افزایش 75 درصدی ارزش صادرات فرآورده های خام دامی استان مرکزی در دولت تدبیر و امید

اراک- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ارزش صادرات فرآورده های خام دامی این استان، در دولت تدبیر و امید 75 درصد افزایش یافته است.

محسن شانقی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: 26 میلیون دلار انواع فراورده های خام دامی در ابتدای کار دولت تدبیر و امید از استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد که این رقم در حال حاضر به 45 میلیون دلار افزایش یافته است.
وی ادامه داد: صادرات این میزان فرآورده خام دامی نسبت به سال 93 ،حدود 31 درصد و نسبت به ابتدای کار دولت تدبیر و امید 75 درصد افزایش دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: صادرات ماهی های زینتی به خارج از کشور در این مدت حدود 37 درصد، صادرات تخم مرغ خوراکی 90 درصد، مرغ منجمد 85 درصد و صادرات خوراک و مکمل طیور نیز 95 درصد افزایش داشته است.
شانقی گفت: کانون های بیماری دامی در این استان با تلاش بازرسان بهداشتی، اجرای اقدام پیشگیرانه و ضد عفونی به موقع دامداری ها و مراکز پرورش دام استان با کاهش 24 درصدی از 605 فقره به 459 کانون کاهش یافته است.
وی افزود: همچنین در این مدت عملیات مبارزه با بیماری های انگلی دامی استان مرکزی نیز با افزایش سه درصدی از 220 هزار راس به 227 هزار راس رسیده است.
وی از کاهش 54 درصدی کانون بیماری های طیور، آبزیان و زنبور عسل در استان مرکزی خبر داد و افزود: با اجرای برنامه های انجام شده در سه سال اخیر، این کانون ها از 513 به 230 فقره کاهش یافته است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: استصحال گوشت قرمز و سفید در کشتارگاه های دام و طیور این استان در دولت تدبیر و امید به ترتیب با رشد 30 و 35 درصدی همراه بوده است.
شانقی گفت: بازدید کارشناسی از واحدهای تولید، نگهداری و بسته بندی فرآورده های خام دامی در این مدت با افزایش 22 درصدی از 63 هزار و 607 مورد به 81 هزار و 328 مورد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در مدت سه سال فعالیت دولت یازدهم، نمونه گیری و آزمایش فرآورده های خام دامی با افزایش 10 درصدی و ضبط فرآورده های غیر بهداشتی با افزایش 33 درصدی از 47 تن به 70 تن رسیده است.
مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: عملیات واکسیناسیون و مبارزه با بیماری های مشترک در این ستان 14 درصد، واکسیناسیون و مبارزه با بیماری های واگیر و غیر واگیر استان دو درصد و بررسی و مراقبت از بیماری های دام، طیور، آبزیان و نمونه برداری آزمایشگاهی نیز 15 درصد کاهش داشته است.
استان مرکزی با 12 شهرستان، و یک هزار و 539 روستا، دارای 622 واحد مرغداری صنعتی، 491 واحد گاوداری صنعتی و 191 واحد کارگاه پرورش آبزیان است.
1955/6013/[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی