تحقق رویای سفر برای همه اقشار جامعه

اگرچه در ایران تمامی تلاش ها بر این بوده که به معلولان و سالمندان چون سایر افراد نگریسته شود اما هنوز راه زیادی تا فراهم ساختن شرایط بهرمندی این قشر از جامعه است و به دلیل نبود زیرساخت های کافی در مراکز فرهنگی، تاریخی، تفریحی، ورزشی، پذیرایی و حمل و نقل و سایر نیازهای عمومی در حوزه خدمات شهری به یک اندازه این قشر از حق سفر برخوردار نیستند. عصرایران؛ دکتر حسن تقی زاده‎ انصاری*- موضوع گردشگری برای همه و ارتقا دسترسی جهانی که شعار امسال روز جهانی جهانگردی (2016) مهر ماه سال جاری است در نظر دارد توجه کشورها و سازمان های متولی و مدیریت شهری را به این مهم معطوف کند که در این سال امکانات، زیر ساخت ها و شرایط لازم را برای آسان کردن سفر و تفریح سالمندان، کودکان و معلولان فراهم کرده و یا بهبود بخشند و تلاش کنند تا اقشار مختلف جامعه به یک اندازه از حق استفاده سفر برخوردار شوند.

بدون تردید گردشگری، فارغ از فعالیت های اقتصادی و مناسبت های توسعه اقتصادی و درآمدی که برای هر کشور و شهروندان آن به ارمغان می آورد، دارای رسالت فرهنگی و اجتماعی است؛ و چه رسالتی بالاتر از اینکه شگفتی ها و زیبایی ها را در هر نوع به دیگران معرفی کند. زیبایی گردشگری در این است که با متفاوت بودن هر کشوری آن را  نسبت به  کشور دیگر متمایز می کند. که این خود به تنهایی جذابیت بزرگ گردشگری به شمار می رود.

سال 2016 برای گردشگری تمام دنیا، توجه به سه محور مهم است؛ محورهایی که همه انسان ها با آن یا درگیر هستند یا در آینده با آن درگیر خواهند شد. همچنین" معلولان، سالمندان و کودکان" سه محور و سه رویکرد اصلی برای گردشگری تمام کشورها در سال 2016 خواهد بود.

آنچه سازمان جهانی گردشگری را برای این انتخاب مسئولانه به تامل وا داشت، استفاده همگان از همه امکانات برای سفر، دیدن جاذبه ها ، تعامل با دیگر اقوام و کسب دانش برای همه افراد یک جامعه بود؛ نه قشری خاص. معلولیت، حتی موقتی، خانواده‌های دارای فرزندان کوچک، یا جمعیت سالمند، دیر یا زود می تواند در نقطه‌ ای از زندگیمان، باشد و بهتر از گذشته دیده شود.[ منبع این خبر سایت عصرایران، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی