جبران بدهی "بیمه سلامت" به "وزارت بهداشت"

قائم مقام وزیر بهداشت از اقدام مجلس برای اختصاص ۸۰۰۰ میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت به سازمان بیمه سلامت جهت جبران بدهی‌هایش به وزارت بهداشت خبر داد. پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : دکتر ایرج حریرچی در حاشیه همایش دیپلماسی سلامت در پاسخ به اينكه درباره وضعیت بررسی پرونده عباس کیارستمی و شبهاتی که در خصوص صدور مجوز دفن وی وجود دارد، گفت: درباره پرونده کیارستمی تقسیم بندی انجام شده و قرار است که سازمان نظام پزشکی در این زمینه اطلاع رسانی کند، اما امیدواریم با توجه به نامه وزیر بهداشت به رئیس سازمان نظام پزشکی کشور هر چه زودتر مراحل دادرسی در نظام پزشکی انجام و پرونده به سرانجام برسد.

برای مقابله با زیکا آمادگی داریم

به گزارش انتخاب؛ حریرچی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت ویروس زیکا اظهار کرد: در سطح بین‌المللی بحث ویروس زیکا در برخی کشورها که استعداد و زمینه بروز آن را از نظر آب و هوایی و داشتن پشه ناقل این ویروس دارند، بسیار حائز اهمیت است. البته در کشور ما نگرانی عمده‌ای در این زمینه وجود ندارد، اما در عین حال آمادگی‌های لازم برای مقابله با آن را داریم.

اقدام مهم مجلس برای جبران بدهی‌های بیمه سلامت

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه از اقدام مهم مجلس برای جبران بدهی‌های بیمه سلامت ایرانیان به وزارت بهداشت خبر داد و گفت: یکی از اقدامات بسیار مهم کمیسیون برنامه و بودجه و بهداشت و درمان مجلس این بود که پیشنهاد مهم دولت در زمینه تامین ۵۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای جبران بدهی‌های سازمان بیمه سلامت را به ۸۰۰۰ میلیارد تومان ارتقا دادند که ما از این دو کمیسیون و نمایندگان مجلس تشکر می‌کنیم و امیدواریم این مصوبه بتواند بدهی‌های عمده سازمان بیمه سلامت را جبران کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از ۸۵۱۶ میلیارد اسناد ارسالی ما به سازمان‌های بیمه‌گر ۵۴۳۳ میلیارد آن مربوط به بیمه سلامت ایرانیان است، تاکید کرد: این رقم فقط شامل اسناد ارسالی است و اسناد آماده نشده را که رقم درشت‌تری دارد شامل نمی‌شود.

حریرچی با بیان اینکه اهمیت عملیاتی شدن این مصوبه به اندازه سال اول اجرای طرح تحول سلامت و منابع مالی که برای این طرح پیش بینی شده بود، است، ادامه داد: این مصوبه می‌تواند اهداف مهمی را حاصل کند که امیدواریم به این ترتیب اقدام شود.

وی با اشاره به سه عامل افزایش هزینه‌ها و بدهی‌های سازمان بیمه سلامت ایرانیان افزود: اولین دلیل این موضوع اقدام مهم دولت و مجلس در تحت پوشش بیمه قرار دادن افراد جدید است؛ یعنی همان ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری که تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و این موضوع به میزان ۴۰ درصد افراد تحت پوشش بیمه سلامت را بالا برد. دومین دلیل این است که در طی طرح تحول نظام سلامت خدماتی که در گذشته باید برای مردم ارائه می‌شد، اما هزینه‌اش در بیرون از بیمارستان از مردم دریافت می‌شد، تحت پوشش بیمه قرار گرفت که این موضوع خدماتی مانند تامین دارو، هزینه‌های آزمایشگاهی و غیره را شامل می‌شود. در عین حال سومین دلیل نیز اصلاح تعرفه‌ها و پوشش خدمات فاقد تعرفه است. بنابراین این سه عامل هزینه‌های سازمان بیمه سلامت را افزایش داد.

حریرچی افزود: البته عمدتا مورد اول یعنی بیمه شدن ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تاثیرگذار بود؛ چرا که این موضوع در طی دو سال ۵۵۰۰ میلیارد هزینه برای بیمه سلامت در بر داشت.

حریرچی همچنین گفت: بر این اساس امیدواریم با ۸۰۰۰ میلیاردی که از محل فروش اوراق مشارکت تصویب شده، سازمان بیمه سلامت بتواند به شرایط بدهی صفر نزدیک شود و البته همانطور که دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دستور دادند، در بودجه سال آینده هم پیش بینی‌های لازم برای هزینه‌های بیمه سلامت ایرانیان انجام شود.

حریرچی تاکید کرد: بنابراین اوراق مشارکت تصویب شده و دولت سازوکارهای لازم را در مورد آن پیش بینی کرده است. باید توجه کرد که این موضوع علاوه بر اینکه به طور مستقیم در حوزه سلامت تاثیرگذار است، می‌تواند از نظر جمع‌آوری نقدینگی و کمک به منابع مالی به نفع مردم موثر باشد و امیدواریم روال ابلاغ آن به گونه‌ای باشد که بتواند در حدود یک ماه آینده انجام شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به سمیناری که امروز در حوزه دیپلماسی سلامت برگزار شد، گفت: وضعیت کنونی در دو دهه اخیر در کل جهان نشان می‌دهد که مسائل مربوط به حوزه سلامت از محدوده خاص کشورها خارج شده است؛ به طوریکه در حال حاضر مسائل مختلف منطقه و کشورهای مجاور اعم از سیاسی، اقتصادی،‌ جنگ‌ها و بیماری‌ها می‌تواند کشور ما را هم تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بحث دیپلماسی سلامت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که اکنون به این مسائل توجه دارد.

حریرچی با بیان اینکه ایران می‌تواند هم از نظر سیاسی و هم از نظر سلامت در منطقه تاثیرگذار باشد، ادامه داد: به ویژه اینکه در حال حاضر طرح تحول نظام سلامت هم از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک الگو معرفی شده است و می‌تواند در منطقه تاثیرگذار باشد.
[ منبع این خبر سایت انتخاب، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی