مدیرصندوق کارآفرینی امید:بیش از 2 هزارطرح اشتغالزا در خوزستان شناسایی شد

اهواز - ایرنا - مدیر صندوق کارآفرینی امید خوزستان با اشاره به اینکه این صندوق به دنبال شناسایی ظرفیت ها و قابلیت ها برای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق شهری و روستایی است گفت: بیش از دو هزار طرح اشتغالزا در استان شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا مهدی امرایی روز یکشنبه در نشست خبری با رسانه های گروهی استان به مناسبت هفته دولت و ارائه عملکرد سه ساله این صندوق در زمینه تسهیلات قرض الحسنه اظهار کرد: صندوق کارآفرینی امید دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی بوده و از سال 1392 با رویکرد تازه ای فعالیت خود را ادامه داد.
وی افزود: پرداخت تسهیلات اشتغال، ازدواج و حمایت از کسب و کارهای خرد و کوچک از جمله اولویت های این صندوق در سال های گذشته بوده و در سه سال گذشته با تغییر سیاست های خود تحول عظیمی در ارایه تسهیلات به کارفرمایان و ساماندهی مشاغل خانگی ایجاد کرد.
مدیر صندوق کارآفرینی امید ادامه داد: صندوق کارآفرینی امید با دو استراتژی منبع گرایی و بازاریابی در زمینه ارائه تسهیلات با سود پایین در مناطق مختلف استان بر اساس ظرفیت ها و قابلیت های ویژه هر منطقه، خدمات ارزنده ای را تاکنون به شهروندان ارائه داده است.
وی بیان کرد: یکی از برنامه های مطلوب این صندوق برای حمایت از کسب و کارهای خرد، توجه به بازار مصرف تولیدات بوده و با این اقدام از هدررفت تسهیلات ارئه شده در مواردی به غیر از اشتغال زایی جلوگیری کرده است.
امرایی تصریح کرد: این صندوق با شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های هر منطقه تسهیلات مورد نیاز را در اختیار کارفرمایان قرار داده و تاکنون اقدامات موثری در زمینه ایجاد مشاغل خانگی پایدار صورت داده است.
مدیر صندوق کارآفرینی امید گفت: یکی از مشکلات ما در سال های گذشته بخصوص پیش از سال 1392 ارائه تسهیلات غیرکارشناسی به افرادی بود که این تسهیلات را در زمینه اشتغال بکار نگرفته و باعث شد 160 میلیارد ریال مطالبات بر این صندوق تحمیل شود.
وی تصریح کرد: باتوجه به ظرفیت های خوبی که در خوزستان است ، مدیریت صندوق کارآفرینی امید در مرکز نگاه خوبی نسبت به این استان داشته و با تغییر رویکرد این صندوق در سه سال گذشته حمایت خوبی را در زمینه تامین اعتبارات لازم از صندوق استان خوزستان داشته و امید است بتوانیم در سال جاری نیز اعتبارات اختصاص داده شده را به خوبی مدیریت کنیم.
امرایی یادآور شد: تاکنون حدود سه هزار و یکصد فقره تسهیلات با اعتباری معادل 600 میلیارد ریال در دولت تدبیر و امید از طریق این صندوق پرداخت و حدود شش هزار و 200 فقره از پرداختی ها با اعتباری معادل 160 میلیارد ریال مربوط به وام ازدواج بوده است.
وی افزود: این صندوق ارتباط خوبی با تمامی دستگاه های استان داشته و در زمینه شناسایی ظرفیت های هر شهرستان اقدامات خوبی را صورت داده و تاکنون بیش از دو هزار طرح را در سطح استان شناسایی و برای اجرای بخشی از این طرح ها تسهیلات مربوطه را پرداخت کرده و باقی آن را نیز در سال جاری پرداخت خواهد کرد.
مدیر صندوق کارآفرینی امید گفت: شناسایی طرح ها در حوزه های شهری و روستایی تاکنون اشتغال خوبی را برای این مناطق بخصوص در بخش مشاغل خانگی ایجاد کرده و در مجموع به رونق اقتصادی در استان کمک کرده است.
وی بیان کرد: صندوق کارآفرینی امید اگرچه متولی تهیه سبد اشتغال در استان نیست اما در این زمینه با برنامه ریزی و طرح ای کارشناسی تسهیلات خوبی را برای ایجاد اشتغال در اختیار کارآفرینان قرار داده است.
امرایی بیان کرد: همچنین در حوزه کشاورزی با مجوزهای جهاد کشاورزی و هماهنگی با دستگاه های مربوطه تسهیلات خوبی را در جهت رونق کشاورزی در استان در اختیار مناطق روستایی قرار داده ایم.
وی ادامه داد: در سه سال اخیر حدود 300 میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت تسهیلات دراختیار ما قرار گرفته که تاکنون دو هزار و 450 فقره تسهیلات را پرداخت و حدود 180 میلیارد ریال دیگر نیز پرونده مصوب در اختیار داریم که در سال جاری پرداخت خواهد شد.
مدیر صندوق کارآفرینی امید گفت: یکی از دلایل اصلی تغییر سیاست های صندوق عدم موفقیت در پرداخت تسهیلات فرد محور در سنوات گذشته بود چرا که پرداخت های بی هدف ضمن این که باعث ایجادد اشتغال نشد بلکه میزان مطالبات این صندوق را از مشتران افزایش داد.
وی ادامه داد: در برخی از مواقع پرداخت تسهیلات به افراد یک خیانت است چرا که این پرداخت های غیرکارشناسانه مشکلات آن ها را دوچندان کرده و اعتبارات را بی جهت هدر می دهد.
امرایی همچنین در خصوص افزایش سه برابری تسهیلات ازدواج در سال جاری گفت: اگرچه برخی از بانک ها درر این زمینه با مشکل تامین اعتبار مواجه شدند اما صندوق کارآفرینی امید از آن جا که اعتبارات لازم را از مرکز دریافت می کند در این زمینه با هیچ مشکلی مواجه نبوده و به هر اندازه ای که بر اساس ضوابط به ما اعلام شود می توانیم تسهیلات پرداخت کنیم.
صندوق کارآفرینی امید براساس رویکردِ جدیدِ حمایت ازکسب و کارهای خرد بازارمحور با روش تأمین مالی خرد ، وظایف مهم و مغفول مانده ای را در زنجیره حمایت های دولتی از تولید در بخش خصوصی برعهده دارد.
7152/6064[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی