بهره برداری از پالایشگاه مس خاتون آباد

مدیرعامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) گفت : در فصل سوم سال پالایشگاه مس خاتون اباد با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن کاتد بهره برداری می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  مهدی کرباسیان درنشست خبری افزود : در سال 93 دو طرح کنسانتره مس در سونگون و سرچشمه با ظرفیت تولید 300 هزار تن به بهره برداری رسید و بزودی واحد ذوب مس سرچشمه هم با ظرفیت 280 هزار تن بهره برداری می شود.
وی گفت: به ازای هر40 تن خاک و کلوخه استحصالی ازمعادن مس، یک تن کنسانتره و به ازای هر4 تن کنسانتره؛ یک تن کاتد تولید می شود.

کرباسیان با اشاره به اجرای عملیات اکتشاف در21 استان افزود: سال گذشته 130 میلیارد تومان درحوزه اکتشاف هزینه شد و 80 هزارمترهم عملیات حفاری انجام دادیم.

وی گفت: بزرگترین طرح الومینیوم کشوربا ظرفیت 300 هزارتن درجنوب کشور درحال اجراست و با توجه به وجود منابع عظیم انرژی بویژه گازدرکشوردرصدد توسعه طرح های الومینیوم هستیم و برای این منظور و باتوجه به کمبود بوکسیت و پودرالومینا در کشوردرحال احیاء طرح بوکسیت گینه هستیم که از بزرگترین معادن بوکسیت دردنیاست.

کرباسیان افزود: در سفرنخست وزیر هند به ایران با شرکت نانکو هند قرارداد ساخت کارخانه الومینیوم درچابهار و تامین پودرالومینا توسط طرف هندی کلید خورد ضمن اینکه  با شرکت برزیلی - استرالیایی درحال مذاکره وعقد قرارداد بلندمدت همکاری برای تولید بوکسیت هستیم.

وی با بیان اینکه برخی طرح های ما سالها متوقف بوده و به تازگی فعال شده است، گفت: تیتانیوم از فلزات گرانبها و محدود دردنیاست و بعد از برجام شرکت های معتبرصاحب تکنولوژی بصورت "ایی پی سی" مراجعه کردند که شرکت های ایرانی، استرالیایی واروپایی برای شروع کار انتخاب شدند که فعالیت خود را ازمهرماه اغاز می کنند، این طرح 500 میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که 150 میلیارد تومان ان از طریق اوراق مشارکت تامین می شود.

کرباسیان با اشاره به ظرفیت 300 هزار تنی روی کشورافزود: طرح روی مهدی اباد قرار بود با همکاری استرالیایی ها اجرا شود که به عمانی ها واگذارکردند و باتوجه به اختلافات سهامداران ایرانی و خارجی؛ تامین مالی این طرح ممکن نیست و برای عملیاتی کردن ان کنسرسیومی برنده این طرح شد که قراراست با ارائه ضمانتنامه 1 میلیارد دلاری به ایمیدرو کاررا شروع کند.[ منبع این خبر سایت شبکه خبر، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی