کشف نماد داعش از عامل حمله به یک کشیش در اندونزی

کوالالامپور – ایرنا – پلیس اندونزی روز دوشنبه تایید کرد که عامل حمله به یک کشیش در کلیسایی در این کشور نماد گروه تکفیری داعش را حمل می کرده است.

به گزارش ایرنا، یک عامل مشکوک گروه تروریستی داعش روز یکشنبه تلاش کرد کشیش 'آلبرتوس پاندیانگان' را در کلیسایی در شهر مدان اندونزی با تبر و چاقو از پای درآورد، اما این عملیات خنثی شد، هر چند عامل حمله و کشیش مصدوم شدند.
به نوشته روز دوشنبه تارنمای 'جاکارتا پست'، بازوی چپ این کشیش 60 ساله هنگام حمله این عامل حمله تروریستی زخمی شد.
پلیس اندونزی اعلام کرد تلاش برای کشتن کشیش پس از آن انجام شد که مظنون یک بمب دست ساز را برای انفجار تنظیم کرد. 'ایوان آرمادی هاسوگیان' 18 ساله به عنوان فرد مجرم ساعت 8 صبح یکشنبه به همراه مردم وارد کلیسا شد و میان مردم نشست. سپس بمب دست ساز خود را منفجر کرد، اما انفجار کوچک بود و تنها عامل انفجار مجروح شد.
'رینا ساری گینتینگ' سخنگوی پلیس شمال سوماترا، گفت که شاهدان اعلام کردند پس از انفجار مظنون از صندلی خود برخاست و دود از کوله پشتی وی با یک انفجار کوچک خارج می شد.
وی گفت: عامل این انفجار پس از آن با تبر و چاقو به سمت کشیش رفت و توانست بر روی بازوی چپ وی زخمی برجای بگذارد.
این عامل حمله به سرعت دستگیر و تحویل پلیس سوماترا شمالی شد.
این مقام پلیس اندونزی اعلام کرد پلیس از مظنون یک کارت شناسایی با نام 'ایوان آرمادی هاسوگیان'، یک تکه کاغذ با نماد داعش و یک دستگاه موتورسیکلت و تبر و چاقو که در حمله مورد استفاده قرار گرفت، بدست آورد و ضبط کرد.
چند تروریست ژانویه امسال در جاکارتا پایتخت اندونزی نیز عملیاتی انجام دادند که در نتیجه چهار عامل حمله به هلاکت رسیدند و چهار شهروند دیگر کشته شدند.
پلیس همچنین مرداد ماه گذشته چند تروریست را در شهر 'باتم' اندونزی دستگیر کرد که قصد داشتند با موشک اهدافی را در سنگاپور مورد حمله قرار دهند.
اندونزی، پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان حدود 15 سال پیش قربانی چندین حمله افراط گرایان از جمله حمله سال 2002 بود که منجر به کشته شدن 202 نفر در بالی شد.
اگرچه مقابله با افراط گرایی در گذشته شبکه های تروریستی خطرناک را تضعیف کرده، اما ظهور داعش تبدیل به عامل وحدتی قوی برای تندروها در اندونزی شده است.
تاکنون صدها اندونزیایی برای پیوستن به گروه تکفیری داعش به خاورمیانه سفر کرده اند که موجب بروز نگرانی های جدی در مورد احیای مجدد گروه های افراط گرا و حملات بیشتر تروریستی در آینده در این کشور شده است.
پلیس اندونزی طی چند ماه گذشته در چند نوبت پیش بینی کرده بود حملاتی علیه کلیساهای این کشور صورت گیرد و به مناسبت های خاص تدابیر امنیتی را در این مکان های مذهبی مسیحیان افزایش می داد.
در شهر 'مدان' که روز یکشنبه شاهد حمله یک عامل داعش بود، سال 2000 میلادی نیز چند کلیسا مورد بمب گذاری های تروریستی قرار گرفت.
29 کلیسا در این سال در سراسر اندونزی مورد حمله تروریستی گروه افراط گرای جماعت اسلامی وابسته به شاخه جنوب شرق آسیا گروه القاعده قرار گرفته بود.
گروه تروریستی داعش سال گذشته نیز شهر 'بوگور' اندونزی که پنج درصد جمعیت حدود یک میلیونی آن را مسیحیان تشکیل می دهند در آستانه جشن های کریسمس تهدید به بمب گذاری کرد.
در کشور مسلمان اندونزی با جمعیت 250 میلیونی حدود 33 هزار و 809 کلیسا وجود دارد.
آساق**1611[ منبع این خبر سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی