ترکان:وقتی بانک24درصد سود می دهد کسی پولش را به بخش تولید نمی برد

اقتصاد > بازار مالی - اکبر ترکان به روزنامه شرق گفت:نظام بانکی کشور وقتی به سپرده‌ای سود بالای ٢٤درصدی بدون پرداخت مالیات می‌دهد، هیچ صاحب سرمایه‌ای سرمایه‌ خود را به بخش تولید نمی‌برد.

 سرمایه‌گذاری گرفتاری‌های زیادی دارد. صنعت به میزان سود بانکی، سود ندارد. سود بانکی بالا علیه تولید است. سود بانکی بالا از تورم بالا سرچشمه می‌گیرد. مهار تورم، می‌تواند منجر به کاهش سود بانکی شود، به‌طوری که نزدیک به تورم شود. این مسیری است که دولت در حال طی‌کردن آن است.

اکنون تورم کشور زیر ١٠ درصد است، نرخ سود سپرده و تسهیلات را نیز کاهش داده تا نقدینگی از بانک‌ها خارج شود و به سمت تولید حرکت کند. آن چیزی که رونق را ایجاد می‌کند، آن است که کسانی که در بانک‌ها پول خوابانده‌اند، متوجه شوند دیگر چنین سودی پرداخت نمی‌شود و سود در سطح تورم است و به موجب همین اتفاق، نقدینگی خود را از نظام بانکی به بازار سرمایه ببرند. درحال‌حاضر این نقدینگی بین بازار پول و سرمایه در گردش است. اگر بازار سرمایه رونق داشته و بازار پول کم‌سود باشد، نقدینگی به بازار سرمایه می‌رود و اگر سود در نظام بانکی بیشتر باشد، پول از بازار سرمایه و اشتغال خارج شده و به سمت بازار پولی حرکت می‌کند.
302[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی