استخدام نیروی جدید در ارتش ترکیه

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد: پس از اخراج هزاران نفر از ارتش در پی کودتای نافرجام ماه ژوئیه در این کشور، ترکیه تلاش می کند به منظور جبران کمبودها، بیش از ۳۰ هزار نیروی جدید را استخدام کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در پی کودتای پانزدهم ماه ژوئیه 2016 (25 تیر1395) که دولت، عناصر خودسر در ارتش به رهبری فتح الله گولن، واعظ مقیم آمریکا را مسئول آن دانسته است، حدود نه هزار و 300 نیروی ارتش از جمله 118 ژنرال و دریاسالار دستگیر و هزاران تن دیگر اخراج یا معلق شده اند.

این در حالی است که این اخراج ها در شرایطی صورت گرفته که ارتش با چالش هایی در همه طرف ها مواجه است به طوری که در نبردی به منظور نابود کردن شبه نظامیان کرد در جنوب شرقی ترکیه می جنگد و همچنین عملیاتی برون مرزی داخل سوریه انجام می دهد.

خبرگزاری دولتی «آناتولی» اعلام کرد: نیروهای مسلح قصد دارند به منظور برآورده کردن نیازها در پی اخراج های پس از کودتا، 30 هزار و 159 نیرو استخدام کنند.

این تعداد شامل یک هزار و 322 افسر، سه هزار و 547 افسر درجه دار، هفت هزار و 159 سرباز آموزش دیده و 11 هزار و 907 سرباز قراردادی خواهد بود.

مقامات ترکیه بارها با اشاره به انجام عملیات در سوریه بیش از یک ماه پس از کودتای نافرجام، تاکید کرده اند پاکسازی ارتش پس از کودتا بر فعالیت هایش تاثیر نگذاشته است.

با این حال، تحلیلگران اعلام کرده اند تاثیر آن بر ارتش، جدی بوده به طوری که کمبود خلبانان کاملا مشهود است.

بینعالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه در ماه اوت در مصاحبه ای اعلام کرد: ترکیه به خلبانان نظامی نیاز دارد و این «چیزی نیست که بتوان یک روزه انجام داد».

گولن، که از سال 1999 در تبعید خودخواسته در ایالت پنسیلوانیا آمریکا زندکی کرد است، داشتن هر گونه ارتباط با کودتا را تکذیب کرده است.
 [ منبع این خبر سایت شبکه خبر، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی