ترافيك ديپلماتيك در پاستور!

سفيران جديد ايران در آلباني، مجارستان، جمهوري آذربايجان، قرقيزستان، اكوادور، مكزيك و موريتاني قبل از عزيمت به محل ماموريت خود، روز يكشنبه با رئيس‌جمهور ديدار و گفت‌وگو كردند.
روزنامه آرمان: سفيران جديد ايران در آلباني، مجارستان، جمهوري آذربايجان، قرقيزستان، اكوادور، مكزيك و موريتاني قبل از عزيمت به محل ماموريت خود، روز يكشنبه با رئيس‌جمهور ديدار و گفت‌وگو كردند.  حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در اين ديدار، ضمن آرزوي موفقيت براي سفراي جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي محل ماموريت خود، بر تلاش و اهتمام آنان در راستاي توسعه، تقويت و تحكيم روابط و مناسبات همه‌جانبه ايران با ديگر كشورها تاكيد كرد. همچنين رئيس‌جمهور در ديدار سفير جديد استراليا در تهران، دوره پسابرجام و لغو تحريم‌هاي ظالمانه عليه ايران اسلامي را فرصتي جديد براي توسعه و تعميق همكاري‌هاي تهران - كانبرا برشمرد و اظهارداشت كه دو كشور بايد هر چه بيشتر از اين فرصت در راستاي منافع دو ملت و اهداف مشترك بهره گيرند.  حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني گفت: دو كشور با وجود داشتن روابط سياسي دوستانه، تاكنون نتوانسته‌اند به خوبي از امكانات و توانمندي‌هاي مشترك در حوزه‌هاي اقتصادي استفاده كنند. رئيس‌جمهور در ادامه با اشاره به گزارش‌هاي نگران‌كننده درباره وضعيت پناهجويان در استراليا گفت: اميدواريم استراليا نسبت به پناهجويان در چارچوب قوانين و مقررات بين‌المللي رفتار كند و اين موضوع از نظر انساني براي همه ما حائز اهميت است. روحاني با تاكيد بر ضرورت مبارزه با تروريسم با توجه به شرايط كنوني منطقه و جهان تصريح كرد: تروريسم يك معضل جهاني است و مبارزه و ريشه‌كن كردن اين معضل نيز در گرو يك همكاري جمعي و بين‌المللي است.
تاكيد بر مبارزه با تروريسم

روحاني هنگام دريافت استوارنامه «آصف علي‌خان دوراني» سفير جديد پاكستان اجراي سريع‌تر توافقنامه‌هاي امضا شده ميان دو كشور را براي توسعه و تعميق همكاري‌هاي اقتصادي ضروري برشمرد. رئيس‌جمهور با اشاره به فعاليت گروه‌هاي تروريستي كه به هيچ يك از موازين اسلامي، اخلاقي و انساني تعهدي ندارند؛ بر اهميت همكاري‌هاي مشترك براي تامين امنيت مرزها و منطقه تاكيد كرد و گفت: مبارزه با گروه‌هاي تروريستي كار آساني نيست و استنباط ما اين است كه اراده و قدرت لازم در ارتش و نيروهاي نظامي پاكستان براي مبارزه با تروريست‌ها وجود دارد. روحاني همچنين توسعه روابط فرهنگي دو كشور را خاطرنشان ساخت و اظهار داشت: ايران و پاكستان داراي فرهنگ مشترك هستند و بايد در زمينه مسائل فرهنگي، دانشگاهي، علمي و همچنين كرسي‌هاي زبان فارسي با يكديگر مشاركت بيشتري داشته باشند.  رئيس‌جمهور همچنين در ديدار «يوري لازارچيك» سفير جديد بلاروس با اشاره به ضرورت گسترش روابط و تعاملات همه‌جانبه ميان دو كشور به ويژه در زمينه‌هاي سياسي، اقتصادي و تجاري گفت: بايد با برنامه‌ريزي براي حل و فصل هر گونه موانع احتمالي در مسير گسترش روابط اقتصادي دو كشور، اقدام كنيم. روحاني با اشاره به تصميم روساي جمهور ايران و بلاروس در حاشيه اجلاس اوفا مبني بر تدوين نقشه راهي براي توسعه همكاري‌هاي دوجانبه از سوي مسئولان كميسيون مشترك همكاري‌هاي دو كشور اظهار داشت: اكنون كه اين نقشه راه تهيه شده و به امضای مسئولان دو كشور رسيده بايد دو طرف در راستاي اجرايي و عملياتي كردن تفاهمات تلاش كنند.


[ منبع این خبر سایت فردانیوز، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی