گرگ‌های سفید شمالی در اندیشه کسب افتخار در خانه پدری

تیم ملی ازبکستان

تیم ملی فوتبال ازبکستان در حالی که چهار سال پیش فرصت صعود به جام جهانی را به دلیل تفاضل گل کمتر از دست داد، برای رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مصمم شده است.

به گزارش ایسنا، در سال‌های گذشته فوتبال آسیا بین چهار کشور ایران، کره‌جنوبی، ژاپن و استرالیا تقسیم شده و این تیم‌ها همواره جزو چهار تیم برتر آسیا بوده‌اند اما با قدرت گرفتن و تغییر در ساختار تیم‌های آسیایی تیمی مانند ازبکستان که در ده سال گذشته روند روبه‌رشدی را طی کرده و جام جهانی ۲۰۱۴ ر ا هم در آخرین روز مرحله انتخابی از دست داد، این بار بیشتر از روزهای گذشته امیدوار به صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۸ است.

شاید از بدشانسی ازبک‌ها باشد که در این دوره هم مانند دوره گذشته با ایران و کره‌جنوبی هم گروه شده‌اند اما شاید هم از اینکه با ژاپن و استرالیا هم‌گروه نشده‌اند خوشحال باشند. در هر حال ازبکستانی‌ها در این دوره بیشترین امیدواری را برای صعود به جام جهانی دارند و علاوه بر ایران و ازبکستان، قطر و چین را هم پیش‌روی خود می‌بینند.

ازبک‌ها در شروع مرحله انتخابی با سوریه دیدار خواهند کرد و در بازی‌های بعد هم به ترتیب به مصاف قطر، ایران، چین و کره‌جنوبی می‌روند.

پیدایش فوتبال در ازبکستان:

ازبکستان در سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۹۱ جزئی از اتحاد جماهیر شوروی بود  و از سال ۱۹۹۱ با فروپاشی شوروی به طور مستقل در مسابقات ورزشی حضور می‌یابد. فوتبال در ازبکستان از سال ۱۹۲۰ شروع به پیشرفت کرد و در سال ۱۹۲۶ نخستین دوره مسابقات قهرمانی این کشور برگزار شد. باشگاه‌های "اسبرونایا" و "سوکول" تاشکند موفق‌ترین تیم‌های این کشور در این مسابقات بودند. با این حال موفق‌ترین تیم باشگاهی ازبکستان پاختاکور محسوب می‌شود که ۲۲ فصل در لیگ اتحاد جماهیر شوروی هم حاضر شد. فدراسیون فوتبال ازبکستان بالاخره در سال ۱۹۴۶ تشکیل شد.

برادور عبدالرحیم‌اف معروف‌ترین فوتبالیست ازبکستان در دوران شوروی محسوب می‌شود. او ۳۵۸ بازی برای تیم پاختاکور انجام داد و در سال ۱۹۶۸ بهترین گلزن لیگ برتر شوروی سابق شد.

پس از جدایی ازبکستان از اتحاد جماهیر شوروی، آنها اولین بازی رسمی خود را در سال ۱۹۹۲ مقابل تاجیکستان انجام دادند. ازبک‌ها همواره قوی‌ترین تیم از کشورهای آسیای میانه جدید (قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان،ترکمنستان) بوده است. برخی رسانه‌ها، به ویژه از روسیه، کرواسی و بالکان، از ازبکستان به عنوان " کرواسی آسیا " یاد می‌کنند چرا که بازیکنان ازبک از نظر مهارت و تاکتیک شباهت بسیاری به کروات‌ها دارند.

ازبک‌ها در تمامی انتخابی‌های المپیک تا مرحله نهایی صعود کرده‌اند اما هیچ‌گاه نتوانسته‌اند فراتر از این مرحله بروند. آن ها در سال ۲۰۰۶ پس از سوم شدن در گروه خود در مرحله پلی آف صعود به جام جهانی به مصاف بحرین رفتند اما پس از دو تساوی با احتساب گل زده در خانه حریف حذف شدند. در سال ۲۰۱۴ هم در حالی که هم امتیاز با کره‌جنوبی شده‌ بودند، با دلیل تفاضل گل کمتر از صعود به جام جهانی باز ماندند.

جمعیت: ۳۲ میلیون نفر

پایتخت: تاشکند

لقب تیم ازبکستان: White Wolves - گرگ‌های سفید

ورزشگاه ملی: بنیادکار استادیوم

تعداد حضور در جام جهانی: بدون حضور

تعداد حضور در جام ملت های آسیا: هفت بار – چهارمی جام ملت‌های قطر

پرگل ترین برد: ازبکستان ۱۵ – صفر مغولستان

سنگین ترین شکست: ازبکستان یک – ۸ ژاپن

بیشترین بازی‌ ملی: تیمور کاپادزه – ۱۱۹ بازی ملی

بیشترین گل زده: ماتسیم شاتسکیخ – ۳۴ گل ملی

سرمربی: ساموئل بابایان

رده بندی فیفا و AFC : فیفا ۵۵ – ای‌اف‌سی ۴

تاریخچه دیدار با ایران:

تیم‌های ملی ایران و ازبکستان تاکنون هشت بار به مصاف هم رفته‌اند که حاصل این دیدارها چهار پیروزی برای ایران، یک پیروزی برای ازبکستان و سه تساوی بوده است. از این هشت بازی دو دیدار در مرحله انتخابی جام جهانی بوده که هر کدام از دو تیم یک بازی را پیروز شده‌اند. تنها برد ازبکستان هم در خاک ایران به دست آمده است که آخرین باخت تیم ملی ایران به تیم‌های آسیایی به شمار می‌رود. آخرین بازی دو تیم به دیدار دوستانه سال گذشته در ازبکستان باز می‌گردد که ایران با تک گل مهدی ترابی به پیروزی رسید.

نتایج ایران و ازبکستان

شماره نتیجه تاریخ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸
ایران ۴ - صفر ازبکستان ۱۹۹۸، بازی‌های آسیایی
ایران صفر - صفر ازبکستان ۲۰۰۲،  دوستانه
ایران صفر - صفر ازبکستان ۲۰۰۲، دوستانه
ایران ۲ - یک ازبکستان ۲۰۰۷، جام ملت‌های آسیا
ایران صفر - صفر ازبکستان ۲۰۰۹، دوستانه
ایران یک - صفر ازبکستان ۲۰۱۲، انتخابی جام جهانی
ایران صفر - یک ازبکستان ۲۰۱۲، انتخابی جام جهانی
ایران یک - صفر ازبکستان ۲۰۱۵، دوستانه

شرایط و وضعیت فوتبال ازبکستان

بخش اعظمی از رشد فوتبال ازبکستان در سال‌های گذشته به واسطه سرمایه‌گذاری این کشور در بخش سخت افزاری فوتبال بوده است و از این رو کم و کاستی در این بخش ندارند. به توجه به این موضوع ازبک‌ها که آهسته‌آهسته در حال نزدیک شدن به چهار تیم قدرتمند آسیا هستند، بعد از مشخص شدن قرعه این تیم در انتخابی جام جهانی این تیم هم برنامه‌ریزی‌های خود را انجام داد.

ازبک‌ها هم مانند کره‌جنوبی و چین فوتبال باشگاهی خود را از زمستان آغاز می‌کنند و به همین دلیل زمان کمی را برای برگزاری اردو داشته‌اند اما نسبت به تیم‌های دیگر این گروه بازی‌های خوبی برگزار کرده‌اند. ازبکستان در ماه‌های گذشته با تیم‌های کانادا، تیم دوم دورتمند، تیم باشگاهی اوفا روسیه و عراق و بروکینافاسو دیدار کرده و به خوبی آماده دیدار با سوریه شده است.

بازیکنان تیم ملی ازبکستان

ترکیب یازده نفره تیم ملی ازبکستان مقابل عراق

نام پست تیم باشگاهی ایگناتی نستروف کمال‌الدین تاجیف جواهیر سوخیبوف داورون خاشیموف جمشید اسکندروف شرزودبک کریم‌اف عظیم جان اخمدوف اتابک سوخوروف استانیسلاو آندریف مارات بیکمائف الدار شومورودوف
دروازه‌بان لوکومتیو تاشکند
دفاع پاختاکور تاشکند
دفاع پاختاکور تاشکند
دفاع پاختاکور تاشکند
هافبک لوکومتیو تاشکند
هافبک پاختاکور تاشکند
هافبک پاختاکور تاشکند
هافبک بنیادکار تاشکند
هافبک پاختاکور تاشکند
مهاجم لوکومیتو تاشکند
مهاجم بنیادکار تاشکند

سایر بازیکنان تیم ملی ازبکستان که در یک سال گذشته به این تیم دعوت شده‌اند:

الدورابک سویونوف، الکساندر لوبانوف، ایگور کریمتس، شوکورات مخمدیف، ایسلام توختاخجودائف، الکساندر مرزلایکف، اکرم کمولویف، شرزود اعظم‌اف، جیسور حسن‌اف، سرور جباراف، سنجر شاخمدوف، سلامت کوتیبواف، جمشید بولتابواف، ایگور سرگیف، الکساندر گنریخ.

پیراهن تیم ملی ازبکستان

انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی