مسمومیت دارویی جان 732 ایرانی را گرفت

رئیس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به اینکه در سال گذشته 732 نفر در کشور به دلیل مسمومیت دارویی جان خود را از دست داده‌اند گفت: افزایش آگاهی مردم درمورد داروهای گیاهی غیرمجاز ضرورت دارد. به گزارش مشرق، محمدرضا قدیرزاده در نشست خبری که در ارتباط با موضوع داروهای گیاهی و لاغری برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه تبلیغات کذبی در زمینه داروهای گیاهی از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای انجام می‌گیرد که راه‌هایی جهت متوجه شدن این تبلیغات کذب وجود دارد.
 
وی افزود: سودجویان عنوان می‌کنند که داروهای گیاهی صد درصد گیاهی بوده و ماده شیمیایی ندارد این در حالی است که آنالیزهای ما در پزشکی قانونی نشان می‌دهد حداقل یک تا 7 داروی شیمیایی به این مواد افزوده شده است.
 
رئیس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به اینکه سودجویان عنوان می‌کنند این داروها تاییدیه آمریکا یا اروپا را دارد افزود: همچنین این افراد عنوان کرده که دوره درمانی استفاده از داروها بسیار کوتاه مدت است مثلا ترک اعتیاد در یک ماه انجام می‌گیرد. در حالی که این تبلیغات کاملا کذب بوده و هیچ تاثیر نه تنها در درمان اعتیاد ندارد بلکه ممکن است عوارض دیگری را برای فرد مصرف کننده به همراه داشته باشد.
 
قدیرزاده اضافه کرد: سودجویان تلاش می‌کنند تا مشتری‌های خود را اغنا کرده و آنها را به سمت مصرف داروهای گیاهی غیرمجاز ببرند.  
 
وی با اشاره به اینکه در شبکه‌های ماهواره‌ای و عطاری‌ها داروهای گیاهی به 4 دسته داروهای ترک اعتیاد، لاغری، چاق کننده و افزایش قوای جنسی تقسیم شوند گفت: اینکه چرا مردم گاهی به این داروها روی می‌آورند و فکر می‌کنند صددرصد گیاهی است نیاز به بررسی مسائل جامعه‌شناختی دارد ولی آنچه مسلم است این بوده که اطلاع و آگاهی مردم در این زمینه باید افزایش یابد.
 
قدیرزاده عنوان کرد: داروهای صددرصد گیاهی نیز اگر به درستی مصرف نشود خطرات خاص خودش را دارد لذا دارو چه گیاهی و چه غیرگیاهی باید مجوز مصرف و اندیکاسیون‌های مربوطه باشد چرا که حتی داروی لاغری می‌تواند سبب مرگ فرد شود و ما گزارشاتی از این موارد را در این رابطه از طریق وزارت بهداشت داشته‌ایم.
 
رئیس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی تاکید کرد: داروهای گیاهی همه باید تاریخ تولید، مصرف و سریال تولید داشته باشند و در صورتی که داروی وارداتی باشد نیاز به برچسب ویژه سازما‌های مربوطه را دارد بنابراین افراد نباید تحت هیچ شرایطی فریب افراد سودجو را بخورند.
 
وی درمورد اینکه چه کسی مسئول رسیدگی به شکایات مربوط به داروهای تقلبی گیاهی است گفت: اگر مردم در این زمینه به مشکل بخورند باید به دادسرای جرائم پزشکی مراجعه کنند و پس از طرح موضوع این مساله مورد بررسی قرار گیرد همچنین اگر قاضی یا بازپرس لازم بداند سازمان پزشکی قانونی نیز اظهارنظرهای مربوطه را اعلام می‌کند.
 
قدیرزاده اضافه کرد: در زمینه ترک اعتیاد نیز افراد اگر با مشکلاتی مواجه شوند معمولا شکایت نمی‌کنند تا شناخته نشوند لذا اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم بسیار ضرورت دارد.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی از این داروهای گیاهی غیرمجاز مربوط به لاغری، چاقی و ... در داروخانه‌های رسمی کشور توزیع می‌شود گفت: توزیع در داروخانه به معنای ورود دارو از مبادی رسمی است و درواقع به معنای این بوده که وزارت بهداشت آن را تایید کرده لذا اگر احتمالا چنین مواردی باشد وزارت بهداشت باید پاسخ‌های لازم را ارائه دهد؛ البته اصولا این داروهای گیاهی در کارگاه‌های زیرزمینی داخل کشور تهیه می‌شده و آغشته به مواد خطرناکی هستند.
 
رئیس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 732 فوت ناشی از مسمومیت دارویی گزارش شده است که نسبت به سال 93 که 778 مورد بوده 6 درصد کاهش یافته است.
 
وی تصریح کرد: این موارد شامل افرادی بوده که گاهی فکر می‌کردند داروی گیاهی مصرف کرده و بعد از بررسی مشخص شده است که ماده موثره شیمیایی نیز داخل آن وجود داشته و عوارض آن سبب مرگ فرد شده است.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز، جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی