معاون استاندار از برنامه ساخت شهرکهای ویژه زائر در خراسان رضوی خبر داد

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به ورود سالانه 25 میلیون زائر به مشهد موضوع ایجاد شهرکهای زائر در شهرهای منتهی به مشهد در دستور کار قرار دارد.

محمدحسن واحدی عصر یکشنبه در حاشیه مراسم گشایش پارک خطی ورودی به شهر قوچان افزود: این شهرکها با تمامی امکانات برای رفاه حال زائران حرم منور علی بن موسی الرضا(ع) ساخته می شوند.
وی ادامه داد: 50 درصد هزینه ساخت شهرکها از بودجه زیارت و 50 درصد دیگر آن توسط شهرداریها و افراد نیکوکار تامین خواهد شد.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به مشخص شدن مکانی جهت شهرک زائر از سوی شهرداری قوچان کلنگ آن امسال به زمین خواهد خورد.
وی همچنین با تصویب طرح جامع زیارت در قالب رویداد مشهد 2017 اشاره و بیان کرد: این طرح با 10 راهبرد، 39 سیاست، 140 برنامه و 825 پروژه امسال آغازمی شود.
واحدی افزود: 65 درصد این تعداد پروژه توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری می شود و اجرای بقیه آن از محل اعتبارات زیارت استانداری خراسان رضوی و کمک شهرداریها و دهیاریها خواهد بود.
وی ادامه داد: یکی ازچشم اندازهای این برنامه افزایش سالانه شش درصدی زائران ایرانی و پنج درصدی زائران خارجی در مشهد است.
معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی به جمعیت کنونی سالانه 25 میلیون زائر ایرانی و دو میلیون زائر خارجی مشهد اشاره و بیان کرد: تعداد زائران در افق 1404 سالانه باید به 40میلیون نفر برسد.
وی گفت: در قالب طرح جامع زیارت برنامه هایی برای دستگاههای اجرایی با عنوان 'پنجره زیارت' در نظر گرفته شده که در این چارچوب دستگاهها موظفند امسال سرانه خدمت به زائر را جداگانه اعلام کنند تا بتوان در سطح ملی اعتبارات خاص این بخش را از سازمان برنامه و بودجه دریافت کرد.
معاون استاندار خراسان رضوی همچنین از اغاز طرح مبدا به مبدا از بسته اجرایی طرح زیارت در هفته آینده خبر و ادامه داد: یکی از مزیتهای این طرح ثبت 250 شرکت تایید شده سازمان میراث فرهنگی است که آمادگی اجرای برنامه زیارت گروهی حرم منور امام رضا(ع) را مشابه حج دارند.
وی افزود: پیوست فرهنگی این بسته اجرایی توسط بعثه مقام معظم رهبری تهیه و اجرا خواهد شد تا زائران علاوه بر زیارت به همراه یک روحانی کاروان و آشنایی با مسائل و اماکن زیارتی از 30 تا 50 درصد تخفیف در هزینه ها استفاده کنند.
طرح زیرساختهای پارک خطی ورودی شهر قوچان با هدف اسکان موقت زائران با هزینه هشت میلیارد و 500 میلیون ریال اجرا شد.
قوچان در فاصله 137 کیلومتری شمال مشهد واقع است.
7501/1858[ منبع این خبر سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی