ارائه گزارش دولت در مورد برنامه ششم در جلسه کمیسیون تلفیق

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم از ارائه گزارش دولت در مورد این لایحه در جلسه‌ امروز کمیسیون تلفیق خبر داد.

محمد خدابخشی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در جلسه عصر امروز یکشنبه کمیسیون تلفیق برنامه ششم آقای دژپسند از سازمان مدیریت برنامه‌ریزی به ارائه گزارشی از برنامه‌های توسعه جمهوری اسلامی ایران پرداخت و رشد اقتصادی طی سال‌های اجرای برنامه توسعه را مورد ارزیابی قرار داد.

وی افزود: طبق گزارش ارائه شده در برنامه اول که در فاصله‌ی سال‌های 68 تا 72 اجرا شده، رشد اقتصادی 7.2 درصد، در برنامه دوم، در فاصله‌ی سال‌های 74 تا 78 رشد اقتصادی 2.5 درصد، در برنامه سوم در فاصله‌ی سال‌های 79 تا 83، رشد اقتصادی 5.8 درصد، در برنامه چهارم در فاصله سال‌های 84 تا 88، رشد اقتصادی 4.4 درصد و در برنامه پنجم در فاصله‌ سال‌های 90 تا 94 رشد اقتصادی 0.7 - بوده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به پیش‌بینی رشد 8 درصدی در برنامه ششم توسعه خاطرنشان کرد: طبق گزارش ارائه شده علت پیش‌بینی این میزان رشد در برنامه ششم مقایسه آن با برنامه اول بعد از انقلاب است که در آن زمان ظرفیت‌های خالی بعد از جنگ به کار گرفته شده، سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته و همین‌ها باعث شده رشد اقتصادی افزایش پیدا کند. همانطور که اکنون گفته‌ می‌شود این ظرفیت خالی وجود دارد و با کمک سرمایه‌گذاری خارجی می‌توان این میزان نرخ رشد را محقق کرد.

خدابخشی اضافه کرد: طبق گزارش ارائه شده نرخ بیکاری در حال حاضر 11 درصد است که در برنامه ششم پیش‌بینی می‌شود این نرخ به 7 درصد برسد و بر همین اساس باید 955 هزار شغل ایجاد شود تا نرخ بیکاری کاهش یابد.

وی با اشاره به گزارش نماینده دولت درباره مدل‌های اقتصادی به کار گرفته شده در برنامه ششم همچنین گفت که کمیسیون تلفیق در جلسه روز سه شنبه خود نیز مجدداً به استماع گزارش دولت در مورد برنامه ششم خواهد پرداخت.

انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی