پرکردن بیش از700 چاه غیرمجاز و نصب 240 کنتور فهام برای احیای منابع آب زیرزمینی

تهران- ایران- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران می گوید، در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی بیش از 700 حلقه چاه غیرمجاز در مناطق مختلف تحت پوشش فعالیت این شرکت از جمله دشت ورامین و دشت تهران- کرج- شهریار پر شده است.

«خسرو ارتقایی» امروز (دوشنبه) در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: در این طرح همچنین بیش از 240 کنتور فهام از ابتدای امسال تا پایان مردادماه در مناطق تحت پوشش نصب شده است.
وی افزود: برمبنای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی مقرر است تا پایان امسال سه هزار حلقه چاه غیرمجاز در محدوده سرزمینی تحت پوشش این شرکت پُر و مسلوب المنفعه شده و بیش از دو هزار کنتور هوشمند « فهام » (فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) نصب شود.
وی بیان داشت: امسال بیش از 150 میلیارد ریال برای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی این شرکت در نظر گرفته شده است، اما تاکنون فقط 40 میلیارد ریال آن هم در قالب اسناد خزانه قرار است در اختیارمان قرار دهند.
طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی با توجه به مصوبه شورای عالی آب با همکاری مشترک وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به همراه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف آب پیاده می شود.
بر اساس این طرح، در سال 1394 به میزان 475 میلیون مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل می شود که این میزان در پنج سال به پنج میلیارد و 700 میلیون مترمکعب و پس از 20 سال به 110 میلیارد مترمکعب می رسد.
تقویت گروه های گشت و بازرسی، تجهیز چاه های کشور به ابزار اندازه گیری و جایگزینی پساب از محورهای عملیاتی این طرح به شمار می رود.
ارتقایی همچنین با اشاره به پدیده نشست زمین در تهران، تاکید کرد، اگر در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی موفق شویم، کاهش سطح آب های زیرزمینی متوقف شده و می توان از تداوم نشست ها جلوگیری کرد.
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران ، برخی مناطق جنوب شرق، جنوب، جنوب غرب، دشت شهریار و ری، محور مواصلاتی آزادگان، قرچک، ورامین و پیشوا، پدیده فرونشست سالیانه زمین از 10 تا 36 سانتیمتر دارند.
وی افزود: سالیانه 150 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب های زیرزمینی در تهران وجود دارد که امید می رود با اجرای این طرح، تا پایان برنامه ششم توسعه این کسری جبران شده و سطح آب از میزان موجود پایین تر نرود.
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران، بازگشت سطح آب های زیرزمینی به میزان 20 تا 30 سال پیش، به برنامه ای بلندمدت نیاز دارد.
به گزارش ایرنا، مسوولیت حفاظت و نظارت بر بهره برداری از منابع آب های سطحی و زیرزمینی در حوزه شهرستان های تهران، اسلامشهر و پردیس بر عهده امور آب تهران بزرگ است.
وسعت این حوزه یک هزار و 900 کیلومتر مربع است و جمعیتی نزدیک به 10 میلیون نفر ساکن این حوزه هستند که حدود 9 میلیون نفر آنان در شهر تهران سکونت دارند.
اقتصام ** 3065 **1561[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی