ایران و هند به دنبال احیای همکاری مشترک دفاعی

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: احیای کمیسیون مشترک همکاری های دفاعی در قالب جدید و گسترده فرصتی برای ارتقای مناسبات نزدیک تر میان بخش های نظامی و دفاعی ایران و هند است. به گزارش مشرق، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دومین روز از سفر رسمی به هندوستان، پیش از ظهر امروز با «جیت دوال» مشاور امنیت ملی نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

 شمخانی با اشاره به ضرورت تحکیم سازو کارهای موجود به منظور تسریع در تبادل دیدگاه ها،اتخاذ مواضع مشترک و همکاری نزدیک در حوزه های مورد علاقه دو کشور اظهارداشت: عدم خرسندی برخی قدرت های منطقه ای و جهانی از روابط نزدیک و سازنده ایران و هند لزوم افزایش هوشیاری ومقابله با عوامل بازدارنده در روابط متقابل را اجتناب ناپذیر نموده است.

 دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: گفتگوهای بسیار مثبت و سازنده ای که روز گذشته با نخست وزیر هند داشتیم افق های بسیار روشنی را از اراده دو کشور برای دستیابی به سطح جدیدی ازروابط دو جانبه نوید می دهد.

وی با تبیین تاثیرات مخاطره آمیز افراط گرایی و تروریسم تکفیری برای امنیت منطقه و تهدیداتی که از این منظر متوجه شبه قاره هند و آسیای مرکزی می باشد افزود: مقابله هم زمان با گروه های تروریستی و کشورهایی که با حمایت فکری، تسلیحاتی و مالی از آنها ،تروریسم را به ابزار تحمیل اراده سیاسی خود مبدل کرده اند وظیفه مشترک جامعه بین المللی برای حفاظت از صلح و ثبات است.

وی با اعلام آمادگی در زمینه احیای محور همکاری های مشترک تهران، دهلی و مسکو در موضوعات امنیتی منطقه به ویژه جلوگیری از نفوذ تروریسم وکمک به ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان اظهار داشت: باید با تلاش مشترک برای حل و فصل برخی مشکلات سیاسی و تاریخی میان کشورهای مهم منطقه زمینه لازم برای ایفای نقش مسئولانه همه ظرفیت های منطقه ای برای شکوفایی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم شود.

شمخانی احیای کمیسیون مشترک همکاری های دفاعی در قالب جدید و گسترده را فرصتی برای ارتقای مناسبات نزدیک تر میان بخش های نظامی و دفاعی دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت: دستیابی به تحلیل ها و روش های راهبردی مشترک با توجه به سوابق موفق همکاری های دفاعی میان دو کشور اقدامی در مسیر توسعه توان منطقه ای برای ایجاد امنیت و ثبات است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به ظرفیت های دو کشور در حوزه سایبری و ضرورت شکل گیری فضای تبادل اطلاعات و دانش سایبری میان ایران و هند برای مقابله با تهدیدات مشترک افزود: توازن در حکمرانی بر فضای وب و ایجاد بستر عادلانه و اخلاقی برای بهره گیری متوازن همه ملت ها و دولت ها از آن می تواند به عنوان محور همکاری مشترک در بخش سایبری مورد توجه قرار گیرد.

شمخانی هند را قدرت نو ظهور اقتصادی عنوان کرد و با تبیین ظرفیت های گسترده قابل تبادل میان دو کشور افزود: اقتصاد ایران و هند می تواند مکمل یکدیگر و ایجاد کننده فرصت های جدید توسعه اقتصادی در منطقه با ایفای نقش فعال تر از سوی سایر کشورهای علاقه مند به همکاری مشترک باشد.

وی سیاست اصولی جمهوری اسلامی را تنوع بخشی به زمینه های همکاری اقتصادی مشترک با کشورهای منطقه و شکل دهی مشارکت های راهبردی در این حوزه عنوان کرد و گفت: فعال سازی ظرفیت های گسترده بندر چابهار نمادی از همکاری های اقتصادی سازنده میان همه کشورهای علاقه مند به سرمایه گذاری در منطقه بوده و می تواند به عنوان محوری اثرگذار برای همکاری های سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان کشورهای منطقه مورد توجه قرار گیرد.

شمخانی در موضوع بحران کشمیر بر ضرورت خویشتن داری دولت هند در برابر حوادث جاری تاکید کرد و اظهار داشت: تداوم خدمات رسانی دولت هند به مردم این منطقه و از میان بردن احساس تبعیض ومحرومیت در مردم این منطقه در مقایسه با سایر شهروندان هند می تواند در ایجاد ارامش پایدار در کشمیر تعیین کننده باشد.

اجیت دوال مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند نیز در این دیدار بر اهمیت سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در زمینه پیگیری توافقات سفر نخست وزیر هند به ایران تاکید کرد و افزود: با توجه به مشترکات فرهنگی و همچنین ظرفیت هایی که در حوزه همکاری های سایبری میان دو کشور وجود دارد آماده پایه گذاری روابط راهبردی در این دو بخش هستیم.

وی گفت: همکاری های مشترک در بخش انرژی با توجه به سوابق مناسبات فی مابین بسیار حایز اهمیت بوده و می تواند تامین کننده منافع پایدار دو کشور باشد.

مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند با اشاره به تحولات ژئواستراتژیک در منطقه غرب و شرق اسیا لزوم توسعه گفتگوهای مستمر میان کشورهای مهم این منطقه را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: دولت هند از تقویت گفتکوهای راهبردی میان ایران،هند،چین و روسیه در موضوعات امنیتی،سیاسی و اقتصادی استقبال می کند.

وی در پایان با تاکید بر ضرورت احیای کمیته همکاری های مشترک دفاعی شرایط موجود را برای آغاز گفتگوهای جدید دراین بخش مساعد عنوان کرد.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز، دفاع و امنیت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی