22 همپیمان داعش در جنوب فیلیپین به هلاکت رسیدند

کوالالامپور – ایرنا - ارتش فیلیپین روز دوشنبه اعلام کرد دستکم 22 تروریست وابسته به گروه ابوسیاف همپیمان داعش پس از دستور هفته گذشته 'رودریگو دوترته' رییس جمهوری این کشور برای نابودی این گروه تروریستی کشته شدند.

به گزارش ایرنا، عملیات نظامیان فیلیپین علیه گروه تروریستی ابوسیاف از روز جمعه گذشته به دستور رییس جمهوری این کشور برای نابودی این همپیمان داعش آغاز شد.
وی در این درخواست خود عنوان کرده بود که سفارش من به پلیس و نیروهای مسلح در برابر همه دشمنان، نابود کردن آنها است. قاچاقچیان مواد مخدر را از بین ببرند و ابوسیاف را نابود کنید.
به نوشته روز دوشنبه تارنمای 'فیل استار'، سرتیپ 'آرنل دلا وگا' فرمانده نیروی ضربت مشترک 'سولو'، استانی در جنوب فیلیپین که پناهگاه تروریست های ابوسیاف در جنگل های کوهستانی آن است، گفت که در درگیری روز یکشنبه نظامیان با راهزنان ابوسیاف نیز تلفاتی متوجه نیروهای نظامی نشد.
وی اعلام کرد در این عملیات تاکنون در مجموع 22 تروریست کشته شده اند.
این گروه تروریستی با آدم ربایی به ویژه ربودن گردشگران خارجی و یا خدمه کشتی های اندونزی و یا مالزی اقدام به باج گیری می کند و بیشتر رسانه های فیلیپین از آنها به عنوان راهزن یاد می کنند.
وی گفت نظامیان فیلیپین شامل نیروهای ارتش و و کماندوها از جمعه گذشته با حمله به استحکامات ابوسیاف در 'بارانگای لاتیه'، در مرحله نخست 11 تروریست را از پای درآوردند و تعقیب و گریز بیش از 100 نیروی مسلح ابوسیاف که موفق به فرار شده بودند، ادامه یافت.
در درگیری روز جمعه 'محمد سعید' از رهبران ابوسیاف با نام مستعار 'الیاس آما ماس' نیز از پای درآمد.
مرگ 8 تروریست دیگر در صحنه درگیری نیز براساس گزارش نیروهای بازیابی اجساد ستیزه جویان تایید شد.
وی معتقدند است تعدادی از تروریست ها نیز در درگیری های دیگر کشته شدند.
'دلا وگا' گفت که نیروهای نظامی موفق به کشف و ضبط مقدار زیادی تسلیحات گروه تروریستی ابوسیاف شدند که در عملیات خود مورد استفاده قرار می دادند.
به گفته این مقام نظامی فیلیپین، دو گروگان تروریست ها نیز توسط نیروهای نظامی نجات یافتند، در حالی که راهزنان مجبور به آزاد کردن یک گروگان خود هنگام فرار شدند.
وی اعلام کرد گزارش تایید شده ای در مورد آزاد شدن گروگان نروژی گروه تروریستی ابوسیاف در این عملیات وجود ندارد.
تعدادی از گروگان ها از جمله ملوانان اندونزی و یک هلندی که سال 2012 میلادی در 'تاوی تاوی' به گروگان ابوسیاف درآمد، هنوز توسط ابوسیاف در سولو نگهداری می شوند.
تروریست های ابوسیاف هفته گذشته سر یک گروگان 18 ساله خود را که برای آزادی وی یک میلیون پزو (22 هزار دلار) باج تقاضا کردند، بریدند و این خشم رییس جمهوری این کشور را به همراه داشت.
براساس گزارش ایرنا، در حال حاضر بیش پنجهزار نیروی نظامی در استان سولو و دو هزار و 500 نفر در باسیلان با تروریست های داعش درگیرند.
گروه تروریستی ابوسیاف که از همپیمانان داعش محسوب می شوند در مناطق جنگلی و کوهستانی استان 'سولو' واقع در جنوب فیلیپین فعالیت می کنند و علاوه بر این کشور، تاکنون چالش های امنیتی زیادی برای منطقه به ویژه کشورهای مالزی و اندونزی ایجاد کرده است.
این گروه وابسته به القاعده که سال 1991 شکل گرفت، با برخی گروه های تروریستی منطقه جنوب شرق آسیا ارتباط دارد و سال 2004 میلادی نیز مسئولیت بمب گذاری یک کشتی را که در جریان آن بیش از 100 نفر کشته شدند، به عهده گرفت.
گروه ابوسیاف چندی پیش دو کانادایی را به این دلیل که باج درخواستی خود را به موقع دریافت نکردند، گردن زد.
گروه تروریستی ابوسیاف در دهه 90 میلادی با کمک 'اسامه بن لادن' و توسط 'عبدالرزاق جنجلانی' شکل گرفت.
این گروه برای نخستین بار سال 2000 میلادی 10 گردشگر و 11 کارگر محلی را به گروگان برد.
آساق**1611[ منبع این خبر سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی