وزیر دادگستری:ایستادگی ملت ایران کمر تحریم ها را خم کرد

خرم آباد - ایرنا - وزیر دادگستری گفت: ملت ایران قابل تقدیر هستند زیرا که در مقابل تحریم ها مقاومت کرده و کمر تحریم را خم کردند که این دستاورد بزرگی است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی یکشنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری شبکه افلاک افزود:درجامعه ای که مملو از عطر شهادت و ایثار است زندگی می کنیم وافتخار و عظمت ملت ایران است که راه شهدا را ادامه می دهند.
وی با بیان اینکه خواری و نفرت و لعن بر کسانی است که بزرگان و خادمان بزرگ را از ملت ما گرفتند اضافه کرد:منافقان با لعن و نفرت مواجه هستند زیرا که دنیا طلبی و سلطه گری هدف آنها بود.

***ارزیابی دستاوردهای هفته دولت
وزیر دادگستری ادامه داد: سال گذشته سال سخت اقتصادی برای ایران بود زیرا که هنوز تحریم ها برداشته نشده بود و امکان فروش نفت نبود.
به گفته وی دشمنان برای ضربات کاری به تحریم بسنده نکردند و قیمت نفت را به پایین ترین حد در 15 سال گذشته رساندند.
حجت السلام پورمحمدی با بیان اینکه درآمد سال 94 کشور از فروش نفت یک ششم درآمد سال 90 بود اضافه کرد: ازطرفی تحریم هم بودیم و رکود و تورم نیز شرایط را سخت کرده بود.
وی تصریح کرد: علیرغم رشد نکردن قیمت ارز، ولی تورم حدود دو درصد کاهش یافت و توانستیم به تولید قبل از تحریم برسیم و در شش ماه بازار خود را پیدا کردیم.

***عربستان بدترین جنایت ها را در حق امت اسلامی به ویژه ایران کرد
وی با اشاره به 2.7دهم رشد منفی کشورهای صادرکننده نفت در سال گذشته گفت: عربستان و روسیه 10 میلیون بشکه نفت صادر می کنند که حدود 3درصد کاهش رشد داشتند ودر این سال ایران 1.1 درصد رشد داشت که در مقابل سه درصد منفی دیگران دستاورد بزرگی است.
به گفته وی پارسال 970 هزار بشکه و امسال بیش از دو برابر نفت صادر کرده ایم که با احتساب میعانات گازی به بیش از دومیلیون می رسد.
وی با بیان اینکه در 5 ماهه اول امسال 24 درصد تخلیه بارگیری در بنادر افزایش یافته که بیشتر این بارگیری ها صادرات غیرنفتی بوده است اظهار کرد:سال 94 برای اولین بار ، تراز تجاری ایران مثبت شد به این معنی که ارزش واردات و صادرات غیرنفتی به ترتیب 41 و 42 میلیارد دلار بوده است.
وزیر دادگستری اضافه کرد: در سه ماهه اول امسال نیز تراز تجاری ایران سه میلیارد و 400 میلیون دلار بوده که در تاریخ ایران بی سابقه است و انتظار می رود نرخ رشد4.4 درصدی سه ماهه کشور تا پایان شش ماه به پنج درصد برسد.

***دولت تصمیم گرفته به لرستان کمک کند
وی با اشاره به کارهای عمرانی و زیرساختی از جمله راه آهن، کشت و صنعت، آبیاری کردن 10 هزار هکتار، گازرسانی روستایی و فعالیتهای گلخانه، وجود دوهزار و500 کیلومتر رودخانه در استان، گفت: این مهم یک فرصت برای فعالیت های شیلات و رشد بسیار بزرگ در این ظرفیت ها است.
به گفته وی با توجه به در دست ساخت بودن سه سد، منابع آبی استان حفاظت شده و زمین های دیم به آبی تبدیل خواهد شد.
حجت الاسلام پورمحمدی همچنین گفت:همه گروهها، جناح ها، بخش خصوصی، روحانیت و سرمایه گذاران عزم خود را برای ساختن لرستان جزم کنند چراکه استان بسیار پر نعمتی بوده و دارای ظرفیت های کشاورزی، گردشگری، معادن و افراد تحصیلکرده بسیار توانمندی دارد.
وزیر دادگستری با تاکید بر ایجاد بسترهای گردشگری در لرستان ادامه داد: فرودگاه خرم آباد در حال آماده سازی به منظور پذیرش هواپیماهای پهن پیکر بوده و اقدامات لازم برای ایجاد هتل ها و اماکن گردشگری در دست اقدام است.
حجت الاسلام پورمحمدی ایجاد مرکز سرمایه گذاری استان را مثبت ارزیابی کرد و تصریح کرد: این اقدام در راستای جذب سرمایه گذار و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی موثر است.

***80 درصد صادرات و واردات کشور با سیستم های قوی کنترل می شود
وزیر دادگستری با بیان اینکه واردات از مبادی غیرقانونی و پنهان یک معضل بزرگ است، اظهار کرد: میزان قاچاق در سال 92 حدود 25 میلیارد دلار بوده که امروز نیز ویران کننده اقتصاد، صنعت، تولید و اقتصاد کشور است.
حجت الاسلام پورمحمدی افزود: در گام اول، در سال 92 قانون مبارزه با قاچاق تصویب شد ودر مرحله دوم باید بستر سالم برای مبارزه با قاچاق داشته باشیم.
وی با بیان اینکه کنترل واردات و صادرات در کشور ساده نیست، گفت: این مهم نیازمند نرم افزار قوی و دستگاه پیشرفته بود که گمرکات ما مجهز شدند.
وزیر دادگستری بیان کرد: از دوسال گذشته سیستم بسیار قوی مسلط شده و 80 درصد صادرات و واردات تحت پوشش این سیستم قرار گرفت که این اقدام موجب درآمد گمرکی از 7 هزار میلیارد تومان در سه سال گذشته به 14 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
حجت الاسلام پورمحمدی گفت: هشت هزار و 800 کیلومتر مرز در کشور وجود دارد که با بودن15کشورهمسایه، ایران از دیرباز گرفتار این مساله بوده است.
وی با بیان اینکه طبق قانون جدید نیز کالای قاچاق در کشور توزیع نخواهد شد اضافه کرد:کالاهای قاچاق کشف شده یا به خارج از کشور فروخته می شود و یا در صورت نبود خریدار، معدوم می شود.
وزیر دادگستری برای افتتاح چند طرح اقتصادی به لرستان سفر کرده است.
7269/6060[ منبع این خبر سایت ایرنا، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی