اهم سخنان روحاني در ياسوج/ از رشد 5 درصدي تا پرداخت بدهي به پيمانكاران

رییس جمهوری در جلسه سرمایه گذاری و توسعه استان کهگیلویه و بویر احمد با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقتدر است، اظهارداشت: هدف دولت ایجاد اشتغال و تحقق رشد ۵ درصدی در سال ۹۵ است. پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش انتخاب، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این نشست که عصر یکشنبه در یاسوج برگزار شد، با بیان اینکه رشد اقتصادی 8.8 درصدی صنعت در سه ماهه نخست سال جاری، نشانگر شروع حرکت اقتصاد در کشور است، گفت: رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال جاری با احتساب بخش نفت، 4.4 بوده و بدون در نظر گرفتن نفت نیز نزدیک به 4 درصد است.

وی تأکید کرد: این آمار در بخش کلان اقتصادی، نشانگر این است که مسیر درستی انتخاب شده است که البته در برخی حوزه‌ها اشکالاتی وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش نماییم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه بزرگترین افتخار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این است که خودمان تصمیم‌گیری می‌کنیم و دیگران بر ما مسلط نیستند، افزود: امروز بیگانگان برای ما تصمیم‌گیری نمی‌کنند، بلکه این مجلس، دولت، مقام معظم رهبری و ارکان نظام، تصمیم‌گیرنده بوده و مردم نیز در صحنه حضور داشته و در انتخابات شرکت می‌کنند.

اهم اظهارات رییس جمهور را به نقل از ایسنا بخونید؛

* در بین خیل عظیم مسئولان تلاشگر و زحمتکش عده معدودی نیز حقوق‌های نامتعارفی داشتند که دولت با جدیت به این امر رسیدگی کرد و ضمن احقاق حقوق ملت، از بیت‌المال دفاع نمود.

*بانک‌ها باید فعال‌تر شوند و ما نیز موظف هستیم به بانک‌ها کمک نموده و فضای مطلوب‌تری برای فعالیت آنها بوجود آوریم.

* بانک‌ها بخش بسیار مهمی در رونق اقتصادی هستند،  برای تحول در امور بانکی بسته‌ای را اعلام کرده بودیم که در این زمینه قدم‌های خوبی برداشته شد و الان سود بازار بین بانکی نسبت به گذشته بسیار متفاوت است.

*در تلاش هستیم تا سود تسهیلات به رقم قابل قبولی برسد، سود سپرده و تسهیلات باید متناسب با نرخ تورم تنظیم شوند.

*بانک‌ها و پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها باید تقویت شود. امسال سال پرداخت بدهی به پیمانکاران است که البته بخش عمده‌ای از این بدهی‌ها مربوط به سالیان گذشته می‌باشد و دولت مصمم است که بدهکاری‌های خود را پرداخت نماید.

*{با اشاره به لایحه ارسالی اخیر دولت به مجلس در زمینه پرداخت بدهی‌ها}: در این صورت بدهکاری دولت شفاف و پرداخت می‌شود و ان‌شاء الله در صورت تصویب این لایحه شاهد تحول خوبی در عمل خواهیم بود.

*در تلاش هستیم تا بانک‌ها فعال‌تر شده و تسهیلات لازم در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

*{با تاکید بر ضرورت تکمیل پروژه های سرمایه در گردش و نقش مهم کارآفرینان در رونق اقتصادی}: اولین قدم و اولویت بهره‌گیری از سرمایه داخلی است، البته بعد از اجرای برجام 5 میلیارد سرمایه‌گذاری خارجی قطعی و در حال اجرایی شدن است.

*اساس، امید است و ما ملت و رهبری قوی داریم، باید با شجاعت و شهامت وارد میدان شویم و هیچکس حق ندارد بذر یأس در کشور بپاشد.

*باید تلاش کنیم در ده ساله دوم چشم‌انداز 20 ساله به رشد 8 درصدی رسیده و اقتصاد مقاومتی را در کشور، پیاده و عملیاتی نماییم، اقتصاد مقاومتی بدین معنی است که روی پای خود ایستاده و قوی‌تر شویم همانطور که قدرت سیاسی خود را در برابر 6 قدرت جهانی به نمایش گذاشتیم و با مذاکره و احقاق حقوق مسلم دیوارهای تحریم را تخریب نمودیم.

*اکنون هیچ کشوری ایران را تهدید نپنداشته، بلکه قدرتی بزرگ و سازنده می‌داند، تمام رهبران جهان در ملاقات‌های خود به نقش ایران در ثبات منطقه و همچنین امنیت جهانی اشاره می‌کنند که باید دست به دست هم داده و از شرایط کنونی استفاده نماییم.

*{با اشاره به نعمات بزرگ این استان همانند وحدت، بالندگی، یکپارچگی، طبیعت، مردم غیور علما و دانشمندان}: باید از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها به خوبی استفاده نماییم.

*هدف دولت ایجاد اشتغال و تحقق رشد ۵ درصدی در سال ۹۵ است و برای رونق نیازمند حرکت، فرصت و تعامل اقتصادی هستیم.ی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ایجاد اشتغال وظیفه ملی، استانی، انقلابی و شرعی همگان است، اظهار داشت: عامل اصلی آسیب‌های اجتماعی فقر و بیکاری است و معضل بیکاری مفاسد فراوانی با خود به همراه می‌آورد.

*برای حل معضل بیکاری، راهی جز تولید و رونق اقتصادی وجود ندارد، تولید عبادت خداوند است. باید اقتصاد کشور به حرکت در بیاید که این امر نیاز به فضا و محیط مناسب و همچنین تعامل اقتصادی با جهان دارد.

*آیا می‌توان بدون رشد اقتصادی، اشتغال ایجاد کرد، رشد اقتصادی در سیاست‌های کلان نظام و چشم‌انداز بیست ساله تصریح شده که باید 8 درصدی باشد، اما در مجموع 10 سال گذشته، این رشد برابر با 2.7 بود که البته با چنین نرخی رونق و اشتغال ایجاد نخواهد شد.

*آمار اقتصادی بیانگر حرکت نسبتاً خوب در کشور بوده، اما با مطلوب جامعه فاصله داریم،‌ بین سالهای 92 تا 94، یکهزار و 115 پروژه نیمه کاره تکمیل و افتتاح شد. همچنین 189 پروژه جدید نیز آغاز بکار کرد و بودجه عمرانی نزدیک به 3 برابر سال 92 می‌باشد.

*تولید عبادات خداوند است و برخی گمان می‌کنند که سرمایه‌گذاری و کارآفرینی تنها به دست آوردن سود است اما مهم‌تر از آن اشتغال‌زایی برای خانواده‌ها می‌باشد.

*{با اشاره به اقدامات دولت برای مساعد کردن شرایط بین‌المللی کشور}" امروز با همه کشورهای جهان و همسایه به جز یک کشور خاص که به مردم و همسایگان خود ظلم می‌کند، روابط بسیار بهتر شده است. همکاریهای چند جانبه منطقه ای، بهبود جایگاه کشور و برای اقتصاد فرصت آفرین است.[ منبع این خبر سایت انتخاب، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی