ، از معاهده پیش نویس قراردادهای بازطراحی راکتور اراک خبر داد و گفت: این قراردادها همانند قراردادهای چیپ (در سطح نازل) نیست که کارفرما و پیمانکار وجود داشته باشد بلکه های خواسته های متعدد و متنوعی وجود دارد که نیاز به مذاکرات مختلف دارد.
کمالوندی با بیان اینکه پیش نویس قراردادهای متناسب با خواسته های ما تهیه شده است اظهار داشت: در ارتباط با طراحی کار معطل نشده و به سرعت جلو می رود و طراحی توسط مهندسین ما انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: مذاکرات امری زمانبر هست و بعضا می تواند همزمان با آن، کارهای عملی و طراحی شروع شود.
کمالوندی درخصوص نحوه همکاری اروپایی ها اظهار داشت: در بخش تامین تجهیزات ، علاوه بر چینی ها کمک بقیه کشورها را هم خواهیم داشت که بر اساس سند رسمی، بقیه کشورها در این زمینه متعهد شدند و قرار است کمک کنند.
وی با بیان اینکه کشورهای غربی روی کاغذ در این خصوص تعهد داده اند، گفت: در زمان نصب تجهیزات باید درباره تعهد آنها قضاوت کرد. دلیلی نمی بینیم با این پروژه های بزرگ بین المللی، کشورهای اروپایی همراهی نکنند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: الان موقع دادن تجهیزات نیست بلکه مرحله طراحی است. بعد از آن، مرحله بازبینی طراحی و بعد طراحی تفصیلی است که حدود دو سال زمان می برد و بعد از آن، کار عملی بر روی زمین شروع می شود.


[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی