اردوغان مدت زمان حضور نیروهای ترکیه در سوریه را اعلام کرد

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده است این کشور به عملیات نظامی خود در شمال سوریه ادامه خواهد داد. آفتاب‌‌نیوز : وب سایت خبرگزاری آناتولی وابسته به حزب حاکم در ترکیه گزارش داد: رجب طیب اردوغان، روز جمعه (سوم شهریور) در مراسم افتتاح سومین پل معلق استانبول بر روی تنگه بوسفور، گفت: «به عملیات در شمال سوریه تا نابودی همه گروههای تروریستی ادامه خواهیم داد.»
رئیس جمهور ترکیه با اشاره به آغاز عملیات ترکیه در شمال سوریه، سوء قصد اخیر به جان قلیچدار اوغلو، رئیس حزب جمهوری خلق، را با ادامه نبرد ترکیه در سوریه مرتبط کرد و افزود: «عملیات جرابلس را آغاز کرده‌ایم، آنان نیز عملیات تروریستی خود را در ترکیه آغاز کرده‌اند، روز گذشته تلاش کردند آقای (کمال)  قلیچدار اوغلو، رئیس حزب جمهوری خلق را در شهر آرتوین ترور کنند.»
وی گفت: «این گروه تروریستی جدایی طلب مدت هاست سنگرهایی را حفر کرده است تا بر برخی مناطق مسلط شود اما نقشه آنان را با شکست مواجه کردیم و حال آنان در پی انتقام‌جویی هستند، روز یک‌شنبه سفری به شهر غازی عینتاب خواهم داشت تا به قربانیان عملیات تروریستی و خانواده هایشان تسلیت بگویم.»
اردوغان افزود: «فراموش نکنید که اگر فرماندهی و رهبری در پشت صخره پنهان شوند مردم و ارتش در پشت کوه مخفی خواهند شد، این گفته بزرگان ماست در نتیجه باید پیشگام مقابله با حملات باشیم به همین منظور وظیفه ماست که به عملیات در شمال سوریه ادامه دهیم تا بتوانیم همه گروه‌های تروریستی را در آن‌جا نابود کنیم.»
رئیس جمهور ترکیه در حالی که به  نیروهای «حزب کارگران کردستان» (پ.ک.ک) اشاره داشت تاکید کرد: « به پ.ک.ک، داعش و جماعت تروریستی گولن می‌گویم از حملاتی که عناصر شما بدان اقدام کرده‌اند دست بکشید زیرا دستاوردی در ترکیه نخواهید داشت، این ملت را به حال خود واگذارید، خونریزی در ترکیه بس است، خونریزی در سوریه، عراق، تونس، لیبی، افغانستان، مصر و فلسطین بس است، خونریزی‎ها در پاکستان بس است. از ترکیه خارج شوید مردم منطقه اگر به حال خود رها شوند قادرند به صلح، آرامش و توسعه برسند.»
ادامه سخنان اردوغان به این شرح است:
هرگز نمی شود در یک حکومت، حکومت دیگری (موازی) ساخت. کسانی که چنین سودایی در سر دارند٬ بساط خود را جمع می کنند و از این جا می روند؛ این ها را پاکسازی خواهیم کرد. گروه تروریستی داعش گروهی که از کودکان 12-13 ساله به عنوان عوامل حمله انتحاری استفاده می‌کند، نمی تواند مسلمان باشد. به آن چه بر پرچم این گروه نوشته شده، توجه نکنید. اعمال آن ها به محتوای پرچم هیچ ارتباطی ندارد.
این پل هم از لحاظ تردد وسایل نقلیه و هم از لحاظ داشتن سیستم خط آهن نخستین پل در جهان است. این پل ان شاءالله در جهان در رده اول قرار گرفته و پیشگام خواهد شد. شما هم خواهید دید که فیلم های جهان در اینجا فیلمبرداری خواهند شد. ارزش انسان به آثاری است که از خود به جای می گذارد.
به گزارش خبرآنلاین، حمله تروریستی در استان غازی عینتاب ربطی به اسلام ندارد. آن ها مسلمان نیستند. فریب آن پرچم هایی که در دست دارند را نخورید؛ آن پرچم نیست. فریب نوشته های روی آن را نخورید، زیرا در قرآن کریم خداوند می فرماید: آن ها از نام خدا سوء استفاده می کنند". شما ملتی هستید که در جلوی تانک‌ها و جنگنده‌های اف 16 ایستادگی کرده‌اید. شما سزاوار این پروژه‌ها هستید. هنگامی که اقدام به این کار (ساخت پل) کردیم، بعضی‌ها با تمسخر، گمان نمی کردند به نتیجه برسیم، و بعضی نیز می گفتند اجازه این کار را نخواهیم داد. ما نیز گفتیم که این کار را انجام خواهیم داد".
در شب 15 جولای به وسیله ایستادگی مردم مان در برابر کودتاچیان به نتیجه رسیدیم. امروز نه صد و چهل و پنجمین سالگرد نبرد ملازگرت است و روز آغاز مبارزه بزرگ در جنگ استقلال کشور است. به همین دلیل این پل را در چنین روزی افتتاح می کنیم. هر فرد این کشور، از هر قومی که باشد نیز متعلق به ملت ترک است. روز یک شنبه آتی برای ابراز تسلیت به قربانیان حمله تروریستی و همدردی به بازماندگان آن ها راهی غازی عینتاب هستم. فراموش نکنید؛ اگر رهبر کشوری در پس سنگ ها پنهان شود، ملت و ارتش آن کشور هم در پس کوه ها پنهان می‌شوند. این یک پند بزرگی است که ما با آن عمل می‌کنیم.
اگر اقدامات و تحرکات تروریستی که در جولای 2015 آغاز شده را سرکوب نمی کردیم، ترکیه کاملا در مسیر دیگری قرار می گرفت. با سلاح٬ تانک و توپ و کودکان 12-13 یا 14 ساله به عنوان عوامل حمله انتحاری استفاده می‌کند. چنین چیزی (در دین ما) وجود ندارد. دین ما؛ اسلام، دین صلح است. این ها دین ما را لکه‌دار کردند اما ما این بازی ها را با شکست مواجه خواهیم کرد.
من از این مقام خطاب به حامیان حملات اخیر که توسط گروه تروریستی پ.ک.ک، داعش و فتو در کشورمان صورت گرفته است، می گویم که به خود بیایند. ایستادگی ملت ترکیه در برابر بازی های شما دیگر کاسته نمی‌شود. ایجاد توطئه برای این ملت را رها کنید. هر بار برای این که اتحاد وهمبستگی ما را به هم بریزند، فتنه های مختلفی میان مردم ایجاد کردند. گاه فتنه علوی و سنی٬ کُرد و ترک٬ پشرفته و عقب مانده٬ راست و چپ... این نام ها تغییر داده شدند ولی هدفشان همواره یکی بود. پیش از این به خاطر چنین حادثه هایی رنج های زیادی برده ایم. برادر را با بردار دشمن کردند و ما را به وسیله یک دیگر شکست دادند. ما همواره با چشم های گریان و دل های تنگ شده، تنها ماندیم. اکنون روز 15جولای، نمادی از روز برانداختن تکرار چنین حادثه هایی شده است.
وقتی دیدند ترکیه در مبارزه با تروریسم نه تنها گامی به عقب نگذاشته، بلکه علاوه بر آن عملیات جرابلس را نیز آغاز کرده است، به فکر بازی‌های جدیدی افتادند. حمله تروریستی عناصر پ.ک.ک به کاروان حامل کمال قلیچداراوغلو، رئیس حزب جمهوری خلق را نیز باید در این راستا ارزیابی کنیم. با این حمله وحدت و یکپارچگی تمامی جناح‌های مردم که در 7 اوت در همایش دموکراسی و شهدا حضور داشتند، مورد هدف قرار گرفته بود. پس از این جایگاه، دو باره خطاب به قلیچداراوغلو و هیات همراه وی می گویم؛ خدا را شکر به خیر گذشت و در سلامت هستید... هم چنین از ایشان به دلیل ایستادگی و خونسردی در برابر این حمله تشکر می کنم".
نیروهای نظامی ترکیه روز چهارشنبه (سوم شهریور) با پشتیبانی تانکهای ارتش این کشور و جنگنده های ائتلاف تحت فرمان امریکا عملیات پاکسازی مناطق مرزی این کشور را آغاز کرده‌اند.
ترکیه بعد از آزادی شهر جرابلس از تصرف داعش، نیروهای حزب اتحاد دموکرات کرد سوریه را  به پیش روی در مناطق آزاد شده متهم کرده و با توجه به این که کردهای سوریه را مخالف آنکارا می داند، مواضع آنان را هدف قرار داده است.تصویری از تانک‌های ترکیه هنگام حرکت از شهر قرقامیش در استان غازی عین‌ تاب در جنوب این کشور به سمت مرز سوریه (5 شهریور 1395- عکس از خبرگزاری رویترز)
همکاری گروه «اتحاد دموکرات کرد» (پی.وای.دی)  در نبرد با تروریست های داعش در سوریه از جمله موارد مورد بحث میان ترکیه و امریکا به عنوان دو عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بوده است.
واشنگتن کردهای سوریه را نیرویی مهم برای مبارزه با گروه تروریستی داعش می داند، در حالی که ترکیه می گوید این گروه شاخه‌ای از پیکارجویان جدایی طلب حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) است که در چند ماه اخیر در ادامه مبارزه استقلال طلبانه خود با دولت آنکارا، با چند بمب گذاری و حمله مسلحانه،  نیروهای امنیتی ترکیه را هدف قرار داده است.
ترکیه پ.ک.ک را گروهی تروریستی می‌داند که به دنبال خودمختاری مناطق کردنشین این کشور است. چند دهه درگیری میان دولت ترکیه و پ.ک.ک بیش از 40 هزار کشته بر جا گذاشته است.
 آنکارا در حالی به ادامه عملیات نظامی در خاک سوریه تاکید می کند که دمشق مداخلۀ نظامی  ترکیه را در سوریه محکوم کرده و آن را نقض آشکار حاکمیت سوریه دانسته است.
وزارت خارجه سوریه در واکنش به ادامه عملیات ترکیه در خاک  این کشور اعلام کرده است، هدف ترکیه مبارزه با گروه تروریستی داعش نیست، بلکه آنکارا می‌خواهد گروه‎های تروریستی دیگر را جایگزین داعش در این کشور کند.
این در حالی است که دمشق مداخلۀ نظامی ترکیه را در سوریه محکوم کرده و آن را نقض آشکارِ حاکمیتِ سوریه دانسته است.
وزارت خارجه سوریه در واکنش به ادامه عملیات ترکیه در خاک  این کشور اعلام کرده است، هدف ترکیه مبارزه با گروه تروریستی داعش نیست، بلکه آنکارا می‌خواهد گروه‎های تروریستی دیگر را جایگزین داعش در این کشور کند.


[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی