۶ طرح‌ عمرانی و کشاورزی در همدان افتتاح شد

۶ طرح عمرانی و کشاورزی در سطح شهرستان همدان با صرف ۷.۴ میلیارد تومان اعتبار در ششمین روز از هفته دولت با حضور مسئولان استانی و محلی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، همزمان با ششمین روز از هفته دولت با حضور فرماندار همدان و معاون عمرانی استانداری همدان 6 طرح شامل مرکز پزشکی هسته‌ای و بخش مراقبت‌های ویژه قلبی مرکز آموزشی و درمانی فوق تخصصی قلب و عروق همدان، مجتمع آبرسانی کوزره با زیر پوشش قرار دادن هفت روستا، طرح هادی روستای چشمه ملک، گلخانه گل رُز شاخه بریده و طرح سیستم آبیاری تحت فشار روستای کوزره مورد بهره‎‎برداری قرار گرفت.

فرماندار همدان در آیین افتتاح این پروژه‌ها اظهار داشت: در هفته دولت 144 پروژه با 60 میلیارد تومان اعتبار به بهره‌برداری می‌رسد که امروز 6 پروژه با اختصاص 7 میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار افتتاح شد.

علی تعالی با اشاره به اینکه سفر رئیس جمهور به همدان 580 میلیارد تومان برای این شهرستان عایدی داشت، افزود: تمام این اعتبارات به صورت 100 درصد تخصیص می‌یابد و پروژه‌های مصوب باید تا پایان سال 96 به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به افزایش 100 درصدی تولید گندم در شهرستان همدان بیان کرد: سال گذشته 38 هزار تن از مزارع کشاورزی گندم برداشت شد اما امسال به بیش از 80 هزار تن رسیده است.

فرماندار همدان توسعه بخش کشاورزی با بهینه کردن مصرف آب را یکی از اولویت‌های دولت برشمرد و گفت: براساس برنامه‌ریزی دولت باید در تولید محصولات استراتژی کشور همانند گندم باید خودکفا شویم.

تجهیز بیمارستان قلب همدان به دستگاه T.C آنژیوگرافی

براساس اعلام رئیس مرکز آموزشی و درمانی فوق تخصصی قلب و عروق همدان، بخش مراقبت‌های ویژه قلبی4C بیمارستان قلب فرشچیان همدان با ظرفیت 8 تخت و هزینه 430 میلیون تومان راه‌اندازی شده است.

حسن جلالوند افزود: تأمین و تجهیز دستگاه آنژیوگرافی دوم و همچنین نخستین دستگاه T.C آنژیوگرافی غرب کشور برای این بیماستان از مهمترین برنامه‌های در دست اقدام این مرکز درمانی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر این بیمارستان به چهار بخش بستری با 104 تخت، پنج بخش سی سی یو با ظرفیت 40 تخت، سه بخش آی سی یو با 26 تخت و چهار اطاق عمل جراحی قلب، ریکاوری و بخش‌های پشتیبان و بخش اورژانس است.

رئیس بیمارستان قلب و عروق همدان تصریح کرد: همچنین بخش‌های پاراکلینیک شامل آنژیوگرافی، پزشکی هسته‌ای، اکوکاردیوگرافی، سونوگرافی، تست ورزش، رادیولوژِ، آزمایشگاه‌های تخصصی و بخش بازتوانی قلب در این مرکز آموزشی و درمانی فعال است.

افتتاح پروژه آبرسانی مجتمع کوزره

بنا بر اظهارات مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان همدان با افتتاح این مجتمع آبرسانی هفت روستای شامل کوزره، خماجین، فیروزآباد، قشلاق‌علیا، قشلاق‌سفلی، دولت‌آباد و ورکش بهره‌مند شدند.

کمال حسنی با اشاره به حفر و تجهیز دو حلقه چاه مکانیکی برای آبرسانی افزود: بر این اساس هفت روستا با 756 خانوار در قالب 2 هزار و 734 نفر از نعمت آب برخوردار شدند.

وی بیان کرد: 28 کیلومتر طول شبکه توزیع، 21 کیلومتر طول خطوط انتقال، 100 مترمکعب مخازن ذخیره آب، 1.5 کیلومتر ایجاد راه دسترسی و اجرای یک کیلومتر خط برق از جمله اقدامات انجام شده برای اجرای این پروژه است که در مجموع برای تکمیل این مجتمع آبرسانی 18 هزار و 673 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

افتتاح طرح توسعه گلخانه گل رُز شاخه بریده

مدیر جهاد کشاورزی همدان با اشاره به فعالیت 78 گلخانه در سطح این شهرستان اظهار داشت: 5 گلخانه تولید گل و گیاه تزیینی سنتی به مساحت 4 هزار مترمربع و دو واحد گلخانه مدرن صنعتی به مساحت 14 هزار مترمربع در همدان وجود دارد.

جواد رشیدی افزود: طرح توسعه گلخانه گل رُز شاخه برید در اراضی کوره‌های آجرپزی جورقان در مساحت 8 هزار مترمربع با 26 هزار و 920 میلیون ریال اعتبار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه این طرح زمینه اشتغال برای 10 نفر را فراهم کرده است، بیان کرد: 53 هزار و 200 شاخه پایه رُز در 14 رقم گل در این گلخانه وجود دارد که سالانه ظرفیت تولید 720 هزار شاخه گل را دارد.

افتتاح طرح هادی روستای چشمه ملک

بر اساس اعلام رئیس بنیاد مسکن شهرستان همدان، طرح هادی در این روستا با اختصاص 340 میلیون تومان اعتبار از سال 94 اجرایی شده است و در این راستا 150 متر جابجایی شبکه، 900 مترمربع آماده‌سازی مسیر و معبر انجام و 1550 تن آسفالت به مساحت 7700 متر ریخته شده است.

نقی پورقاسمی افزود: به اهالی این روستا تاکنون 39 فقره تسهیلات بهسازی مسکن روستایی پرداخت شده و 41 جلد سند مالکیت نیز صادر شده است.

بهره‌برداری از سیستم آبیاری تحت فشار در روستای کوزره

به گفته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان امسال 300 هکتار سیستم آبیاری قطره‌ای و مکانیزه در اراضی کشاورزی آبی اجرا می‌شود و بر این اساس سطح تجهیز مزارع به آبیاری مکانیزه بهع 16 هزار هکتار می‌رسد.

جواد رشیدی افزود: سیستم آبیاری تحت فشار در روستای کوزره در 22 هکتار اجرا شده است که 22 میلیون تومان آورده کشاورز و 127میلیون تومان از صندوق توسعه کشاورزی تسهیلات بلاعوض دولتی پرداخت شده است.[ منبع این خبر سایت شبکه خبر، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی