گسترش همکاری‌های بین المللی حمل ونقل ایران وتراسیکا بررسی شد

تهران - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی در دیدار دو جانبه با «میرچا چوبراگا» دبیرکل تراسیکا با اشاره به نقش لجستیکی ایران در منطقه، برنامه های جمهوری اسلامی را در زمینه توسعه بنادر خشک ارایه داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عباس آخوندی از دبیرکل تراسیکا خواست تا با ظرفیت های ایران در شمال و جنوب کشور بیشتر آشنا و بنادر ایران به خصوص بندر چابهار بازدید کاملی انجام شود.
براساس این گزارش، دبیرکل تراسیکا در این دیدار ضمن تاکید بر گسترش همکاری های بین این تشکیلات با ایران نسبت به شرایط جمهوری اسلامی بعد از رفع تحریم ها ابراز رضایت کرد و خواستار مشارکت فعال تر ایران در برنامه این شد.
میرچا چوبراگا ضمن کسب نظر ایران در زمینه همکاری با افغانستان در حوزه فنی و ترانزیتی، گفت : تراسیکا تحت حمایت های مالی اتحادیه اروپا است و مسیرهای حمل و نقلی خود را با بودجه این کشورها تکمیل می کند و بر همین اساس بعد از فضای مثبتی که به دلیل رفع تحریم ها پیش آمده، امکان تکمیل مسیرهای عبوری از ایران در چارچوب برنامه های تراسیکا آماده شده است.
به گزارش ایرنا، برنامه کریدور تراسیکا در ماه می سال 1993 میلادی در نشست وزیران حمل و نقل و تجارت هشت کشور عضو (پنج کشور آسیای مرکزی و سه جمهوری قفقاز) در بروکسل ارایه شد که براساس آن یک کریدور حمل و نقل شرق - غرب از راه دریای سیاه - جمهوری قفقاز - دریای خزر و آسیای مرکزی، میان اروپا و آسیای مرکزی تعریف، و در سال 1998 میلادی با هدف توسعه روابط اقتصادی، حمل و نقلی و تجاری کشورهای حوزه دریای سیاه، قفقاز و حوزه دریای خزر راه اندازی شد.
اهداف اصلی اتحادیه اروپا در کریدور تراسیکا، حمایت سیاسی و اقتصادی از استقلال جمهوری ها و افزایش ظرفیت آنها از راه دسترسی به بازارهای اروپایی و جهانی به کمک مسیرهای متعدد حمل و نقل و افزایش همکاری های منطقه ای میان کشورهای عضو و اتصال تراسیکا به شبکه ترانس - اروپا است.
تراسیکا به عنوان مسیری که کمترین هزینه و زمان را برای اتصال جمهوری های آسیای مرکزی به بازارهای جهانی و بنادر اروپایی دارد، معرفی شده و اکنون اعضای تراسیکا عبارتند از بلغارستان، اوکراین، رومانی، مولداوی و ترکیه در حاشیه دریای سیاه، گرجستان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قفقاز و ایران، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان در آسیای مرکزی است.
جمهوری اسلامی ایران در سال 1388 شمسی به عنوان چهاردهمین کشور عضو تراسیکا به این برنامه پیوست، ایران تنها مسیر جاده ای برای کریدور مزبور به شمار می رود، بنابراین از اهمیت ویژه ای در این برنامه برخوردار است، ضمن اینکه با عضویت ایران در کریدور تراسیکا راه برای عضویت کشورهای افغانستان و پاکستان که ابراز تمایل کرده اند، هموار شد.
پیوستن ایران به این کریدور بین المللی، مسیر جنوبی این کریدور برای ارسال کالا از اروپا به کشورهای آسیای مرکزی و چین بهبود می یابد و شاخه جنوبی این کریدور از ایران معرفی شده که از مرز ترکمنستان وارد ایران و سپس از مرز بازرگان وارد ترکیه می شود.
اقتصام**1108 ** 1559[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی