پایان بیش از نیم قرن درگیری داخلی در کلمبیا

شبه نظامیان فارک در کلمبیا آتش‌ بس قطعی اعلام کردند و به ۵۲ سال درگیری با نیروهای دولتی پایان دادند.

به گزارش پایگاهاطلاع رسانی شبکه خبر، شبه نظامیان فارک در کلمبیا آتش‌بس قطعی اعلام کردند و به 52 سال درگیری با نیروهای دولتی پایان دادند

تیمولیون جیمنز، مقام ارشد چپگرای «فارک» در گفتگو با خبرنگاران گفت: «به همه فرماندهان و اعضای این گروه دستور آتش‌بس قطعی و پایان خصومت‌ها علیه دولت کلمبیا از نیمه‌ شب گذشته صادر شده است.»
خوآن مانوئل سانتوز، رئیس‌جمهور کلمبیا در پیامی بعد از امضای دستوری برای پایان عملیات نظامی علیه فارک در شبکه توئیتر خود نوشت: « پایان درگیری فرا رسیده است.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اقدام پنج روز بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح میان طرفین صورت می‌گیرد که از سال 2012 در هاوانا در جریان بود.

دولت رئیس جمهور «خوان مانوئل سانتوس» و گروه فارک دو ماه پیش (ژوئن) با امضای توافقی تاریخی متعهد شدند که در خصوص همه مسائل مورد اختلاف به تفاهم رسیده و با اعلام آتش بس به شورشیان فرصت تحویل اسلحه های خود را بدهند.
مطابق با توافق به دست آمده، اعضای فارک باید در ۲۶ جایگاه تعیین شده در کشور مستقر شده و ظرف مدت شش ماه از امضای قرارداد نهایی صلح، تسلیحات خود را به دولت تحویل بدهند.
دولت کلمبیا به ۵۰ نفر از اعضای فارک اجازه نظارت بر روند اجرای مفاد توافق در سراسر کشور را داده و علاوه بر این به ۱۰ نفر دیگر از آنها نیز اجازه داد تا در محدوده ۲۶ جایگاه تعیین شده به رصد اوضاع بپردازند و سازمان ملل متحد تصمیم گیرنده نهایی برای پایان مناقشات باشد.
پیمان صلح کلمبیا که احتمالا به زودی نهایی و به همه پرسی مردم گذاشته می شود، محصول سه سال مذاکره مستمر میان دولت و شورشیان فارک با میانجیگری کوبا بود است و امید می رود که به طولانی ترین جنگ چریکی نیمکره غربی پایان دهد.
در این بحران داخلی که از دهه ۱۹۶۰ میلادی آغاز شد، دستکم ۲۲۰ هزار نفر جان باخته و میلیون ها نفر آواره شدند.این جنگ آخرین جنگ داخلی مسلحانه عمده در آمریکای لاتین بود.[ منبع این خبر سایت شبکه خبر، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

جدیدترین اخبار اقتصادی