کشت و برداشت زیتون در 2 هزار هکتار از باغات جیرفت

جیرفت - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت گفت: 2 هزار و 200 هکتار سطح زیر کشت زیتون در جنوب کرمان است که از این مقدار 2 هزار هکتار در شهرستان جیرفت قرار دارد.

به گزارش ایرنا علی سالاری عصر یکشنبه در آیین افتتاح کارخانه روغن زیتون سبز ارت که همزمان با هفته دولت برگزار شد افزود: متوسط عملکرد محصول زیتون در این منطقه یک و نیم تن در هکتار است.
وی اظهار کرد: با توجه به واردات روغن در کشور دولت به محصولات روغن خیز توجه خاص دارد لذا زیتون به عنوان محصول استراتژی دیده می شود.
وی گفت: در بخش کشاورزی توجه ویژه ای برای کشت این محصول شده است لذا این محصول قابلیت کشت در شرایط کم آب، کوهستانی و کوهپایه ای را دارد.
مدیر جهاد کشاورزی جیرفت با بیان اینکه این شهرستان یکی از قطب های تولید زیتون در کشور محسوب می شود خاطرنشان کرد: سال گذشته در زمینه اصلاح نوع درختان زیتون در جیرفت یکهزار و 100 مورد پیوند زیتون انجام شد.
وی افزود: در منطقه جبالبارز، اسفندقه و دلفارد جیرفت زیتون کشت می شود ولی روغن زیتون جبالبارز جزء بهترین روغن های تولید شده در سطح کشور است.
مدیر کارخانه روغن زیتون سبز ارت نیز در این آیین گفت: این کارخانه با سرمایه گذاری بیش از 10 میلیارد ریال و بدون دریافت تسهیلات احداث شده است.
هوشنگ کریمی افزود: ظرفیت تولید این کارخانه 100 کیلوگرم روغن زیتون در ساعت می باشد و در ادامه می تواند این میزان را به 500 کیلوگرم در ساعت افزایش داد.
وی بیان کرد: این کارخانه در 2 فاز دیده شده است که امروز شاهد افتتاح فاز اول هستیم و در صورت رونق این فاز، بخش بعدی سال آینده راه اندازی می شود.
وی گفت: با راه اندازی این کارخانه برای پنج نفر بصورت مستقیم و 10 نفر بصورت غیرمستقیم اشتغالزایی می شود.
مدیر کارخانه روغن زیتون سبز ارت با بیان اینکه هدف از تاسیس کارخانه کمک به کشاورزان این منطقه است گفت: این محصول هنوز در منطقه جای واقعی خود را پیدا نکرده که به دلیل نبودن صنایع فراوری است.
وی افزود: با راه اندازی این کارخانه دست دلالان از خرید این محصول در منطقه کاهش می یابد و موجب تشویق کاشت و رسیدگی به این محصول می شود.
7450/3028



[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]





جدیدترین اخبار اقتصادی