وضعیت آموزشگاه‌های موسیقی سامان می‌یابد

ساز موسیقی

رئیس انجمن موسیقی خراسان رضوی گفت: قصد داریم وضعیت آموزشگاه‌های موسیقی را سازمان‌دهی کنیم.

‌حامد طاهری تهرانیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: استقبال مردم از کلاس‌های آموزش موسیقی در سطح شهر خوب بوده و تا زمانی که وزارت ارشاد نظارت خود را ادامه دهد این سطح کیفی پابرجا خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا شیوه‌نامه مدون و مشخصی برای دریافت شهریه وجود دارد، خاطرنشان کرد: برای دریافت وجوه شهریه، شیوه نامه‌ای هست که به سال‌های گذشته تعلق دارد و به همین دلیل باید مجددا در سطح استان تعیین نرخ انجام شود. ما قصد داریم با اداره نظارت بر آموزشگاه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مشورت‌کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

رئیس انجمن موسیقی خراسان رضوی، افزود: اساتیدی که به صورت رایگان تدریس می‌کنند اگر از کیفیت آموزشی خوبی برخوردار باشند مشکل خاصی به وجود نمی‌آید، چرا که علاقه دارند هنر خود را رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند، اما اگر کلاس‌ها از نظر سطح کیفیت و آموزش، مناسب نباشند وظیفه داریم که حداقل اطلاع رسانی نسبت به این موضوع را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما تصمیم داریم در آموزش و پژوهش استان، شهریه‌ دریافتی هر آموزشگاه و استاد را مشخص کنیم تا مبلغ اضافه‌ای از هنرجو اخذ نشود.

طاهری تهرانیان در پاسخ به این سوال که آیا در انجمن، دوره‌های تخصصی تشکیل می‌‍‌شود، گفت: انجمن کلاس‌هایی را برگزار می‌کند که آموزشگاه‌های دیگر نتوانند چنین جلسه‌هایی را تشکیل دهند و از لحاظ هزینه و مکان، این انجمن کلاس‌ها را سامان می‌بخشد.

وی ادامه داد: در کمیته آموزش و پژوهش انجمن به تربیت مربی پرداخته‌ایم و آموزش‌هایی را که دیگر آموزشگاه‌ها شرایط برگزاری آن را ندارند، تشکیل داده‌ایم.

رئیس انجمن موسیقی استان در پاسخ به این سوال که بیشتر چه انتقادهایی به هنر موسیقی می‌شود، اظهار کرد: انتقاد در بحث کنسرت‌ها زیاد صورت گرفته که موضوعی فراتر از استان است.  نسبت به شیوه‌های اجرایی، انتقاداتی وجود داردکه آن هم بعد از اجرای موسیقی انجام می‌شود. 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چه کتاب‌هایی در حوزه موسیقی کار شده است، تصریح کرد: کتاب‌های زیادی وجود دارد که مجوز آن از طرف وزارت ارشاد داده شده و اساتید، وقت قابل توجهی از خود را صرف تالیف کتاب‌هایی که می‌توان به صورت جزوه یا کتاب‌های رسمی چاپ کرد، قرار داده‌اند.

وی ادامه داد: در کمیته آموزشی حمایت‌هایی در سطح تالیف نشریات موسیقی انجام شده و اساتید موسیقی در استان کتاب‌هایشان را دراختیار هنرجویان قرار می‌دهند. این کتاب‌ها  از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سطح استان و فراتر از آن در سطح کشور هستند که کاربرد ویژه‌ای دارند.

تهرانیان خاطرنشان کرد: در سال گذشته چندین عنوان کتاب در سانس‌های مختلف از جمله پیانو، ویلون و سنتور تالیف شده و امسال نیز قصد داریم این روند را ادامه دهیم.

رئیس انجمن موسیقی خراسان رضوی عنوان کرد: برای انجام امور انجمن برنامه‌هایی را طرح کرده‌ایم و به هشت کمیته و کارگروه اصلی رسیده‌ایم که قصد داریم این برنامه‌ها را عملی کنیم.

وی افزود: این هشت کارگروه شامل کارگروه آموزشی و پژوهشی، موسیقی مقامی به عنوان مزیت نسبی استان خراسان رضوی نسبت به دیگر استان‌های کشور، کمیته اجرای پژوهش و اجراهای خصوصی و کمیته نکوداشت و بزرگداشت است که با توجه به این‌که در این زمینه متاسفانه کمترکار شده؛ تاکنون برای پیشکسوتان هیچ نکوداشتی برگزار نشده است.

طاهری تهرانیان تصریح کرد: از دیگرکارگروه‌های ما کمیته رفاهی و معیشت است که در حقیقت برای کارهای معیشتی و رفاهی هنرمندان موسیقی، فعالیت می‌کند.

رئیس انجمن موسیقی استان عنوان کرد: کمیته شهرستان‌ها در 25 شهرستان استان پتانسیل بالایی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی دارد ولی درحال حاضر ارتباط انجمن با شهرستان‌ها کاملا قطع شده است و در نهایت کمیته اقتصاد و هنر را نیز داریم که به بررسی مقوله هنر و علی الخصوص وضعیت اقتصادی هنرمندان می‌پردازد.

وی اظهار کرد: تنها مشکلی که ما نسبت به استان‌های دیگر داریم برگزاری کنسرت‌های موسیقی است که برای هنرمندان، بحث اجرا و کنسرت اهمیت زیادی دارد ولی این موضوع نباید باعث غفلت در دیگر حوزه‌های هنری شود.

انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی