ورود دام‌های قاچاق، خطری جدی برای سلامت جمعیت انسانی

گوسفندان در مسیر کوچ امام زاده عبدالله - آمل

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی، گفت: ورود دام‌های قاچاق از آن سوی مرزها، خطر و تهدیدی جدی برای سلامت دام‌های استان بوده و ممکن است برخی از بیماری‌های خطرناک و کشنده مشترک بین انسان و دام از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را به جمعیت انسانی منتقل کند.

علیرضا رفیعی‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: ورود دام‌های قاچاق از آن سوی مرزها خطر و تهدیدی جدی برای سلامت دام‌های استان بوده است.

وی از ابتدای امسال بیش از 1121 راس دام غیرمجاز در استان توقیف شده است، تصریح کرد: بخش عمده‌ای از این تعداد، دام‌های بومی استان و کشور بوده که به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی قرنطینه‌ای (مجوز حمل بهداشتی) دامپزشکی توقیف و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

مدیر کل دامپزشکی استان با بیان این‌که در این راستا 8 پرونده تشکیل و به مراجع قضایی برای صدور احکام ارجاع شده است، ادامه داد: دام‌های توقیفی شامل گوسفند و بز بوده و در سال گذشته طی مدت 4 ماهه تعداد 991 راس دام که به صورت غیر مجاز حمل می‌شوند.

رفیعی‌پور تصریح کرد: در این راستا 933 راس دام بومی استان و سایر استان‌های کشور بوده که پس از احکام قضایی و جریمه‌های نقدی و حبس‌های تعلیقی به مبداء عودت داده شدند.

وی بیان کرد: با نظارت‌های دقیق دامپزشکی در پست‌های قرنطینه بین شهری و با همکاری نیروی انتظامی استان از ورود دام‌های غیربومی(قاچاق) جلوگیری شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان عنوان کرد: علاوه بر خطر شیوع بیماری‌های دامی، ممکن است برخی از بیماری‌های خطرناک و کشنده مشترک بین انسان و دام به جمعیت انسانی منتقل شود.

رفیعی‌پور با بیان این‌که سه پست قرنطینه در استان فعالیت دارند، یادآور شد: پست قرنطینه نهبندان که کلیه محموله‌های دام و فرآورده‌های خام دامی خوراکی و غیر خوراکی که از استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی تردد کرده و وارد استان شده را کنترل می‌کنند.

وی یادآور شد: پست قرنطینه دیهوک که کلیه محموله‌های مرتبط دام و طیور، فرآورده‌های خام دامی خوراکی و غیرخوراکی و هم‌چنین محموله‌های ترانزیتی را که از استان‌های اصفهان، یزد، سمنان، خراسان رضوی کنترل می‌کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان خاطرنشان کرد: پست قرنطینه مرزی ماهیرود کلیه محموله‌های صادراتی استان و سایر استان‌های کشور به افغانستان را کنترل می‌نماید. 

*عکس تزیینی است.

انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی