مهم‌ترین اعمال سفارش شده در "دحو‌الارض"/زمین در این روز از زیر کعبه گسترش پیدا کرد

سعید شمس کارشناس ارشد علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان با اشاره به فلسفه نامگذاری روز 25 ذی القعده به نام روز دحو الارض گفت: کلمه "دحو" به معنای گسترش پیدا کردن است و بر اساس آنچه در روایات آمده روز 25 ذی القعده را به دلیل اینکه زمین گسترش پیدا کرده، روز دحو الارض نامیده اند.
وی ادامه داد: پس از اینکه خداوند زمین را آفرید چند روزی باران بسیاری آمد به نحوی که سراسر زمین را آب فرا گرفت اما در روز بیست و پنجم ماه ذی القعده بخش بسیاری زیادی از این آب ها در زمین فرو رفت و به این ترتیب زمین از زیر کعبه گسترش پیدا کرد.
این کارشناس ارشد علوم قرانی تصریح کرد: روز 25 ماه ذی القعده روز میلاد حضرت عیسی (ع) و حضرت ابراهیم (ع) نیز هست و آیه ای در قرآن کریم که به این روز اشاره دارد، نیز به همین مناسبت نازل شده است.
وی با اشاره به اعمال روز دحو الارض اظهار کرد: انجام غسل در شب دحو الارض یکی از اعمالی است که بسیار به آن سفارش شده البته در شب دحو الارض احیاء و شب زنده داری تا صبح نیز مورد تاکید قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: به طور کلی گرفتن روزه در چهار روز از روزهای سال بسیار مورد تاکید قرار گرفته که یکی از آن ها روز دحو الارض است که از ثواب آن به اندازه ثواب 70 سال روزه و عبادت یاد شده است.
روز دحو الارض همچنین نماز مخصوصی دارد که پس از حمد سوره توحید و سوره شمس خوانده می شود و بعد از نماز نیز دعای خاص دارد که در مفاتیح به آن اشاره شده است.
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت میزان، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی