امیدواری مشاور ظریف به آزادی ایرانیان زندانی در ترکمنستان

مشاور وزیر امور خارجه گفت: امیدواریم با نهایی شدن قرارداد تبادل زندانیان میان ایران و ترکمنستان به زودی کار آزادی و تبادل زندانیان انجام شود. آفتاب‌‌نیوز : غلام‌عباس ارباب‌خالص امروز (6 شهریور) در نشست خبری در محل نمایندگی شمال و شمال شرق وزارت امور خارجه در مشهد با بیان آخرین وضعیت ایرانیان زندانی در ترکمنستان اظهار کرد: حدود 300 ایرانی در ترکمنستان زندانی هستند که امیدواریم با نهایی شدن قرارداد استرداد زندانیان این افراد به زودی آزاد و به ایران منتقل شوند.
وی ادامه داد: از تمام افرادی که به ترکمنستان و دیگر کشورهای خارجی سفر می‌کنند خواهشمندیم قوانین آن کشور را رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند.
ارباب‌خالص با اشاره به مشکلات مرزی به وجود آمده میان ایران و ترکمنستان خاطرنشان کرد: این مسائل طبیعی است و مشکلات مرزی در همه مرزها  ایجاد می‌شود.
وی افزود: این مسائل مربوط به توافقات میان گمرک‌های دو کشور است. ما همکاری‌های زیادی با ترکمنستان داریم و این مناسبات در سطوح مختلف وجود دارد؛ نمی‌توان گفت با یک مشکل کوچک مرزی روابط ما با آن کشور دچار مشکل شده است.
مشاور وزیر امور خارجه  ادامه داد: با این حال سفارت ما در عشق آباد نشست‌ها و مذاکراتی با طرف ترکمن داشته، همچنین تیمی نیز تشکیل شده و مذاکراتی انجام شده است.
ارباب‌خالص گفت: با وجود افزایش سرعت صدور ویزا در مبادی ورودی و مرزها تمامی مسائل امنیتی رعایت شده و تاکنون هیچ گزارشی از ورود افراد تکفیری و تروریست به کشور از طریق مرزهای شمال و شمال شرق کشور نداشته‌ایم.
به گزارش ایسنا، نماینده شمال و شرق کشور وزارت امور خارجه با اشاره مراسم اربعین و سفر زائرین ایرانی به عراق  تصریح کرد: ما تفاهماتی با طرف عراقی در خصوص صدور تعداد بیشتر ویزا داشته‌ایم و برای صدور راحت‌تر ویزا امسال با مدیریت سازمان حج و زیارت ثبت نام از طریق سامانه «سماح» انجام می‌شود.
وی افزود: با توجه به ثبت نام از طریق سامانه  امیدواریم امسال اعظام‌ها و مراسم با نظم بیشتری انجام شود و مسلما هرسال که بگذرد تجربه ما هم بیشتر خواهد شد.[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی