دریافت مطالبات اولویت اول نیست/تولیدکنندگان خواستار ارز تک نرخی و پروژه‌های جدید

پرویز غیاث الدین در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادخبرگزاری میزان، در خصوص همکاری بانک‌ها با صنعت برق گفت: متاسفانه همکاری بانک‌ها با صنعت برق به دلیل بدهی‌های وزارت نیرو و شرکت‌های وابسته به این نهاد بسیار ضعیف است و بانک‌ها از ارائه تسهیلات جدید به این صنف خودداری می‌کند.

دبیر سندیکای صنعت برق افزود: در حال حاضر بیش از 10 هزار میلیارد تومان بدهی وزارت نیرو به بانک‌ها وجود دارد، که این بدهی در کنار نبود سرمایه در گردش مشکل را دو چندان کرده است.

وی در توضیح تاثیر تک نرخی شدن نرخ ارز بر صنعت برق نیز گفت: تک نرخی شدن به عنوان اقدامی مناسب در دستور کار قرار گرفته که از ایجاد رانت‌ها و سودجویی‌های برخی افراد جلوگیری می‌کند.

غیاث الدین در ادامه افزود: وارد کننده با ارز ترجیحی، کالا به داخل کشور وارد می‌کند و در مقابل، تولید کننده با ارز آزاد جنس تولید می‌کند که رقابت این دو با هم منطقی نیست. پس به طور قطع یکسان سازی نرخ ارز به نفع تولیدکننده داخلی و در نتیجه اقتصاد کشور تمام می‌شود.

وی در خصوص بدهی‌های این وزارتخانه به بخش خصوصی با توجه به صحبت‌های وزیر نیرو در خصوص تسویه شدن بدهی‌ها تا پایان دولت یازدهم گفت: امیدواریم برنامه‌های وزارت نیرو برای پرداخت کامل بدهی‌ها محقق شود و وزارت نیرو ورشکسته تحویل دولت بعد داده نشود.

دبیر سندیکای صنعت برق عنوان کرد: روش‌های پرداخت بدهی وزارت نیرو وجود دارد و کار غیر ممکنی برای اقتصاد ایران نیست. همچنین در اینباره می‌توانیم از تجربیات سایر کشورها استفاده کنیم.

**رکود در بازار اصلی‌ترین مشکل صنعت برق

وی افزود: در حال حاضر مشکل اصلی صنعت برق طلب‌های این بخش از دولت نیست، بلکه مشکل اصلی این صنعت، نبود کار و وجود رکود در بازار است، صنعت برق به دنبال کار جدید توام با پرداخت‌های منظم است.

دبیر سندیکای صنعت برق با تاکید بر اینکه رکود، اصلی‌ترین مشکل حال حاضر صنعت برق است، گفت: در حال حاضر میزان بدهی‌ها در اولویت‌های نخست مطرح نیست.
 
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت میزان، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی