لطف الله نسبی: مشکل برادران عالمیان بحث روانی بود نه فنی/ نیما باخت نوشاد را دید عصبی شد

آخرین تمرین تیم ملی پینگ پنگ پیش از اعزام به المپیک ریو ۲۰۱۶

سرمربی تیم ملی تنیس روی میز گفت: مشکل نوشاد و نیما عالمیان فنی نبود بلکه بحث روانی بود و آنها تمرکز خود را از دست دادند و نتوانستند بازی خوبی که در حد خودشان است را ارائه کنند.

جمیل لطف الله نسبی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد عملکرد نوشاد و نیما عالمیان در بازی‌های المپک ریو بیان کرد: قبل از اینکه به المپیک برویم، گفتم اگر دو، سه برد بیاوریم به اهدافمان رسیده‌ایم اما نشد که این اتفاق بیفتد و من از عملکرد راضی نیستم و انتظاری که داشتیم برآورده نشد. البته دلیل آن فنی نبود و بیشتر بحث روانی مطرح بود.

او ادامه داد: ندا شهسواری خوب بازی کرد و در رقابت با بازیکنی که ۱۹۰ پله در رنکینگ بالاتر از او قرار داشت، هر چه بلد بود به اجرا گذاشت. اما نوشاد و نیما تمرکز خود را از دست دادند و هر دو نتوانستند بازی خوبی که در حد خودشان باشد را ارائه کنند.

لطف الله نسبی در پاسخ به این پرسش که شخصی مانند نوشاد استرسی برای المپیک نداشت و حتی در این مورد با نیما هم صحبت کرده بود، پس فکر می کنید دلیل تمرکز نداشتن  نوشاد و نیما چه چیز بوده است؟ تصریح کرد: بهتر است دلیل آن را از خود نوشاد سوال کنید اما از همان گیم اول مشخص بود که تمرکز ندارد. او در سه پاس بلند باید امتیاز می گرفت و دو سرویس را نیز خراب کرد یعنی از ۱۱ امتیازی که داد پنج امتیاز آن ابتدایی و معمولی بود و اگر می‌توانست دو یا سه امتیاز آن را بگیرد گیم اول را برده بود. بنابراین گیم اول را باخت، تمرکز هم که نداشت، در این شرایط بازیکن بهانه گیری می کند که مثلا توپ و میز خراب است.

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه برای نوشاد عالمیان قبل از آغاز رقابتش اتفاقی افتاده بود؟ تاکید کرد: خیر. همه چیز عادی بود ممکن است خودش مشکلی داشت اما به ما چیزی نگفت. نیما نیز تحت تاثیر بازی نوشاد قرار گرفت او حتی خودش نیز گفته بود که تمام خانواده تحت تاثیر برد و باخت نوشاد قرار می گیریم. زمانی که نیما برای تحویل راکت و کنترل رفته بود، مانیتوری در آنجا قرار داشت. بنابراین متوجه نتیجه بازی نوشاد شده بود و زمانی که پیش او رفتم متوجه شدم خیلی عصبی است، در حالی که او همیشه آرام است و ثبات دارد.

 لطف الله نسبی همچنین گفت: در زمان بازی نیز داور از نیما خطای سرویس گرفت که این موضوع هم تاثیر گذاشت و زمانی که گیم اول تمام شد به من گفت می ترسد سرویس بزند. از طرفی در میز کنار او بازیکن بزریلی بازی داشت و سروصدای تماشاگران بلند بود و نمی‌گذاشتند نیما صدای توپ را بشنود و تمرکز داشته باشد. حتی خیلی از بازیکنان نسبت به سر و صدای تماشاگران بزریلی اعتراض کردند. 

سرمربی تیم ملی تنیس روی میز با بیان اینکه مشکل نوشاد و نیما عالمیان فنی نبوده است، تصریح کرد: برادران عالمیان از لحاظ فنی رو به رشد بودند و الان هم هستند. وقتی یک هفته قبل از آغاز بازی‌های المپیک به ریو رفتیم، در رقابت با بازیکنان با رنکینگ بهتر نسبت به خودشان نمایش خوبی داشتند و این نشان داد که از لحاظ فنی مشکلی نبوده است. اما بحث روانی تاثیر بدی گذاشت البته بحث روانی در همه رشته‌ها تاثیرگذار است و اگر بازیکن از این لحاظ مشکلی داشته باشد با کوچک‌ترین حرکت یا جمله‌ای ذهنش درگیر می‌شود. بازیکن باید پای میز جسم و روحش حضور داشته باشد. هر کدام از آن‌ها نباشد اثر می‌گذارد.

او ادامه داد: افت بازیکنان ما نیز دقیقا بحث روانی بود. اگر بحث فنی وجود داشت ما قبلا در تورهای جهانی کره و ژاپن نشانه‌های آن را می‌دیدیم اما آن‌ها در آن دو رقابت نتایج خوبی گرفتند. در اردوی تهران هم از تمرین‌ها راضی بودند حتی نوشاد از سکو هم صحبت می‌کرد.

لطف‌الله نسبی در پاسخ به این پرسش که پیش از آغاز بازی‌های المپیک به بحث روانی فکر نکرده بودید، تصریح کرد: فکر کردیم. ما قبل از آغاز هر رقابت با بازیکنان صحبت می‌کنیم اما گاهی اوقات اتفاقاتی می‌افتد که خارج از کنترل است و کاری نمی‌توان انجام داد. در مورد نوشاد و نیما هم همین اتفاق افتاد و خارج از کنترل من بود و نمی‌توانستم کاری انجام دهم. این موضوع تجربه‌ای شد برای رقابت‌های آینده که قبل از اعزام چه کاری انجام دهیم. البته قبل از اینکه بازیکنان سهمیه المپیک بگیرند، روانشناس داشتیم و بسیار این موضوع اثرگذار بود. در هر رشته‌ای مربی تا حدودی به مسائل روانی آشناست اما وجود یک فردی که تخصصی‌تر بتواند به بحث روانی بازیکنان توجه کند، می‌تواند اثرات مفیدتری داشته باشد.

او افزود: سه‌شنبه هفته جاری جلسه‌ای را خواهیم داشت تا در مورد مشکلاتی که وجود داشته صحبت کنیم تا در آینده شاهد تکرار آن نباشیم. به هر حال وقتی مجموعه‌ای برای موفقیت تلاش می‌کند، نباید یک مسئله تمام زحمات را از بین ببرد. به هر حال مردم هم انتظار دارند که انتظارشان منطقی است. به هر حال از مالیات پولی که مردم می‌دهند، صرف ورزش می‌شود و ورزشکاران باید از جان و دل مایه بگذارند که البته همین طور هم هست ولی برخی مسائل خارج از کنترل است و نمی‌توان کاری انجام داد. ما همه تلاش خود را کردیم البته جدا از بحث روانی حریفان بازیکنان ما قوی بودند و باخت آن‌ها قابل پیش‌بینی بود.

سرمربی تیم ملی تنیس روی میز در مورد اینکه درست است باخت بازیکنان قابل پیش‌بینی بود اما مردم انتظار داشتند آن‌ها بازی قشنگ‌تری را به نمایش بگذارند گفت: بله درست است. انتظار داشتیم که آن‌ها بازی آبرومندانه‌ای را به نمایش بگذارند و تمام توانمندی‌های خود را به نمایش بگذارند اما بحث روانی که خارج از کنترل ما بود اتفاق افتاد. البته در این میان برخی از منتقدان به جای اینکه راهکار بدهند یا مشکلاتی که وجود داشت بررسی کنند سعی می‌کنند خودشان را مطرح کنند. من زمانی که نوشاد را تحویل گرفتم، انگیزه آنچنانی نداشت از طرفی متاهل بود. یک فرد متاهل درگیری ذهنی بیشتری نسبت به یک فرد مجرد دارد. اما به او کمک کردیم اکنون اعتماد به نفسش بالا رفته و انگیزه زیادی دارد. بچه‌ها تلاش کردند زیرا هیچ کس نمی‌خواهد که میدان المپیک را با باخت ترک کند. به نظرم نباید خیلی دیگر به آن‌ها خرده گرفت و باید کمک کرد که در مسابقه‌های آتی موفق شوند.

انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا، ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی